Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Pielęgnacja (274 Wątki)

Kąpiele lecznicze

Data utworzenia : 2013-09-15 14:51 | Ostatni komentarz 2014-03-05 12:24

Anna-0

5223 Odsłony
5 Komentarze

Cel kąpieli: - leczenie skóry i włosów - leczenia fizykalnego - uregulowania temperatury ciała (oziębienie, gorączka, przegrzanie) Zabieg ten można stosować całościowo lub częściowo. Kąpiele lecznicze w domu można stosować bardzo łatwo. Stosujemy je, aby złagodzić podrażnienia skóry. W tym celu można stosować rumianek, krochmal, otręby pszenne. Powinna trwać od 5 do 10 minut, po jej zakończeniu nie spłukujemy skóry dziecka, tylko delikatnie ją osuszamy, najlepiej ogrzanym ręcznikiem. Kąpiele takie zastępują nawet najlepsze i najdroższe kosmetyki dziecięce. Stosuje się je w celu złagodzenia stanów zapalnych skóry. Jako dodatki zmiękczające wodę oraz działają łagodząco. 1. Kąpiel z naparem z rumianku. Działa na skórę łagodząco i odkażająco, a także odczula. Napar przygotowuje się zanurzając woreczek z gazy zawierający 50 - 100 g rumianku w 1 - 2 litrach wrzącej wody na 5 - 10 minut. Otrzymany roztwór wlewa się do wody przeznaczonej do kąpieli w takiej ilości, aby woda przybrała kolor jasnego piwa. Temperatura kąpieli powinna wynosić około 37 - 38*C 2. Kąpiel z dodatkiem krochmalu. Ma działanie łagodzące i wygładzające skórę. Przygotowujemy ją dodając 5 płaskich łyżek mąki ziemniaczanej lub krochmalu ryżowego na każdy litr wody użytej do kąpieli. Przed dodaniem odmierzoną ilość mąki rozpuszczamy w niewielkiej ilości wody, a następnie mieszając dolewamy do wrzątku, aż do uzyskania przezroczystej, gęstej cieczy, którą należy wlać do wody przeznaczonej do kąpieli. Kąpiel powinna mieć temperaturę 38*C i dawać przyjemne uczucie śliskości. 3. Kąpiel w otrębach pszennych. Wygładza skórę i łagodzi podrażnienia. Od 0,5 do 1 kg otrębów wsypujemy do płóciennego woreczka i gotujemy w 3 - 5 litrach wody przez 30 - 60 minut. Gotowy wywar wlewamy do wody, dodatkowo wyciskając w niej zawartość torebki. 4. Kąpiel z dodatkiem nadmanganianu potasu. Działanie odkażające i wysuszające. Stosuje się je przy ropniach skórnych. Najlepiej na przemian z kąpielami rumiankowymi. Aby przygotować taką kąpiel należy kilka kryształków nadmanganianu potasu rozpuścić w małej ilości ciepłej wody, aby otrzymać ciemnofioletowy kolor roztworu. Roztwór ten powoli wlewamy do przygotowanej kąpieli, aż nabierze koloru jasnofioletowego. Należy uważać, aby kryształki nadmanganianu potasu nie miały bezpośredniego kontaktu ze skórą, gdyż mogą ją uszkodzić (barwi skórę). 5. Kąpiel z wywarem z kory dębowej. Działanie hartujące i uodparniające. Jeżeli dziecko ma delikatną skórę, skłonną do podrażnień i odparzeń, to taka kąpiel jest wskazana. 50 dag drobno pokrojonej kory dębowej zalewamy 5 litrami wody i gotujemy przez 2 godziny. Uzyskany wywar wlewamy do kąpieli (barwi skórę). 6. Kąpiel chłodząca. Do obniżenia wysokiej gorączki. Kąpiel rozpoczynamy w normalnej temperaturze (około 37*C), dolewając powoli chłodnej wody (nie należy polewać bezpośrednio), aż woda osiągnie temperaturę 30*C, następnie pozostawiamy dziecko w kąpieli przez około 5 minut. Jeżeli dziecko blednie, sinieje, ma dreszcze kąpiel należy przerwać, a dziecko rozetrzeć, ubrać i ułożyć do łóżka. Wycieramy rozgrzanym ręcznikiem, ubieramy w rozgrzaną piżamkę. Kąpiele te należy skonsultować z lekarzem. 7. Kąpiele w naturalnych wodach mineralnych. W domowych warunkach są trudne do wykonania. Wody mineralne można przygotować za pomocą środków chemicznych, wody sztuczne mineralizowane nie są tak skuteczne jak naturalne, jednak mogą nieść ulgę dzieciom. Są bardzo skuteczne. 8. Kąpiele solankowe. Stosuje się je w anemii, schorzeniach reumatycznych w okresie zupełnego spokoju, w rekonwalescencji, opóźnieniu rozwoju fizycznego, stanie po krzywicy, zaburzeniach przemiany materii i po chorobie Heinego - Medina. W leczeniu można stosować roztwory soli kąpielowych, takich jak ciechocińska, iwonicka, inowrocławska, a także soli kuchennej i morskiej. Na 10 litrów wody wsypuje się 50 - 150 g soli. Przeprowadza się najczęściej przed południem lub rano, 2 - 3 razy w tygodniu. Już dzieci od 5 miesiąca życia mogą zażywać takich kąpieli, o ile nie mają niedowagi lub gorączki. Można do kąpieli dodać soli lub krochmalu, aby nie podrażnić skóry. Kąpiele takie dodatkowo hartują skórę i uodparniają cały organizm, wpływając na autonomiczny układ nerwowy. Organizm szybko uczy się reagować na zewnętrzne bodźce termiczne, dzięki czemu zmniejsza się skłonność do częstych przeziębień i infekcji gardła, uszu, oskrzeli itp. Najlepiej zapewnić dziecku naturalne kąpiele solankowe. Zawierają one jony sodu i chloru, związki siarki, magnezu, wapnia, potasu, jodu, bromu, oraz CO2, siarkowodorów. Kąpiele morskie mają podobne działanie. Mają one pozytywny wpływ na układ naczyniowy, autonomiczny układ nerwowy, działają przeciwbólowo, usprawniają działalność mięśni i stawów, obniżają ciśnienie krwi, poprawiają łaknienie. Aktywują wytwarzanie w skórze witaminy D3 pod wpływem promieni nadfioletowych. Najbardziej są zalecane kąpiele o stężeniu 0,3 – 1,5% stężenia soli, 2 – 3 razy w tygodniu, 10 – 15 minut. 9. Kąpiele z dodatkiem olei Działa łagodząco, wygładzająco. Oleje: słonecznikowy, parafinowy.

2014-03-05 12:24

my jedynie kąpiele w krochmalu stosowaliśmy na wysypki i czasem gęsty krochmal na buźkę też dobry przy wysypkach nawet takich od śliny tylko nakładamy gęsty krochmal i później dokładnie myjemy wacikami letnią, przegotowaną wodą

2014-02-11 21:21

Ja nie stosowałam bo nie było takiej potrzeby . Też kiedyś czytałam ten artykuł i myślę ze niektóre z nich mogą pomóc .Jeśli mamy jakiś problem to warto wypróbować .

2014-02-07 23:15

kuzynka stosowała u synka kąpiel z rumiankiem, gdy mały miał coś z siusiakiem

2014-02-07 09:02

Ja też kiedyś natrafiłam na ten artykuł , a co do kąpieli leczniczych ze starszym synkiem stosowaliśmy kapiele z krochmalem przy Azs jak nic już nie pomagało, ale było to 13 lat temu.

2013-09-15 15:27

Czytałam jakiś czas temu ten artykuł, bo mam syna z wrażliwą skórą. Artykuł pochodzi z:http://www.medycyna.linia.pl/metody1.html