Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Noworodek i niemowlę (1086 Wątki)

Temperament Dziecka

Data utworzenia : 2014-09-24 19:25 | Ostatni komentarz 2014-09-26 09:54

Barbara.Welna

2920 Odsłony
10 Komentarze

Czy wiecie że według wielu naukowców temperament dziecka w chwili jego narodzin jest już określony w 50 %. Można go ocenić na podstawie 6 cech: * żywotność *aktywność *wrażliwość na bodźce *wytrzymałość *reaktywność emocjonalna *perseweratywność - cecha ta odpowiada temu jak długo malec pozostanie w danym stanie emocjonalnym, czy np w razie płaczu czy jesteśmy w stanie szybko go czymś zainteresować, pocieszyć. Czy mamy ciut starszych dzieci zgadzają się z opinią naukowców? czy wasze dzieci zaraz po narodzinach okazały cechy swojego obecnego temperamentu.

2014-09-24 20:26

Zosiu zgadzam się z Tobą. Także sądzę, ze człowiek nie rodzi się z tą tzw. "czystą/niezapisaną kartą". Bo maluszek zaczyna pokazywać swoje cechy już w kilka dni po narodzinach, a czasami nawet w kilka godzin czy minut. Potem oczywiście gdy on zaczyna dorastać stają się one bardziej klarowne, człowiek się uczy i też my jako rodzice wpajamy mu nowe cechy. Choć oczywiście każdy człowiek ma do czegoś predyspozycje, do jakiś zachować, których nie kontroluje np. pod wpływem jakiegoś impulsu.

2014-09-24 20:17

Mój 5 miesięczny synek przejawia już określone cechy i myślę, że tylko część z nich będzie można jakoś kształtować. Wydaje mi się, że nie rodzimy się tabula rasa i tylko część pozostaje do ukształtowania, reszta w nas już jest :) nie wiem czy akurat 50%, ale skoro naukowcy tak twierdzą ;) - będę obserwować na swoim maluszku.