Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Noworodek i niemowlę (1086 Wątki)

Żółtaczka, fototerapia a temperatura

Data utworzenia : 2016-09-14 19:12 | Ostatni komentarz 2016-10-21 19:17

leo.myworld

5645 Odsłony
16 Komentarze

Hej w 2 dobie życia u mojego synka stwierdzono żółtaczkę. Zalecono fototerapię (naświetlanie). Spędził 2 doby pod lampą. Fototerapia pomogła jednak, poziom bilirubiny spadł, jednak młody jest troche rozregulowany temp. Albo tak mi się wydaje. Lepiej spi i je kiedy ma bodziak i kaftanik, ae z drugiej strony boje sie przegrzać jego organizm. W takie upały w 2 warstwach. Czy któraś z Was zauważyła taki objaw po fototerapii?

2016-10-21 19:17

Mój syn urodzony w 34 tc też był naświetlany. Nie zauważyłam, żeby od tego czasu był bardziej ciepłolubny, może dlatego, że byliśmy wtedy jeszcze na oddziale a tam maluszki były zawijane w beciki. Słyszałam jednak, że po lampach dzieci są bardziej senne. Po powrocie do domu bilirubina znów skoczyła, ale nie ubierałam go wtedy cieplej. Jedynie na zalecenie położnej przepajałam wodą z glukozą (płaska łyżeczka glukozy na 100 ml letniej wody). Pomogło, ale nie od razu. Rączki i stópki ma często chłodne, ale to ma związek z gorzej funkcjonującym u wcześniaków krążeniem obwodowym. Około 4-5 miesiąca powinny być już ciepłe.

2016-10-06 08:54

Synek też miał zoltaczke , ale u nas fototerapia nie do końca pomogła, może dlatego że wcześniak ? Nie wiem, w każdym bądź razie kilka dni póŹniej skoczyła bilirubina do 21 i znów szpital, przez jakiś czas musiał być cieplej ubrany , lepiej spał , nie marudził , temperaturę ciała jakby też troszkę miał podwyższona . Na szczęście po jakimś czasie się wszystko unormowalo :)

2016-10-05 14:58

U nas po fototerapii (przylozkowej), ktora trwala 4 doby Maly jakby polubil chlodek. I od tamtej pory jest chlodnolubny. Sprawdzam na karku i klatce piersiowej czy jest cieply i na tej podstawie albo go dogrzewam albo cos zdejmujemy.

2016-09-19 21:56

może po prostu jest ciepłolubny:) moja córeczka również "była naświetlana" przez 2 doby.... zółtaczka troszkę spadłą (na tyle ze wypisali nas ze szpitala). Póżniej jeszcze jeździliśmy na mierzenie poziomu bilirubiny. Ważne żeby dzieciątko dużo piło i siusiało. jeśli chodzi o temperaturkę ciałka dzieciny- to sprawdzaj karczek czy nie jest zbyt gorący bądź chłodny.

2016-09-19 20:27

Jednym z procesów adaptacyjnych dziecka po urodzeniu jest umiejętność termoregulacji. Prawdopodobnie Pani synek jest ciepłolubny, jego uklad termoregulacji nie jest w pełni dojrzały. Jeżeli nie jest Pani pewna czy synek jest prawidłowo ubrany można sprawdzić temperaturę na karku, brzuszku czy na plecach. Ręce i nogi mogą być chłodniejsze (adaptacja krążenia obwodowego). Ogólnie przyjętą zasadą jest ubieranie dziecka tak jak siebie plus dodatkowa warstwa. Ważne by nie przegrzewać dziecka.

2016-09-17 22:10

Ja nie zauważyłam u mojej takiej zależności. Z tym, że my mieliśmy fototerapię łóżeczkową, a nie w inkubatorze, więc to też trochę inaczej.

2016-09-17 22:05

Leo takie maleństwa, które dopiero się urodziły potrzebują troszkę czasu aby się za klimatyzować :) Dobrze,że wszystko u Was wraca do normy :)

2016-09-17 21:34

Tak, tak, wlasnie rączki ma chłodniejsze ale kark w porzadku :-) staram sie go nie przegrzewać i wydaje mi sie ze zaczyna wracac do normy wszystko