Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Ciąża i poród (2197 Wątki)

Największe Wyzwania Macierzyństwa

Data utworzenia : 2013-02-08 18:10 | Ostatni komentarz 2015-05-05 10:04

justyna_zory

3622 Odsłony
10 Komentarze

Moim największym wyzwaniem macierzyństwa jest praca nad sobą i radzenie sobie z negatywnymi emocjami. Tak - dziecko, pojawienie się którego zazwyczaj wywraca wszystko do góry nogami, pozwala dowiedzieć się wiele o sobie, swoich słabych stronach i granicach. Szczególnie ciężko było mi zrozumieć i przyznać się, nawet przed samą sobą, że czasem czuję się bezsilna, słaba i mała. Że emocje, które mną targają, tak bardzo odbiegają od wzorca mamy – stonowanej, ciepłej i pogodzonej ze swym losem w pięknym stylu, że ostatecznie stają się frustrujące i spalające. Prawo do odczuwania emocji przyznałam sobie dużo, dużo później – dopiero wówczas, gdy zrozumiałam, że macierzyństwo to nie tylko blaski, a i bardzo realne cienie. A emocje? Zarówno te przyjemne, jak i te miłe nieco mniej, po prostu … są. Dziś już z nimi nie walczę, ale nie jestem ich niewolnikiem. Nauczyłam się z tym żyć bo bycie dobrym rodzicem to jedno z największych wyzwań jakie musimy podjąć w swoim życiu. Drugim takim moim wyzwaniem był Ten pierwszy raz- kąpiel noworodka wydawała się dla mnie zmorą, po głowie chodziły mi myśli że stanie się coś złego np że upuszczę synka na podłogę. Pierwsza kąpiel mojego bobasa była prawdziwym wydarzeniem cały czas myślałam że potrzeba wieloletniej praktyki by spokojnie umyć śliskiego, wyjącego i często krzyczącego Szkraba. Jednak jak to się mówi strach ma wielkie oczy kąpiel dzięki Bogu kąpiel przebiegła w bardzo milej atmosferze. Mąż zadbał by w wanience nie zabrakło wody, wlaliśmy płynu do kąpieli włożyliśmy specjalna podkładkę pod ciałko Karolka, zmierzyliśmy temperaturę łokciami i na wszelki wypadek termometrem, i nadszedł wyczekiwany moment włożyłam dziecko do wanienki. Maluch zrelaksował się i wyciszył a to nam bardzo pomogło… odebrało wszystkie złe obawy. Według zaleceń zaczęłam od buźki, następnie delikatną myjką zaczęłam masować i myc główkę dziecka, po niej po kolei każdy kawałeczek i tak malutkiego ciałka. Moj mąż też miał swój udział gdy obróciłam synka dokładnie umył plecki i pupkę. Ani się nie odwróciliśmy jak to się mówi a już było po wszystkim, synek wykąpany czysty i pachnący czekał na karmienie i spanie. Kolejne kąpiele szły jak z płatka a z czasem się okazało że nas synek czuję się w wodzie jak ryba, że woda jest jego żywiołem. Każdy pierwszy raz jest najgorszy, zawsze się boimy tego co nie znane, jednak wystarczy chwila opanowania spokoju i może się okazać że ta nowa czynność staje się jedną z najprzyjemniejszych rzeczy tak jak kąpiel naszego synka. Gdy pojawił się mój maluch na świecie każda czynność związana z dzieckiem nawet ta pozornie Błacha taka jak zmiana pieluszki, karmienie piersią , nieprzespane noce, kolki była dla mnie nie lada wyzwaniem jednak powolutku, małymi krokami dawałam sobie radę z każdym napotkanym problem. Świat jest tak skonstruowany że młody rodzić gdy pojawi się na świecie dziecko staje przed wyzwaniami które musi zwalczyć jedno po drugim, wiele banalnie prostych rzeczy wydaję się nie do przejścia… jednak gdy już jest po wszystkim często się śmiejemy że wszystko było proste i oczywiste a tyle przysporzyło nam obaw i leków. Bycie rodzicem jest piękna sprawa ale trudna i wymaga wiele poświeceń i wysiłków zresztą nikt nie mówił że będzie łatwo.

2013-02-08 23:31

Całe macierzyństwo jest dla mnie wyzwaniem -pozytywnym, gdybym nie została mamą do tej pory nie miałabym pojęcia ile drzemie we mnie miłości, cierpliwości, troski,radości.Każdy ból brzuszka ,gardła,temperatura, zbicie kolana prowadzi mnie do 500 mikrozawałów na minutę. Macierzyństwo to także ogromna odpowiedzialność za każdy aspekt życia dziecka.

2013-02-08 23:15

Justyno_zory nasze forum jest miejscem wymiany myśli, opinii i doświadczeń i takie wpisy cenimy najbardziej :) A jeśli coś przytaczamy, prosimy o stosowanie cudzysłowu i podawanie źródła. Pierwsze wyzwanie macierzyństwa pochodzi z http://www.bbedukacja.pl/dzieci_3_5/wychowanie/trudne_emocje_rodzicielskie_jak_sobie_z_nimi_radzic.html