Potówki to jedna z najczęstszych dolegliwości skórnych wieku niemowlęcego. Zwykle powstają u dziecka na skutek przegrzania organizmu. Dowiedz się, jak można im zapobiec i co robić, gdy już się pojawią.
Niemowlę ma niedojrzałe gruczoły potowe i w pierwszych miesiącach życia nie potrafi sobie poradzić z wysoką temperaturą ciała oraz otoczenia, w wyniku czego na jego ciele pojawić się może charakterystyczna wysypka w postaci pęcherzyków.
Najczęstszą przyczyną powstawania potówek jest przegrzewanie i nadmierne opatulanie dziecka oraz zbyt duża wilgotność powietrza. Wywołuje je także niewłaściwa pielęgnacja, nieodpowiednie kosmetyki, zakładanie nieprzewiewnych i obcisłych ubranek lub za rzadkie kąpiele.Przyczyną może być również nasłonecznienie wózka i wtórne przegrzanie niemowlęcia.
U niektórych dzieci potówki mogą pojawić się przy długo utrzymującej się wysokiej gorączce, a u malca karmionego piersią mogą powstawać na skutek ciepła generowanego przez ciało mamy.
Zwykłe potówki mają postać drobnych grudek i pęcherzyków, które wypełnione są przezroczystym płynem. Pojawiają się zazwyczaj na szyi, karku, plecach, głowie i wokół uszu. Z biegiem czasu mogą powiększać się i samoistnie pękać.
Gdy przezroczysty płyn w pęcherzyku przybierze mętny kolor, mówimy wtedy, że są to potówki białe.
Wyróżniamy także potówki czerwone. Przybierają one postać grudek, z ropnym pęcherzykiem na szczycie i czerwoną obwódkę dookoła pęcherzyków, która sugeruje stan zapalny skóry. Zmienione chorobowo miejsca mogą piec i swędzieć, powodując dyskomfort u dziecka.
Gdy skórze Twojego maluszka pojawią się potówki, powinnaś przede wszystkim powinnaś lżej ubierać dziecko i regularnie przemywać miejsca, na których pojawiła się wysypka. Używaj do tego wyłącznie wody z dodatkiem emolientów. Dzięki takim zabiegom nawilżysz podrażnioną powierzchnię skóry.Potówki ropne dobrze jest przetrzeć spirytusem.
Aby przyspieszyć proces gojenia się krostek, powinnaś jak najczęściej wietrzyć skórę dziecka. Po kąpieli lub przy zmianie pieluszki pozwól dziecku poleżeć nago na kocyku. Dzięki temu skóra będzie mogła swobodnie pooddychać.
Pamiętaj! Bardzo ważne jest, by po kąpieli dokładnie osuszyć skórę maluszka. Dodatkowo możesz zaaplikować na nią odrobinę lekkiej zasypki.
Absolutnie odradzam wyciskać potówki. Takie zabiegi zamiast pomóc mogą doprowadzić do stanu zapalnego skóry. Zrezygnuj również z oliwki, tłustych kremów i balsamów, ponieważ mogą spotęgować wykwity.
Na potówki polecam sprawdzone domowe metody. Na tego typu schorzenia z pewnością pomogą kąpiele lecznicze np. z dodatkiem mąki ziemniaczanej, krochmalu czy nadmanganianu potasu. Polecam również stosować preparaty zawierające cynk oraz zasypkę, puder lub papkę z dodatkiem kwasu borowego.
Więcej o kąpielach leczniczych na różne dolegliwości skórne u dzieci, dowiesz się z naszego artykułu „Kąpiele lecznicze”
Jeśli coś Cię niepokoi, zmiany skórne nie ustępują dłuższy czas, przybierają na wielkości i intensywności oraz pojawia się gorączka, musisz niezwłocznie udać się do lekarza, który przepisze dziecku odpowiednie leki i maści.
Pamiętaj! W większości przypadków potówki mają łagodną postać. W rzadkich przypadkach wykazują cechy zapalne. Jeśli podczas wizyty lekarz rozpozna zakażenie wtórne, może zalecić antybiotyk do miejscowego stosowania.
Tak naprawdę najlepszym sposobem na potówki jest nieprzegrzewanie dziecka, dlatego: