Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Małe dziecko (439 Wątki)

Przyrost wagi i wzrostu

Data utworzenia : 2014-04-05 18:20 | Ostatni komentarz 2014-05-28 21:15

Proud Mommy

4122 Odsłony
15 Komentarze

Czasem rodzice martwią się, czy ich dzieci aby dobrze przybierają na wadze i osiągają prawidłowy wzrost. Często takie sytuacje występują podczas spotkań towarzyskich z rodzicami innych dzieci w podobnym wieku, gdy zaczynają się porównania. Zupełnie niepotrzebnie. Każde dziecko rośnie swoim tempem. Moja córka na rocznym bilansie ważyła 9,2 kg i mierzyła 77 cm (podczas gdy jej rówieśnicy osiągali wagę ponad 10 kg przy podobnym wzroście). Mając półtora roku przekroczyła 11 kg, ale największy skok zarejestrowaliśmy we wzroście. Okazało się, że córka urosła o 9 cm, 'wyprzedzając' tym samym swoich kolegów. Na stronie http://dzidziusiowo.pl/mamy-dziecko/zdrowie/206-przyrost-wagi-i-wzrostu można zobaczyć, z jakimi odchyleniami można się spotkać. Więc o ile lekarz pediatra nie stwierdza żadnych nieprawidłowości, to naprawdę nie ma się czym martwić :)

2014-04-06 18:45

Tylko że często to w przychodni rodzice od lekarza słyszą, że dziecko cherlawe... Albo w drugą stronę - że z oznakami otyłości (lol). Mnie pół życia próbowano dokarmić na siłę, bo byłam za chuda i nikogo nie obchodziło, że jem za dwóch. Po co, skoro wyglądałam jak tyczka. Szkolna higienistka powtarzała, że mnie na żadne studia nie przyjmą z taką niedowagą (wyliczyła coś ok 15 kg) :|

2014-04-06 13:35

Bo niektórzy myślą, że jak gdzieś podana jest średnia waga/wzrost to im dziecko bliżej tych wartości tym lepiej.Moje dziecko ma 9,5 miesiąca i waży 9 kilogramów, a wzrostu ma 76 cm. Ale to nie znaczy, że każde dziecko w tym wieku ma mieć takie wymiary. Nie popadajmy w paranoję. Trzeba spojrzeć na rodziców, czasami nawet na dziadków, dziecko dziedziczy geny, i nawet dziecko chudzielców może być otyłe, bo ten jeden nie taki gen przejmie od jakiegoś dziadka.

2014-04-06 11:32

Ech, napiszę drugi raz, bo nie wiem, dlaczego poprzedni post nie wszedł... Nas na początku straszyła położna, bo wg niej córka za mało ważyła i słabo przybierała na wadze. Ja z kolei kilka razy powtarzałam, że my oboje z mężem drobni byliśmy, więc nie ma czego wymagać od dziecka. Doszukiwano się różnych przyczyn, aż stwierdzono, że ma skazę białkową i nietolerancję laktozy. Kazali odstawić od piersi i podać mm. Wtedy waga małej strzeliła z kopyta, ale też nie jakoś wybitnie. Zazwyczaj znajdowała się w tych dolnych centylach. Zupełnie inaczej było ze wzrostem. Tu córka była w wyższych wartościach, co dało się zauważyć po ubraniach. Wprawdzie bluzki i body miała mniejsze, ale ze względu na długość nóg byłam zmuszona kupować ubrania nawet o 2 rozmiary większe. Teraz dysproporcje się wyrównały i tak jak pisałam, w ciągu pół roku córka urosła o 9 cm, podczas gdy mówi się, że od 1. do 2. urodzin średnio dziecko jest wyższe o 10 cm. Cóż, moja panna będzie miała więcej. Ale kto wie, może jej wzrost zatrzyma się, a tym razem skoczy waga? :)

2014-04-05 23:07

ooo porównywanie skąd ja to znam:/ a jeszcze teraz jak mój syn jest dużym chłopcem, ciągle słyszę, że starsze dziecko jest od niego mniejsze, lżejsze. I zawsze zadaje to samo pytanie: I co z tego? Ok teraz waży dużo, zacznie chodzić z gubi, rośnie szybciej to zacznie i wolniej. I zgadzam się z Wami każde dziecko rozwija się indywidualnie, bo każde rodzi się z inną masa ciała i wzrostem, więc nie powinno się porównywać, druga sprawa geny, jedni rodzice są mniejsi więc i dzieci nie są wysokie i takie porównywanie, że "ooo zobacz mój syn o głowę przerósł Twojego" w ogóle nie powinno mieć miejsca, bo jak dla mnie nie da się porównać dzieci. Mój syn i jego o 10 miesięcy starsza kuzynka sa już prawie równi, ale u mojej siostry dzieci rosną szybko po 2 roku życia i czasem sie jedynie śmiejemy, że wyglądają jak bliźniaki, ale nie ma porównywania. ja na ostatnim bilasie bardzo się zdenerwowałam, że wagę pani doktor wpisała z wykrzyknikiem, nie patrząc nawet na wagę urodzeniową, ani z poprzedniego badania.

2014-04-05 21:27

Moja mała zawsze była troszkę mniejsza od innych dzieci w jej wieku bo urodziła się przed czasem i ważyła 2600 do tego była na piersi , jak wiadomo dzieci na piersi są drobniejsze .Mi to nie przeszkadzało jako rodzice też jesteśmy drobni :) A jak spotkałam koleżankę ze swoim dzieckiem które było młodsze od mojej córki a większe to z dumom zwracała na to uwagę . Uważam również ze każde dziecko jest inne i inaczej rośnie , inny ma apetyt i inne geny .Moja może i drobna bo też ma niedługo rok ,waży mniej niż 10 kilo ale za to już chodzi przeszło miesiąc :P Dziec

2014-04-05 19:16

Szkoda tylko, że nie każdy rodzic zdaje sobie z tego sprawę. Zwłaszcza mamy niepotrzebnie nakręcają spiralę strachu.

2014-04-05 18:24

Proud ja też jestem tego zdania że nie należy porównywać dzieci, przecież każde ma inny start, inne geny a wiadomo od genów dużo zależy. Jeżeli mieści się w widełkach i wyniki badań oraz ogólny rozwój sa ok to po co się zamartwiać na zapas.