Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Dieta (633 Wątki)

Dania z dyni

Data utworzenia : 2014-10-04 10:35 | Ostatni komentarz 2014-10-31 12:11

beti2270

4981 Odsłony
26 Komentarze

Mamy czy macie jakieś ciekawe przepisy na potrawy z dyni dla maluszków? Mój synek za niedługo skończy 8 miesięcy, uwielbia zupkę z dyni (dynia ziemniak, por i tymianek - przepis od szwagierki), albo jako deserek z marchewką, jabłuszkiem, bądź brzoskwinią. Ale czas na jakieś nowości. Poszukuję nowych przepisów. Może macie jakieś swoje sprawdzone dyniowe smakołyki dla waszych szkrabów???

2014-10-04 12:21

Kochana z dyni możesz czarować do woli w kuchennym garnku:). Ja robię większość rzeczy dosyć intuicyjnie ale postaram się coś sprecyzować. Od początku może - dynia najlepsza jest gdy ją upieczesz - kroisz ze skórą i do piekarnika na około 20-30 minut, aż będzie miękka - wtedy łyżką oddzielasz miąsz od skóry - to z całą pewnością ułatwia proces obierania, który czasem jest dosyć upierdliwy:). Dynia upieczona jest zdecydowanie bardziej aromatyczna i pełna w smaku. Co do dań, to ja uwielbiam zupę ale taką w wersji warzywnej - wytrawnej. Wersja podstawowa. Około 0,5 litra wywaru - jeśli maluchowi wywaru mięsnego nie podajesz możesz dać wodę. 2-3 ziemniaki, 1-2 marchewki, 1 pietruszka, kawałek selera(około 1/4), Dynia - tak mniej więcej 1/4 całej ale oczywiście zależy od wielkości, bo w tym roku mam odmianę małą, to prawie pół biorę. Dodaję przyprawy wg upodobań, dla malucha możesz doprawiać wyłącznie ziołami i dopiero po ugotowaniu część dla rodziny doprawisz solą, pieprzem i słodką papryką - względnie dodasz rosołu - wywaru mięsnego, a maluchowi dasz bez dodatków. Wszystko gotuję do miękkość w szybkowarze - dzięki temu oszczędzam czas i zachowuję więcej składników odżywczych. Jeśli nie masz szybkowaru to gotujesz do miękkości w garnku. To jest wersja klasyczna, jednak lubię dodać np. 2 pomidory bez skórki, wtedy taka dyniowo pomidorowa wychodzi. Możesz też dodać szklankę soczewicy czerwonej, zarówno z pomidorami jak i bez nich - pyszna, tylko w zwykłym garnku trzeba dłużej gotować:)

2014-10-04 11:29

Moim starszakom to robiłam placek z dynii - w sumie jak zrobisz go sama to może można dać go takiemu maluchowi. Robiłam też placki z dyni (takie jak ziemniaczane), no ale on jeszcze pewnie na nie za młody.