Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Rozwój i wychowanie (724 Wątki)

Niemowlę odgina głowę do tyłu leżąc na pleckach

Data utworzenia : 2018-10-05 13:47 | Ostatni komentarz 2018-10-10 19:43

DorotaJ

20742 Odsłony
11 Komentarze

Witam, mój 4-miesięczny syn od jakiegoś miesiąca leżąc na plecach bardzo często odgina głowę do tyłu. Wygląda to tak, że jest oparty na głowie i pupie, a plecy są uniesione (tak że można np włożyć pod nie dłoń). Patrzy przy tym za siebie jakby było tam coś ciekawego. Robi tak w różnych miejscach, nie ważne czy za nim jest biała ściana, czy jakieś atrakcje. Robi tak w różnych sytuacjach, np po karmieniu, podczas zabawy, podczas zmiany pieluszki, po kąpaniu... Pediatra mówi, że to nic groźnego i nie powinnyśmy się tym przejmować; byliśmy również z synem u neurologa, który również nie stwierdził zaburzeń neurologicznych - po prostu tak ma. Jednak wysłał nas dodatkowo na usg przezciemiączkowe (dopiero się wybieramy). Pomimo, że specjaliści nie widzą w tym problemu, to ja jestem zaniepokojona tym zachowaniem, bo wygląda to dość dziwnie. Dodam, że jak się tak wygina to czasami się śmieje, czasem marudzi - zależnie od humoru. Poza tym rozwija się raczej normalnie, lubi leżeć na brzuszku itp. I stąd moje pytanie: czy wasze dzieciaczki też tak miały i to minęło z czasem? Czym może to być spowodowane? Jak reagować na to wyginanie?

2018-10-10 19:43

A więc byłam z synkiem u fizjoterapeutki, która stwierdziła, że nie widzi zaburzeń w rozwoju dziecka; poinformowała, że w okolicach 4 miesiąca dzieci mogą się "mostkować". Poleciła mi, aby w miarę możliwości odwracać wtedy uwagę dziecka, żeby sobie nie zakodował tego ułożenia na dłużej. Także zarówno pediatra, neurolog i fizjoterapeutka są zgodni, że synkowi nic nie jest :) Mam więc nadzieję, że niebawem synkowi znudzi się to odchylanie :)

2018-10-10 18:43

Witam, Jeśli dalej czujesz się zaniepokojona to proponuje wizytę u fizjoterapeuty, który pracuje z niemowlętami. Jeśli i ten specjalista powie, że jest wszystko ok to myślę, że będziesz spokojniejsza. Napisz nam jaki jest finał ;} Pozdrawiam serdecznie, Marta Cholewińska-Dacka

2018-10-10 10:45

Mój synek też ostatnio się wygina tylko że jest tak częściowo na boku i wtedy całą główkę odchyla, ale zauważyłam, że robi tak tylko jak jest np w łóżeczku a ja bezszelestnie wchodzę do pokoju i jakoś wyczuwa, że tam jestem i w ten sposób na mnie spogląda. Ja, żeby jak najbardziej uniknąć wyginania główki/patrzenia w tył to np karuzelę mam zamontowaną na bocznej ściance łóżeczka bo nie tylko chodzi o zwisające zabawki, ale również ta część, która jest przymocowana może rozpraszać uwagę a tak synek patrzy w przód lub w bok, jak jest w wózku to staram się nie przechodzić za wózkiem z tył jego głowy tylko właśnie z przodu tak by mnie widział, ewentualnie daje mu coś do zabawy na ten czas by na tym skupił swoją uwagę ale staram mu się podawać rożne te zabawki bo jedną to się za chwilę znudzi i przeważnie grzechotkę bo mocno na nie reaguje a ma 4,5 miesiąca

2018-10-09 14:29

Myślę, że nie masz się czym martwić :) Mój syn 4 miesiące i też leżąc na plecach się tak wygina i często udaje mu się w ten sposób przekręcić na brzuszek :) Ale jeśli mocno Ciebie to niepokoi, to udaj się do dobrego fizjo ;*

2018-10-09 07:33

Moj syn rowniez tak sie wyginal i bardzo sie tym martwilam. Neurolog stwierdzil, ze wszystko ok i prawidlowo sie rozwija. Przeszlo mu po 2 miesiacach, teraz bardzo sporadycznie tak robi, jedynie podczas zmiany pieluchy, czego nie lubi ;)

Konto usunięte

2018-10-08 21:38

Dorota, ogranicz mu pole widzenia. Może jest coś co mu się podoba i dlatego patrzy za siebie

2018-10-07 18:24

Mama_Gratki - pani neurolog robiła próbę trakcyjną i syn bardzo ładnie trzyma główkę, nie odgina jej wtedy do tyłu. Sprawdzała też inne "pozycje"/ułożenia/reakcje dziecka i stwierdziła, że nie ma zastrzeżeń co do jego odruchów. I poleciła ewentualną ponowną kontrolę za 2-3 miesiące. Ja noszę synka tak, że nóżki są podwinięte , blokując mu odginanie do tyłu, ale to nic nie pomaga, bo jak tylko kładę go na plecy to patrzy za siebie.... :/

Konto usunięte

2018-10-06 04:14

Dorota, u nas to samo i swego czasu na forum z agnueszką porównywałysmy stany naszych córek. My się wciąż rehabilitujemy zecwzgledu na obniżone napięcie, ale córa to obniżone napięcie kompensowała sobie odcinaniem główki leżąc na brzuchu, boku, pleckach oraz będąc w pozycji do odbicia. Mocno też zaciskała piąstki. Aga dobrze Ci poradziła z nogami do góry. Możesz podnieść całe bioderka, nie tylko nogi. Moja rada: idźcie do fizjoteraoeuty, pierwsza wizyta może być prywatnie- wtedy się dowiesz czy więcej wizyt jest koniecznością. Sposób noszenia wspomniany przez Age to noszenie dziecka przodem do świata, wtedy potrzebujesz nóżki trochę wyżej blokując dziecko- nie ma jak się wygiąć. Poczytaj sobie o rehabilitacji metodą Vojty i NDT Bobath - może znajdziesz coś ciekawego co się Was tyczy. Czy dziecko było badane pod kątem neurologicznym, miało próbę trakcyjną? Jak trzyma główkę?