Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Małe dziecko (439 Wątki)

z dzieckiem w taxi

Data utworzenia : 2014-09-12 22:45 | Ostatni komentarz 2020-03-15 09:46

mamabasia

6793 Odsłony
28 Komentarze

powiedzcie czy taksówki, moją obowiązek przewozić dziecko w foteliku samochodowym ? czy taki fotelik muszą mieć w wyposażeniu samochodu ? czy to my musimy zatroszczyć się o fotelik dla dziecka? słyszałam że w taksówce nie jest obowiązkowy fotelik, a za taxi razem z fotelikiem dla dziecka trzeba czasem dodatkowo dopłacić ? ostatnio chciałam jechać z córeczką taxi, a żadna korporacja nie miała fotelika dla dziecka, czy byście zdecydowały się na taką podróż bez fotelika samochodowego ?

2014-09-13 12:25

W Polsce nie ma obowiązku przewożenia dziecka w foteliku w taksówce. Ustawa Prawa o Ruchu Drogowym art. 39. pkt 3: "w pojeździe samochodowym wyposażonym w pasy bezpieczeństwa dziecko w wieku do 12 lat, nieprzekraczające 150 cm wzrostu, przewozi się w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu do przewożenia dzieci, odpowiadającym wadze i wzrostowi dziecka oraz właściwym warunkom technicznym." Przepis ust. 3 nie dotyczy przewozu dziecka taksówką osobową, pojazdem pogotowia ratunkowego lub Policji." Z fotelikiem dla najmłodszych dzieci raczej nie ma problemu, bo przeważnie niesiemy w nim dziecko i już (ja też tak kiedyś robiłam), no ale później to faktycznie może być kłopot. Kiedyś widziałam, jak jakaś para z dzieckiem czekała na taxi i mieli swój fotelik. Choć w dużych miastach może choć niektóre korporacje mają na wyposażenie foteliki, pewnie trzeba by było podzwonić i popytać.

2014-09-13 10:34

Prawo zezwala na przewożenie małych dzieci bez fotelików w taksówkach. Oczywiście odpowiedzialność za to biorą rodzice którzy się godzą przewozić dziecko bez fotelika. Korporacje wcale nie mają ochoty dostosować się do klientów z dzieckiem ponieważ wiadomo foteliki są w różnych rozmiarach, więc przyjmując taki kurs, dyspozytorka musiałbym zapytać, ile waży dziecko i potem szukać auta z odpowiednim fotelikiem dla niemowlaka albo dużego dziecka. Zgodnie z przepisami bagażnik taksówki musi być wolny więc nie można przewozić tam fotelika a wiadomo na miejscu pasażera też wozić nie będą ponieważ częściej wożą zwykłych klientów. Są korporacje które mają w swojej ofercie taką usługę ale jest to rzadkość niestety...

2014-09-13 10:20

Jest obowiązek by w taxi dziecko przewozić w foteliku- takie samo jest dla niego zagrożenie jak w naszym prywatnym samochodzie. Natomiast to my same musimy zadbać o jego posiadanie- trudno by kazda taxa była wyposażona w fotelik dostosowany do każdego dziecka. Musimy niestety dbać same o wszystko.

2014-09-12 23:26

Myślę, że obowiązek przewozu dziecka w foteliku dotyczy również taksówkarzy, bo nie raz mojej mamie odmówiono przejazdu z bratem. To czy pobierana jest opłata zależy pewnie od korporacji jako "usługa za użytkowanie" czy coś takiego. Na pewno jeżeli chcesz jechać z dzieckiem a zamawiasz taxi przez telefon musisz uprzedzić, że będzie jechało dziecko i wtedy wysyłają kierowcę z fotelikiem - tak jest w większość korporacji jednakże.. Często zdarza się ostatnio, że kierowcy są nie zrzeszeni (Ci co np. stoją pod dworcami) i maja swoje warunki i swoje cenniki usług, za które nieraz można słono zapłacić. napisze ogólnie, że nawet jeżeli miałabym taksówkę pod nosem wolałabym zadzwonić do znanej mi korporacji i ja sobie z fotelikiem (bez płacenia) zamówić; ) Możesz właśnie obdzwonic wszystkie i popytać się jak to z fotelikiem u nich wygląda i w razie czego zapisać sobie ich numer : ) Często też tak jest, że kierowca ma swój własny, prywatny fotelik i użycza go jeśli jest konieczność. Ja sama bym nigdy bez fotelika nie pojechała i Małego mam w nim zawsze nawet na krótkich odległościach - jak i tez również zapiętego, bo bez pasów fotelik nic nie zdziała.