Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Dieta (633 Wątki)

Wapń

Data utworzenia : 2013-03-22 20:13 | Ostatni komentarz 2014-04-24 21:48

konto usunięte

3881 Odsłony
15 Komentarze

Wiadomo wapń jest potrzebny,bo dzięki niemu maluch ma zdrowe kości i zęby.Żeby się dobrze przyswoił w organizmie potrzebna jest też witamina D.Wapń możemy znaleźć w:jogurtach naturalnych,szpinaku,kefirach,fasolce szparagowej,brukselce,twarożku,brokułach,jajkach. Powiem szczerze,że na początku tzn w pierwszym roku życia córki miałam problemy z wszystkimi tymi składnikami.Jajka,szpinak czy twarożek dopiero od niedawna córka zaczęła jeść.A o brukselkę nadal walczymy.Pocieszeniem było dla mnie to że córka jadła mleko modyfikowane i kaszki które są wzbogacone w wapń.

2013-09-17 10:33

nasza córeczka nie lubi jajka ani szpinaku ale mleczko i przetwory mleczne uwielbja

2013-04-23 16:25

Ja też słyszałam o konieczności płukania płatków, najlepiej całą noc, jednak o cytrynie nie słyszałam i o tej wodzie też nie. Trochę tego nie rozumiem, czy w takim razie w tej wodzie powinno się gotować te płatki?

2013-04-20 22:19

Anita-1981, nie wiem na ta chwile czym sie róznia od siebie płatki owsiane zwykłe od tych błyskawicznych, bo tego nie jem. Jutro zagłebie temat to sie dowiem wiecej choc wydaje mi sie ze proces technologiczny ich obróbki nie ma wpływu na skład i na ta chwile tez był to przepłukała. Odezwe sie jutro.:) edit: edit: Płatki błyskawiczne są produktem wysoko przetworzonym zawierającym zdecydowanie mniej składników odżywczych niż te zwykłe, zawierają ich równiez mniej od tych zwanych górskimi. Nie znalazłam zadnych informacji by proces technologiczny je pozbawiał wyzej wspomnianego kwasu. Jest to produkt który powstaje z ziarna owsa, a więc zawiera kwas fitowy. Wiec nawet błyskawiczne beda ograniczały wchłanianie składników mineralnych zawartych w mleku modyfikowanym. Myse wiec ze podanie takiego zestawu w taj postaci jest niezbyt trafionym pomysłem. Moze wczesniej ugotuj te zwykle płatki (wymoczone + cytryna) zblenderuj jesli za twarde i dopiero podaj z mlekiem.?

2013-04-20 21:12

monika ale piszesz opłukaniu płatków owsianych, ja kupuje błyskawiczne i od razu je gotuje i też dłużej dlatego, że są twarde ;/

2013-04-20 20:07

Anita-1981, są pewne substancje, które hamują przyswajanie wapnia przez organizm. Jedną z takich substancji jest kwas fitowy a raczej jego sole (fityniany), które są między innymi zawarte w owsie ale też np. w fasoli, generalnie wiekszosci "ziaren" jak rowniez orzechów. Wapń jest wiązany w postaci soli kwasu fitynowego (fitynianu wapnia) i w związku z tym przyswajanie wapnia jest minimalne. Najnowsze badania nie potwierdzają jednak tego, aby ten kwas był głownym sprawca niedoborów pokarmowych bo mechanizm ten jest przystosowaniem ewolucyjnym roślin do tego aby kiełkujący zarodek mógł do woli wykorzystać minerały zawarte w nasionku na swoje potrzeby. Płatki powinno się moczyć przed spożyciem wraz z dodatkiem soku z cytryny (kwas cytrynowy), woda wypłucze sole fitynowe z płatków a kwas cytrynowy z racji, że jest silniejszym kwasem "odbierze" jony wanpinow i np. fosforowe od kwasu fitowego. Wniosek z tego taki, ze nie wolno tej wody, w której się płatki moczyło wylac! Odnośnie owsianki na mleku to istnieje grupa ludzi, którzy negują idee picia mleka. To już każdy wg wlasnego rozumu powinien ocenić. Jednak owsianka z sokiem owocowym wydaje się bardziej wartościowym posiłkiem niz taka niepłukana zrobiona na mleku.

2013-04-18 12:22

A ja mam pytanie o owsiankę, mała czasami dostaje ją na śniadanie(teraz rzadziej już chyba jej się znudziła) jest to sama owsianka na mleku modyfikowanym lub jogurcie często z owocami. Myślałam, ze odżywiam malutką zdrowo, bo przecież lepsze, to co naturalne niż z barwnikami i konserwantami, jednak ostatnio słyszałam, że owsianka utrudnia wchłanianie wapnia?

2013-03-22 20:18

Dzieci do trzeciego roku życia nie mogą pić mleka krowiego, gdyż jego skład nie jest dopasowany do ich potrzeb, warto jednak zadbać o to, by w diecie dziecka regularnie pojawiały się produkty na bazie mleka – jogurty, kefiry, żółty ser (w tym ostatnim jest go aż 800 mg na 100 g produktu, plaster sera dostarcza organizmowi 200 mg wapnia). Jogurty można wprowadzić już w jedenastym miesiącu życia, a żółty ser miesiąc później. Bogate w wapń są też serki dla dzieci (w dwóch małych kubeczkach serka jest 180 mg wapnia). Dużo wapnia (aż 350 mg w 100 g produktu) zawierają także sardynki w oleju, jednak ten specjał wolno podawać maluchom dopiero w drugim roku życia i tylko raz na jakiś czas – ze względu na dużą ilość przypraw i konserwantów. Więcej do poczytania tutaj: http://www.poradnikzdrowie.pl/ciaza-i-macierzynstwo/zdrowie-dziecka/Wapn-dla-twojego-dziecka_36933.html