Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Noworodek i niemowlę (1086 Wątki)

Drgawki gorączkowe u niemowląt

Data utworzenia : 2013-04-22 14:38 | Ostatni komentarz 2015-02-10 19:55

Iwona

8490 Odsłony
12 Komentarze

Jak postępować podczas wystąpienia drgawek gorączkowych u niemowląt?

2013-04-22 20:47

Drgawki gorączkowe to nagłe zaburzenie o charakterze utraty przytomności z drgawkami, występujące w czasie wysokiej gorączki, u dzieci w wieku pomiędzy 6 miesiącem a 5 rokiem życia. Pomimo występowania gwałtownych objawów, wzbudzających często bardzo duży niepokój rodziców, większość przypadków drgawek gorączkowych u dzieci nie niesie za sobą istotnych zagrożeń zdrowotnych. Oczywiście, ostateczne rozpoznanie "drgawki gorączkowe" może postawić tylko lekarz, ponieważ jest wiele chorób mogących powodować napady drgawek, lub zaburzenia świadomości. Postępowanie w przypadku wystąpienia w domu drgawek gorączkowych u dziecka powinno polegać na sprawdzeniu czy nie doszło do zatrzymania akcji serca (sprawdzenie tętna, lub osłuchanie klatki piersiowej) oraz sprawdzeniu czy nie doszło do zatrzymania oddechu (przyłożenie dłoni lub policzka do ust dziecka, obserwacja klatki piersiowej). W olbrzymiej większości przypadków drgawek gorączkowych nie dochodzi do zaburzeń oddechu i pracy serca. Należy wówczas zabezpieczyć drożność dróg oddechowych poprzez ułożenie dziecka w pozycji na boku z lekko odchyloną do tyłu głową i niezwłocznie wezwać pomoc - najlepiej pogotowie ratunkowe. Cały czas nadzorować, czy dziecko prawidłowo oddycha i ma akcję serca.

2013-04-22 20:23

Dariolka195 - mojej siniały usta i gdy do niej się mówiło nie reagowała i oczka szły jej do góry tak, że białka same było widać, więc na pewno były to drgawki - tak stwierdzono w szpitalu. Dodatkowo dostaliśmy skierowanie do Neurologa Dziecięcego aby wykluczyć inne choroby.

2013-04-22 17:22

Przy drgawkach gorączkowych dziecko przelatuje nam przez ręce,traci przytomność jest sine. U dziecka w czasie wysokiej gorączki mogą też wystąpić dreszcze które jak ktoś nie wie łatwo pomylić własnie z drgawkami.Przy dreszczach dziecko też siniej i strasznie nim trzęsie. Moja córka przy temp 41 stopni,zaczęła cała sinieć była fioletowa i własnie strasznie się trzęsła. Przy rozmowie już w szpitalu z pediatrą lekarka wyjaśniła mi że objawy które opisałam to nie drgawki tylko dreszcze. Jeszcze chciałam napisać,że jak leżałam z córką na obserwacji to była też tam mama z córką która jak tylko miała lekki stan podgorączkowy dostawała od razu drgawek i lekarze nie wiedzą czemu przy temp 37,3 dziecko ma te drgawki.I opowiadała,że jeżdżą od lekarza do lekarza,od szpitala po klinki i nic nie wiadomo.

2013-04-22 14:41

U nas wystąpiły kiedy zaczęła szybko i gwałtownie rosnąć gorączka. Termometr pokazał mi 40,7 stopnia. Kiedy po podaniu preparatu na zbicie gorączki i odczekaniu godziny oraz po robieniu okładów temperatura rosła dalej zadzwoniłam na pogotowie. Pan dyżurujący kazał rozebrać mi dziecko do pampersa i okryć ręcznikiem, ale mokrym zanurzonym w temperaturze 36.6 stopni (zapytał czy mam termometr do sprawdzania temperatury wanienki z wodą i wspomniał, że mogę go wykorzystać). Powiedział również, że w żadnym wypadku nie może być to zimny ręcznik. Mówił także, że należy malucha trzymać na boku, lekko pionowo aby się nie zakrztusiło na rękach, aż do przyjazdu pogotowia. Przyznam się, że było to dla mnie najgorsze doświadczenie jakiego doznałam, strasznie martwiłam się o córcię. Dlatego chciałabym ustrzec wszytych rodziców i przygotować jak należy postępować w razie wystąpienia drgawek gorączkowych.