Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Dieta (635 Wątki)

Obiadki dwudaniowe od kiedy?

Data utworzenia : 2015-01-14 09:26 | Ostatni komentarz 2015-01-16 17:24

li_28

2723 Odsłony
7 Komentarze

Witajcie, przeszukałam troszkę forum i nie znalazłam takiego wątku. Jeżeli gdzieś jest z góry przepraszam:) Synek skończył 9 miesięcy na razie zjada jeden obiadek/zupkę zblendowaną z mięskiem (czasem z dodatkiem kaszy). Zastanawiam się od kiedy można lub należy podawać dziecku obiadek dwudaniowy? Jak to było u Was? Kiedy wprowdziłyście do diety maluszka takie obiadki dwudaniowe i jak one wyglądały?

2015-01-16 17:24

Dietę rozszerzałam powoli synkowi. Lubi nowe smaki, z jedzeniem warzyw i owoców nie ma problemu. Jedynie do kaszek na mleku dla niemowląt podchodzi niechętnie. Wieczorem nie ma szans aby zjadł. Jedynie da się namówić na mleko leciutko zagęszczone kleikiem (wcześniej, a w zasadzie stosunkowo nie dawno podawaliśmy mu mleko zagęszczone Nutritonem i dość mocno się do niego przyzwyczaił). Jego posiłki składają się z mleka, zupki z mięskiem/rybką i ew. dodatkiem kaszy i deserku różnego rodzaju z jogurtem/twarożkiem/myśli itp. Przewagą jest jednak mleko. Kaszkę raz na jakiś czas zje (max. z 90-120 ml wody) na drugie śniadanie jak ma dobry humorek:) ostatnio zauważyłam, że w dzień do mleka też już różnie podchodzi - czasem wypije pół porcji. Myślę, że niedługo będę pewnie musiała przejść na dwa posiłki obiadkowe typu zupka i drugie danie tak jak jest to w schemacie po 10 miesiącu. Byłam ciekawa jak wasze maluszki w tym wieku jedzą/ jadły.

2015-01-15 21:20

li_28, dużo zależy też od tego, kiedy zaczęłaś rozszerzać dietę, jakie inne posiłki je dziecko i czy dziecko w ogóle chciałoby jeść taki posiłek. Ale skoro piszesz, że Maluch jest zainteresowany, to możesz sprobować :). My dietę zaczęliśmy roszerzać, jak synek miał ok 5,5 miesiąca . Gdzieś przeczytałam, że dziecko karmione piersią w wieku 7-8 miesięcy powinno jeść 1-2 posiłki stałe, w wieku 9-10 miesięcy 3 posiłki stałe, a 11-12 miesięcy 4-5 posiłków stałych i ja się mniej więcej właśnie tego trzymałam. Wiadomo, że jak ktos karmi mm i rozszerzał dietę wg starego schematu, który zakladał rozszerzanie diety już po 4 miesiącu to pewnie szybciej wprowadził inne posiłki.

2015-01-15 17:57

Moja córka 12 stycznia skończyła też 9mcy i nie chce już jeść blendowanych posiłków, ani rozgniecionych widelcem. Podaje jej warzywa w kawałkach. Ma 3 zęby, ale widzę, że mocno pracuje dziąsłami, tak rozgniata sobie jedzonko.

2015-01-15 17:55

Ja nie daję córeczce dwóch dań. To by było dla nie za dużo. U nas jest tak: 1)śniadanie (mleko+kasza/kleik) 2)drugie śniadanko (np. kaszka z owocami, chlebek z jajkiem, itd) 3)obiad (mięso i warzywa + kasza/ryż/makaron....) 4)deser (najczęściej owoce, czasami jogurt) 5)kolacja (mleko z kaszą manną/kukurydzianą lub z kleikiem ryżowym)

2015-01-14 23:14

Alicjas132 może źle się wyraziłam:) Moje pytanie dotyczy właśnie dwóch oddzielnych posiłków tak jak u Ciebie to wygląda:) Nie o dwa dania naraz, tylko zupka oddzielnie i po jakimś czasie obiadek z mięskiem/rybką oddzielnie. W przykładowym jadłospisie Bobovity już w 10 miesiącu jest wskazany posiłek dwudaniowy zupka + obiadek. I tak zastanawiam się czy już od tego wieku wasze dzieciaczki tak jadły. Ja mam starszą córkę ale z tego co pamiętam troszkę później zaczęła jeść dwa oddzielne posiłki obiadkowe. A synek widzę, że jest bardzo chętny do nowych smaków i bardzo dobrze radzi sobie z stałymi posiłkami. Co do blendowania - tylko trochę miksuję, mój maluch nie ma ząbków, choć mimo to radzi sobie znakomicie z jedzeniem ale nie zje zupki takiej jak my jemy, tym bardziej, że dodaje mięsko więc muszę zblendować ją aby była troszkę gęstsza i mięsko skomponowało się z resztą składników ale nie robię tego na "gładko" grudki oczywiście są - odpowiednio do jego wieku i podobnie jak jest to w słoiczkach. Także mimo braku ząbków synek doskonale radzi sobie z grudkowatymi zupkami:)

2015-01-14 20:35

li_28, a ile posiłków stałych je Twój synek? Ja synkowi nigdy nie podawałam naraz 2 dań, u nas zawsze zupa i drugie danie to były 2 oddzielne posiłki, bo moim zdaniem dziecko nie jest w stanie tyle zjeść naraz, a jak mam podać małą porcję zupki i małą porcję drugiego dania to raczej mija się to z celem, szczególne, że ze względu na dużą zawartość warzyw w tych daniach są to wartościowe posiłki, więc wolę, żeby były dwa :). Ja gdzieś od ok 11 miesiąca dawałam Małemu 5 stałych posiłków i zupka była i jest nadal(Mały ma teraz 1,5 roku) podawana na 2 śniadanie przed drzemką, a po drzemce na obiad ma drugie danie. A co do blendowania, to powinnaś już przerzucić się na grudkowe zupki, żeby Maluszek uczył się gryźć :)

2015-01-14 20:22

Ja mojemu synkowi nie wprowadzilam dwoch dan, tylko jak na razie je obiadek a po pewnym czasie jak zglodnieje deserek;) ale moj synek ma dopiero 6,5 msca;) polecam poradnik http://adst.mp.pl/s/www/pacjenci/poradnik-zywienia-niemowlat_mp_pdf.pdf ;)