Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Noworodek i niemowlę (1086 Wątki)

5 miesięczniak pełza, raczkuje, staje na nóżkach i dłoniach?

Data utworzenia : 2015-07-13 11:01 | Ostatni komentarz 2015-07-15 14:53

k.mlodozeniec93

3603 Odsłony
17 Komentarze

Witam serdecznie, mam synka który ma 5,5 miesiąca. Od około 3 tygodni pełza po całym pokoju, potrafi tak nawet godzinę, od około tygodnia próbuje raczkować no i problem tkwi w tym, że nauczył się również przyjmować bardzo dziwną pozycję: najpierw podpiera się na prostych rączkach, a później z ugiętych kolan nagle prostuje się na nóżkach i robi tj mostek z leżenia na brzuchu. Czasami jest to taka pozycja jak do pompek, a czasami zamiast dłoni jest to czoło. Czy któraś z Mam może miała podobny problem? Dodam, że maluszek wcześniej strasznie podnosił się do siadania, a teraz jak na złość nie chce, tylko jak się go podciąga za ręce to siada, a gdy go pediatra posadziła, to nawet sekundy nie chciał usiedzieć.

2015-07-15 14:53

Powiedziałabym, podobnie, jak inne dziewczyny, że super:) Wydaje mi się, że jeśli robi to sam z siebie, a zapewniasz mu również inne możliwości ruchu, to nie powinno Cię to martwić. Jestem przeciwna sadzaniu dzieci, póki same nie siądą, stawianiu dzieci póki same nie staną. Ale jeśli Twój synek sam z siebie robi takie figury, to znaczy, że nie foruje swojego ciała i nic sobie złego tym nie zrobi. Gorzej mogłoby być, gdyby robił tylko to i np. widziałabyś inne niepokojące oznaki np. sztywnienie ciała, prężenie się itd. Moje drugie dziecko bardzo szybko zaczęlo raczkować, stawać i chodzić przy meblach około 9 miesięcy miała. Ale puściła się do samodzielnego chodzenia dopiero gdy skończyła roczek.

2015-07-14 22:08

Pewnie jakiś czas temu powiedziałabym, ze to zdecydowanie za wcześnie..a to wszystko za sprawą tego, iż moja córka jest wcześniakiem. Od miesiąca po urodzeniu jest rehabilitowana metodą bobath i dość często słyszę na zajęciach co powinna względem jej wieku dojrzałego, a czego nie powinna..W pewnym momencie zaczęło być to dla mnie uciążliwe gdyż na siłę układana jest w pozycji do raczkowania w której ma problem z utrzymanie równowagi, napina się i złości..A ja wychodzę z założenia, że wszystko powinno nastąpić w swoim czasie. Poradziłam się w tej kwestii neurolog, która jest starszej daty i nie jest zwolenniczką współczesnych metod rehabilitacji, które wymagają schematu wręcz książkowego, które zalecają nie sadzanie dziecka w wieku 6ms..gdyż tak nie powinno się robić. Ale czemu? Należy dziecku wstrzymać rozwój, bo chce coś szybciej zrobić..niż jest to w zaleceniach. Wg neurologa jest to tzw. świadome cofanie rozwojowe dziecka. Wzmożona aktywność Twojego dziecka dla mnie nie jest niczym złym to że teraz nie chce siadać..nie jest niczym złym, przyjdzie czas, że znowu zacznie garnąć się do siadania. Z moją córką było podobnie podnosiła główkę chcąc siadać trzymana za rączki ładnie się unosiła do pozycji siedzącej, by po kilku tygodniach zaprzestać tego precedensu.

2015-07-14 12:59

Wiek do siadania to ok. 7-9 miesięcy. Moja córka zaczęła raczkować i wtedy sama usiadła w wieku 8 miesięcy. Każde dziecko rozwija się jednak w innym tempie. Ja niczego nie przyspieszałam, nie sadzałam na siłę itd. Chciałam, żeby córka robiła wszystko w swoim tempie. k.mlodozeniec93 - to, że synek nie chce siadać to nic dziwnego. Jest jeszcze za malutki. I tak jak na swój wiek robi wiele rzeczy :)

2015-07-14 12:09

To ja myślałam że 4 m-ce to idealny wiek do siadania.. xaniab zdrówka dla Twojej córci

2015-07-14 11:11

xaniab,a co córeczce dolega ? :( mam nadzieję że nic poważnego i że szybko z tego wyjdzie ! :*

2015-07-14 10:38

u nas nestety pelzanie nie wchodzi w gre bo corcia ma chore nozki ale juz niedlugo mam nadzieje ze postawimy ja do 'pionu'

2015-07-14 10:36

Moja zaczęła tak na przełomie 3/4 miesiąca, ale mocno jej nie zachęcałam, właśnie w obawie o dolny odcinek kręgosłupa. Książkowo to tak 5/6 miesiąc, no ale niektóre dzieci książek jak widać po bohaterze wątku nie czytają i robią po swojemu :).

2015-07-14 10:33

To ze dziecko rwie się do siadania w wieku 4 mc to jeszcze za wcześniebo nie jest na to gotowy jego układ kostnostawowy czy mięśnie a powód może być tego taki ze wcześnie było noszone w pozycji do góry pionowej lub też w leżaczki bujaczku dużo spędzało czasu. Zaczyna siadać między 7-9mc. Wcześniejsze sadzenie podpierając poduszkami czy coś nie jest dobre. Z takim malcem nic na siłę :-) Moja mała też ćwiczy różne gimnastyki z pozycji na brzuchu mając 4 mc leży na podłodze na kocyku żeby było bezpiecznie sama sobie krzywdy nie zrobi wiem że robi tyle na ile może sobie pozwolić :-)