Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Pielęgnacja (274 Wątki)

Higiena jamy ustnej noworodka/niemowlaka

Data utworzenia : 2014-01-12 10:39 | Ostatni komentarz 2021-08-08 17:02

konto usunięte

14681 Odsłony
72 Komentarze

Na zajęciach w szkole rodzenia mówiono nam że niemowlętom karmionym piersią powinno się raz w tygodniu myć jamę ustną trzema wacikami nasączonymi w soli fizjologicznej, a tym karmionym mlekiem modyfikowanym ponoć codziennie. Robicie/robiłyście to? Podobno różnie z tym bywa i mamy przypominają sobie o higienie jamy ustnej dopiero kiedy zaczynają wyrzynać się pierwsze ząbki. [Zapraszamy do nowszego wątku Jak pielęgnować jamę ustną noworodka / niemowlaka ? http://lovi.pl/pl/forum/9/4593 - tam prosimy zamieszczać kolejne komentarze. Ten wątek zamykamy. Redakcja LOVI]

2014-01-13 12:12

Mamunia ponoć niemowlęta bardzo lubią słony smak, więc im to nie przeszkadza. "Oto kilka porad jak dbać o higienę jamy ustnej dziecka. U noworodka bezzębie oczyszczamy gazikiem nasączonym solą fizjologiczną, wodą przegotowaną lub naparem ziołowym np. rumiankiem. U niemowlaka możemy również stosować gaziki, ale również szczoteczki gumowe/silikonowe do masażu dziąseł. Co robić jak się pokaże pierwszy ząbek? Można zacząć wprowadzać szczoteczki z włosiem najmniejsze i najdelikatniejsze. Resztę dziąseł należy czyścić gazikiem. Nie zaleca się stosowania pasty do zębów. Można ją wprowadzić dopiero po ok 1 roku życia. Można stosować pasty bez fluoru lub z najmniejszą jego zawartością. Od 3 do ok 11 roku życia zaleca się szczotkowanie zębów metodą tzw. „kółeczek” i stosowanie pasty z fluorem z zawartością odpowiednią do wieku dziecka. Oczywiście mycie zębów musi odbywać się pod kontrolą rodziców, by pomagać dziecku w tej czynności. Mniej więcej od 11 roku życia można wprowadzić ruchy wymiatające. Można również zacząć stosować szczoteczki elektryczne. Jeśli nie ma żadnych przeciwskazań, to można je wprowadzić wcześniej, ale pod kontrolą rodziców. Jak dziecko nauczy się wypluwać, to można zacząć stosować płukanki. Profilaktyka w domu jest bardzo ważna, ale istotne jest również by regularnie przychodzić z dzieckiem na kontrolę do stomatologa co najmniej 2 razy w roku w celu zabezpieczenia zębów lakierem fluorowym lub innym środkiem zabezpieczającym zęby przed próchnicą." Żródło: http://www.stom.com.pl/pl/blog/higiena-jamy-ustnej-u-dzieci "Okres bezzębnej jamy ustnej u niemowlęcia trwa od urodzenia do wyrżnięcia pierwszego zęba (ok. 6 miesiąca życia). Nie jest prawdą, że jama ustna pozbawiona zębów nie wymaga zabiegów higienicznych. Przemywanie jałowym gazikiem nasączonym wodą/solą fizjologiczną/naparem z rumianku powinno być częścią codziennej toalety. Gwarantuje to zadbaną i czystą buzię dziecka, ale także przyzwyczaja malucha do zabiegów w obrębie jamy ustnej, co w przyszłości znacznie ułatwia współpracę w gabinecie stomatologicznym." Żródło: http://www.anam.pl/pl/fakty-i-mity-o-uzebieniu-dzieci

2014-01-13 11:19

Mam dwie córki,ale nigdy ani razu nie myłam im w buźce solą fizjologiczną w sumie jestem ciekawa czy dorosły by sobie sam solą przemywał w buzi raczej nie.Nigdy też nie słyszałam takiej opinii,żeby przemywać solą w buźce,wodą przegotowaną owszem,ale solą?Co do przemywania to mi powiedziano,że podczas karmienia piersią nie ma potrzeby przemywać w buźce,można od czasu do czasu wodą przegotowaną i gazą wyjałowioną.Tak też robiłam starsza nigdy nie miała pleśniawki,ani nic w tym stylu.Emi też tak.tylko raz po kuracji antybiotykowej dostała pleśniawkę wtedy pędzlowałam nystatyną i szybko znikło,tak to żadnych problemów nie miała.Ząbki myjemy codziennie:)

2014-01-13 10:10

Nigdy nie robiłam nic takiego, prawdę mówiąc nawet o tym nie słyszałam. Miękką szczoteczką dla dzieci masowałam jej dziąsła, ale to nie było mycie. Kiedy pojawił się pierwszy ząbek czyszczę jej buźkę od środka gazikami z wodą, ale nie robię tego codziennie.

2014-01-13 10:02

Szczerze to starszej nie myłam bo pierwszy raz słyszę, że trzeba. Co nie zmienia faktu, że młodszej też pewnie zacznę dopiero jak zobaczę zębulce :)

2014-01-12 15:48

Silje masz rację ;)

2014-01-12 15:26

Basia, ale wypowiedź eksperta w podanym przez ciebie temacie tyczy się dzieci, które mają już ząbki. A Oldze z tego co zrozumiałam chodzi o noworodki.

2014-01-12 15:18

http://lovi.pl/pl/forum/4/53/2 tu znajdziesz wypowiedz eksperta na te temat

2014-01-12 14:50

Mnie na szkole rodzenia nic takiego nie mówiono. Natomiast jak byłam z małą na pierwszej wizycie u pediatry i zapytałam o czyszczenie jamy ustnej to usłyszałam, że dzieciom karmionym piersią nie trzeba nic oczyszczać w dziobie. Więc skoro powiedziała tak lekarka, to tak robiłam.