Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Dieta (633 Wątki)

Gluten

Data utworzenia : 2019-03-28 09:46 | Ostatni komentarz 2019-10-11 23:55

konciarw

6974 Odsłony
19 Komentarze

Witam, Moja córa ma 7 miesięcy, więc czas najwyższy zaznajomić ja z glutenem. Być może to już troszkę późno, dlatego piszę o radę. Jak najlepiej wprowadzić gluten dla dziecka w tym wieku? Czy może zacząć od podania kaszki? Rozważałam moim zdaniem najlepszą opcję, aby powoli do diety mojej córki wprowadzić łyżeczkę ugotowanej kaszy manny wymieszaną z obiadkiem lub z moim mlekiem i stopniowo zwiększać dawkę. Czy radzicie to zrobić inaczej? Bo to już najwyższy czas. Jak było u Was z wprowadzaniem glutenu? Z góry dziękuję za pomoc i rady :)

2019-04-01 00:41

Tak, karmimy się jeszcze piersią :) Dziękuję dziewczyny za odpowiedzi :)

2019-03-30 21:47

Kiedyś faktycznie robiło się ekspozycję na gluten, żeby uniknąć celiakli już w 5 miesiącu życia. Kiedyś też się uważali że karmienie piersią zmniejsza ryzyko jej wystąpienia a to też nie jest prawda. Teraz już się tego nie robi, rozszerza się dietę normalnie. A możesz to zrobić jak chcesz ale nie ma czegoś takiego jak odmierzanie konkretnej ilości. Można go wprowadzić dając kaszke dla dzieci, normalna dorosłą albo dać dziecku każdy inny produkt zawierający gluten np makaron czy chleb. Dziecko i tak nie zje nie wiadomo jakiej ilości a gluten zostanie wprowadzony. Jedynie co się zaleca żeby wprowadzić gluten do ukończenia przez dziecko roku wiec 7 miesięcy jest akurat :)

Konto usunięte

2019-03-28 12:31

Piasecka, nie jest za późno i tym się nie przejmuj jednak masz rację, to najwyższy na Was czas :) Kiedyś uważano, że powinno się wprowadzić gluten wcześnie, nawet około 5. miesiąca aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia w przyszłości alergii lub nietolerancji na niego. Jednak nie ma badań naukowych, które potwierdzają tę teorię, a wręcz przeciwnie. Wkleję najnowsze zalecenia dotyczące podawania glutenu: (Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci STANDARDY MEDYCZNE/PEDIATRIA 2014) „Zgodnie z aktualnym (2007) stanowiskiem Komitetu Żywienia ESPGHAN należy unikać zarówno zbyt wczesnego (<4. m.ż.), jak i późnego (≥7. m.ż.) wprowadzania glutenu do diety niemowlęcia. Niektóre dane sugerują, że gluten należy wprowadzać stopniowo, jeszcze w okresie, kiedy dziecko karmione jest piersią. W celu ostatecznego wyjaśnienia związku pomiędzy karmieniem piersią, czasem wprowadzania glutenu a chorobą trzewną aktualnie prowadzone są badania interwencyjne. Możliwa jest modyfikacja zaleceń po opublikowaniu ich wyników.” Dorzucam jeszcze wytyczne Amerykańskiej Akademii Pediatrii z 2012 roku: „There is a reduction of 52% in the risk of developing celiac disease in infants who were breastfed at the time of gluten exposure. Overall, there is an association between increased duration of breastfeeding and reduced risk of celiac disease when measured as the presence of celiac antibodies. The critical protective factor appears to be not the timing of the gluten exposure but the overlap of breastfeeding at the time of the initial gluten ingestion. Thus, gluten-containing foods should be introduced while the infant is receiving only breast milk and not infant formula or other bovine milk products.” według badań, prawdopodobieństwo że dzieci, które otrzymały w swojej diecie gluten w czasie gdy jeszcze były karmione piersią, zachorują na celiakię spada o 52%. Dlatego warto wprowadzić gluten gdy jeszcze karmimy piersią. Mało tego, długość karmienia piersią, a rozwój choroby trzewnej jest ze sobą powiązany. I kluczowym punktem jest tutaj nie wiek dziecka w momencie wprowadzania glutenu do diety, a fakt czy dziecko jest karmione piersią czy nie. Piasecka, rozumiem, że jeszcze się karmicie. Z piersi? Ja nie mieszałam kaszki do mleka, przygotowałam po prostu mannę z bananem chyba. Za pierwszym razem córka miała wysypkę, odczekałam aż znikła, zrobiłam jeszcze kilka dni przerwy i podałam znowu, tym razem córa zwymiotowała, ale pediatra zalecił nam jeszcze jedną próbę. Trzeci raz i wszystko jest w normie, teraz córa popija bułkę maślaną jogurtem :)