Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Małe dziecko (439 Wątki)

Kontakt, relacje dziecka z dzieckiem

Data utworzenia : 2013-03-07 12:31 | Ostatni komentarz 2014-06-01 07:43

Iwona

4444 Odsłony
9 Komentarze

Drodzy rodzice doradzacie, zaproponujcie rozwiązania jak porodzić sobie z wytłumaczeniem dzieciom dzielenia się np. zabawkami czy np. poczęstowaniem małej przekąski. Osobiście podam przykład: Byłam u koleżanki, która ma synka miesiąc starszego od mojej córci i jak wzięła jaką kolwiek jego zabawkę do ręki to jej wyrywał, piszczał i płakał. Jak przekonać malucha, żeby pozwolił pobawić się jego zabawką i wytłumaczyć, że zaraz mu ją odda?

2014-06-01 07:43

Problem polega na tym, że dziecko we własnym domu często ma poczucie, że musi bronić własne terytorium. Mój mały zaczął chodzić na przedszkolka jak skończył roczek - tam musiał się dzielić zabawkami i nie było z tym najmniejszego problemu. W domu jeszcze przez około pół roku miał z tym problem. Tłumaczenie 1,5 rocznemu dziecku że ma się dzielić, no cóż mówić trzeba ale ile z tego rozumie to nie wiem. Sam z czasem dojrzał do tego. Warto proponować maluchowi inną zabawkę w zamian za tą którą chce wyrwać koledze/koleżance. To często mało skuteczne bo dziecko chce właśnie tą którą ma to drugie nie ważne co to. Ważne są obserwacje dziecka, bo na ich bazie lepiej uczy się niż na bazie tłumaczenia. Ja zauważyłam, że znacznie lepiej dzielenie wygląda w większej grupie dzieci gdy są choćby trzy maluchy.

2014-05-29 18:53

Też myślę, że tłumaczyć i jeszcze raz tłumaczyć... Dzieci tak mają, że ich cały świat to zabawki i własny kąt w mieszkaniu, boją się o swoje rzeczy, to jest w zasadzie zrozumiałe jeżeli się wczujemy w rolę dziecka. Ale rozmowa i zapewnienie dziecku bezpieczeństwa jego świata pomału powinno dać efekty.

2014-05-29 11:51

Trzeba tłumaczyć tłumaczyć i jeszcze raz tłumaczyć ;;;pobawi się chwile twoja zabawke a ty możesz pobawić się jego zabawka ,, trzeba wytłumaczyć dziecku ad samego początku ze należy się dzielic ... ze kiedy pojdzie do szkoły i nie będzie się dzielil z innymi dziecmi to nikt nie będzie się chciał z nim bawic ...Mojej corce tlumaczylismy jeszcze przed porodem ze będzie mala dzidzia ze ze będą teraz miały wspólny pokoj i wspólne zabawki i wszystko jest ok ,teraz sama znosi zabawki malej i chętnie się z nia dzieli :)

2013-09-22 17:00

trzeba tłumaczyć nasza córeczka zawsze chętnie wszystkim się dzieli i zabawkami i jedzonkiem zawsze daje gryza dla swoich lalek gdy przychodzi do nas ktoś z dzieckiem to też nie ma problemu z dzielenie się zabawkami Madzia zawsze znosi wszystkie zabawki żeby ktoś inny mógł się pobawić

2013-03-11 00:12

Mój syn ma 19 mies i jeśli chodzi o dzielenie się z dziećmi to nie ma najmniejszego problemu jak przychodzą do niego dzieci to oddaje im wszystkie zabawki nawet jeśli akurat sam miał zamiar się nimi bawić .Jedynym wyjątkiem jest małe autko które dostał od tatusia odda je ale zaraz mu się podkówka robi .Ostatnio odwiedziła go dziewczynka która strasznie nie lubi się dzielić nie chciała się podzielić chrupkami więc dostał swoją drugą miseczkę co mnie wzruszyło to to że oddał jej również swoje chrupki co najlepsze osobiście ją nimi nakarmił .Co wpłynęło na to że lubi się dzielić hmmm po części charakter ,synka zawszę gdy coś mi daję pamiętam o tym aby mu podziękować i również jemu przypominam o dziękowaniu .Gdy robię śniadanie to pozwalam synkowi zanieść talerzyki np. z kanapkami do stołu dla każdej osoby osobna porcja więc jest to też dla niego normalne że codziennie komuś coś daję

2013-03-09 13:50

Magda.K.Super możesz być dumna z synka, że jest taki grzeczny tak samo jak dariolka195. Burek1234 - dokładnie na wszystko przyjdzie czas. Co do pochwalania jestem jak najbardziej za, gdy dziecko zrobi coś fajnego, jest grzeczne, pomoże chociaż nie zawsze mu to wyjdzie należy je jak najbardziej pochwalić i wyróżnić. Uważam, że dzieci nabierają wtedy pewności siebie są bardziej samodzielniejsze i odważniejsze.

2013-03-09 11:19

Mój syn nie ma jeszcze rodzeństwa ani nie ma się z kim bawić bo rzadko kiedy ktoś z mniejszym dzieckiem nas odwiedza. Ale zdziwiło mnie to iż w zeszłym roku jak byliśmy w szpitalu przez 10 dni mały ani nikomu nie zabrał zabawki ani nie uderzył wręcz przeciwnie chodził i dawał innym dzieciom zabawki żeby się z nim bawiły. Nigdy nie uczyłam go tego żeby się dzielić, chyba sam zaobserwował, że tak trzeba i tak jest teraz cały czas. Czasem zdarza się nawet że inne dzieci od niego uciekają jak próbuje dać im zabawkę.

2013-03-07 13:47

Ja swojej córce jeśli nie chce się podzielić zabawką z kuzynami,koleżankami to tłumaczę małej żeby dała się na chwilkę pobawić zabawką (np) Jasiowi,bo on takiej w domu nie ma a jak się pobawi to na pewno ci odda.I chętnie podzieli się.Ale u nas takie sytuację zdarzają się rzadko,bo córeczka chętnie się dzieli z innymi dziećmi.Z czego jestem dumna:)