Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Noworodek i niemowlę (1086 Wątki)

Pobieranie moczu do badania - jak sobie z tym poradzić?

Data utworzenia : 2015-10-14 18:20 | Ostatni komentarz 2015-12-09 15:36

DorFryt

3109 Odsłony
25 Komentarze

Byłam dziś na szczepieniu małego, pani dr po zbadaniu go stwierdziła, ze muszę mu po robić badania bo nie mieści się w swoich centylach(jest poniżej). Nasz wcześniejszy lekarz nie zwracał na to uwagi, przeprowadzilismy się i zainteresowali się tym, ze syn jest mały. No i tu problem, bo zostaliśmy skierowanie na badanie moczu, jak mam mu pobrać ten mocz, jak ma mi nasiusiac do pojemniczka, jak sika do pampersa i nie wola o siusiu?

2015-12-09 15:36

Hej w aptekach są dostępne specjalne woreczki ułatwiające pobieranie moczu niemowlętą :)

2015-12-09 11:51

są w aptekach specjalne woreczki do pobierania moczu u tak małych dzieci :)

2015-11-04 00:20

Badanie moczu u tak małego dziecka jest bardzo trudne, bo łatwo zanieczyścić próbkę. Tez mamy problem z wagą (jesteśmy poniżej centyli), więc coś o tym wiemy;) Są woreczki dla chłopców inne, dla dziewczynek inne. My też tak robimy, ze rano przed pobraniem moczu, odkażamy cipkę octeniseptem, oczywiście najpierw przemywając wodą, kładziemy corkę na podkładzie i zakładamy woreczek. Trzeba uważać, bo nasza córka jest bardzo ruchliwa, ciągle kopie nogami, chce się przewracać itp, więc łatwo zrywa woreczek. Ale już nam się 4 razy udało pobrać, w tym chyba dwa razy niestety zanieczyściliśmy próbkę. Lekarz powiedział, że mocz zawsze trzeba badać z krwią.

2015-10-28 12:38

Kacper miał badany mocz w szpitalu, o tym dowiedziałam się z karty wypisu. nie wiem jak to zrobili bo i tak na wszystkie badania i zabiegi mnie wypraszali z sali. ale słyszałam ze te woreczki są ok, ale np koleżance nie udało się złapać w ten worek bo dziecko się ruszało i sie rozlewało

2015-10-26 21:18

jutti to że była cewnikowana nie oznacza że woreczek się nie sprawdził. My w szpitalu zaczeliśmy od woreczków, długo to trwało bo też cięzko było złapać bo córka ruchliwa i woreczki się odklejały jednak po 3 czy 4 próbach się udało. Czasami pielęgniarki gdy jest z tym problem zlewają kilka kropli z każdego woreczka do jednego by uzyskać odpowiednią ilość centymetrów do badania. Mimo jednak badania moczu z woreczka dzień później była cewnikowana by pobrać próbkę na posiew. Taki mocz z cewnika jest bardziej "sterylny" dlatego też jeśli np w badaniu "woreczkowym" wychodzi coś nie tak powtarza się to z cewnikiem

2015-10-22 20:55

Moja koleżanka mówiła, że ona córeczkę rozbierała, jak wiemy małe dziecko często sika, przy rozbieraniu i tak małej łapała mocz do analizy :)

2015-10-22 13:12

Dostaliśmy skierowanie do laboratorium na mocz jak Mała miała 11 dni, tylko kontrolnie, żadnych szczególnych powodów, ale jak poczytałam o tym, że to strasznie ciężka sprawa to dałam sobie spokój, raczej z Małą nic się nie dzieje, więc się nie martwię. Jak podrośnie jeszcze troszkę to spróbuję złapać ten mocz i podrzucę do laboratorium, bez skierowania dużo nie kosztują takie wyniki, a brać skierowanie od pediatry i się śpieszyć to nie dla mnie. Na spokojnie kiedyś to ogarnę :)

2015-10-15 22:35

Jak złapaliście 20 ml to super. Moja mała jak mi nawieje przy zmianie pieluchy i sobie wówczas siknie to nie są to wcale większe objętości. A co do woreczków, to niestety nie wszystkie laboratoria przyjmują je do badania, bo jest wówczas większe ryzyko rozlania a tym samym straty moczu do badania przez analityka. Plastikowy pojemnik jest im wygodniejszy.