Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Noworodek i niemowlę (1086 Wątki)

kolka - możesz do niej nie dopuścić

Data utworzenia : 2017-12-08 21:48 | Ostatni komentarz 2021-06-13 11:32

Ewcia88

2738 Odsłony
39 Komentarze

Każda z nas wie o kropelkach , o herbacie koperkowej...A czy wiecie że są sposoby by uniknąć kolki lub ja osłabić ? Ja nie wiedziałam do wczoraj gdy natknęłam się na artykuł. Niestety w gazecie wiec po prostu go streszcze z grubsza. Ogólnie rzecz biorąc kolka jest skutkiem niedojrzalego układu pokarmowego, ale może jeszcze być ze niemowlę zbyt dużo zjadlo , nalykalo się powietrza podczas ssania, miało nadmiar bodźców w ciągu dnia, ma alergię ...warto wiedzieć że dzieci matek palących dwukrotnie częściej mają kolke . 1. Pamiętaj o odbijaniu. Niemowlęta w pierwszych miesiącach życia polykaja dużo powietrza podczas ssania. Ich wargi nie mają jeszcze na tyle silnych mięśni by szczelnie obejmować brodawke. A więc wraz z mlekiem do żołądka trafia powietrze. Gdy się przemieszcza powstają przykre dolegliwości. By do nich nie doszło powietrze powinno opuścić brzuch ta sama droga która tam trafiło. Czyli sprzyja temu pozycja pionowa ciała maluszka. Dlatego po karmieniu trzymamy przez kilka minut dziecko na ramieniu do odbicia. Jeśli do tego nie dojdzie to nie trzymamy dłużej gdyz to znak ze powietrze wcale nie zostało polkniete. Niektóre niemowlęta potrzebują przerwy na odbicie podczas karmienia - i tu przykładem jest moja córka ;) nawet teraz na mm wypije pół wypływa butelkę, podnoszę do odbicia i ponownie daje butelkę A ona ciągnie dalej jak gdyby nigdy nic.A gdy nie odbije jej się i idzie spać to po jakimś czasie się wierci i jak ja podniose to jej się odbije i śpi dalej ;) taki jej urok już. 2. Układaj na brzuszku. Ta pozycja ułatwia usuwanie gazów z jelit. A więc kladz dziecko na brzuszku od pierwszych dni po urodzeniu. Wtedy maleć łatwiej ta pozycje zaakceptuje. W tej pozycji pod żadnym pozorem nie wolno zostawić dziecka gdyz na brzuszku łatwiej o zachlysniecie . 3. Stosuj kangurowanie. To nic innego jak kontakt dziecka z ciałem rodzica ( skóra do skory). Niemowlę cala powierzchnia brzuszka dotyka Twojego ciała A nóżki na zgiete. Aby było bezpieczne pamiętaj by ręka podtrzymywać plecki i pupe. Kontakt z twoim ciałem jest formą masażu dla małego brzuszka. 4. Nos dziecko w chuscie. Noworodka od pierwszych dni po narodzinach możesz nosić na piersiach w chuscie wiazanej. Dziecko jest ułożone pionowo wiec łatwo może pozbyć się powietrza które polknelo podczas karmienia, a przez kontakt z ciałem rodzica madowany jest jego brzuszek. 5. Układaj malca na prawym boku. Jeśli dziecku zdarza się ulewac i po karmieniu ukladasz je w lozeczku- wybieraj prawa stronę. Gdy niemowlę leży w tej pozycji łatwiej mu jest się pozbyć powietrza. 6. Otocz dziecko spokojem. Kolka może być reakcją na nadmiar wydarzeń w ciągu dnia. Podstawa do tej teorii jest m.in. fakt ze często pojawia się późnym popołudniem. Delikatny system nerwowy malca nie radzi sobie z natlokiem bodźców - dźwięki telewizora lub radia, zapachów, głosów ( nadmiar gosci), zmian otoczenia ( wychodzenie na spacer). Dla maluszka który oswaja się dopiero co ze światem może to być mieszanka wybuchowa. Podenerwowane dziecko płacze. A płacz podobnie jak ssanie to okazja by wprowadzić do brzuszka sporo powietrza które może wywołać ból. A więc wszelkie bodźce zewnętrzne w umiarze. Również zadbajmy o swój spokój gdyz dzieci wyczuwaja napięcie emocjonalne u mamy ;)

2021-06-13 11:32

Aneczka dokładnie,  myślę że nie ma co kupować na zapas ;) ale to sprawa indywidualna;) Ja nie kupowałam 

2021-06-13 11:10

No to tylko pozazdrościć:))

2021-06-13 11:01

Anabanana jeżeli tak uważasz to kupuj na zapas. Moja pierwsza córka kolek nie miała. Druga też narazie nie ma

2021-06-13 09:36

AE warto mieć:) 

2021-06-13 07:13

Anabanana każdy robi jak uważa za słuszne. Zanim bym kupiła to bym ratowała się innymi sposobami. Nie powiedziane też że sab simplex naoewno pomoże 

2021-06-12 12:29

Ja nie slyszalam moja bratowa mieszkając w de kupowała w Polsce na kolki dla małego

2021-06-12 09:15

A skąd pozniej kupisz ? :) sab simplex tylko sprzedają w de :p

2021-06-12 01:34

Anabanana ja uważam że.sab simplex nie jest konieczny w wyprawce..dopiero jak zauważymy że dziecko ma kołki można spróbować go a tak to dla mnie bez sensu wydatek