Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Rozwój i wychowanie (724 Wątki)

20-30 pobódek 19 miesięcznego dziecka

Data utworzenia : 2015-11-28 12:52 | Ostatni komentarz 2015-12-06 21:37

Katarzyna.Krysztofiec

1250 Odsłony
6 Komentarze

Witam, nasz syn od 7 miesiąca zasypia sam w łóżeczku, czasem od razu, czasem trzeba kilka razy dać mu smoczka lub utulić jeszcze raz, ale większego problemu z zaśnięciem nie ma. Od 10,5 miesiąca nie karmie już piersią (kolejna ciąża), a po dwóch tygodniach karmienia mlekiem modyfikowanym, synek przestał budzić się w nocy na karmienie. Dotychczas budził się w nocy tak maksymalnie do 5-7 razy w nocy, ale wystarczyło dać mu smoczka czy utulić i spał dalej, natomiast od ok 3 tyg (córka urodziła się 6tyg. temu, ale mały dobrze zniósł jej pojawienie się w domu, ponagla nas kiedy mała płaczę, głaszcze ją, przynosi zabawki, poza tym mąż jest w domu i zajmuję się synkiem, także nie powinien czuć się zaniedbany) budzi się nawet do 20-30 razy w nocy i to przeważnie z płaczem, czasem tak jakby śniło mu się, że spada, bo budzi się i gwałtownie łapie łóżeczka. Dodam tylko, że w ciągu dnia nie ma większych emocji, przeważnie jeździmy do babci, czasem, jakiś spacer. Czy może ktoś nam doradzi co robić, aby nie budził się tak często?

2015-12-06 21:37

Witam, Dla takiego małego bąka to bardzo duża zmiana. Fajnie, że cieszy się i tak reaguje na córeczkę, ale nocne pobudki mogą mieć związek z emocjami jakie w związku z tym przeżywa. Nie znając dziecka trudno jednoznacznie coś napisać. Przychodzi mi do głowy taki obraz twojego synka (nie wiem czy właściwy) - dość spokojny, wesoły, słuchający się chłopczyk, dobrze radzący sobie w relacjach społecznych, serdeczny dla innych. Dziecko można powiedzieć, że zawsze odczuwa w jakimś stopniu zazdrość po pojawieniu się na świecie rodzeństwa. Sposób wyrażania może być bardzo różny. Może w tej sytuacji jest tak, że kumuluje w sobie emocje związane z zazdrością za dnia, bo nie są one zgodne z jego obrazem siebie (myślenie typu: nie mogę się złościć i czuć, że nie kocham swojej siostry, byłbym wtedy niedobry) i odreagowuje je w snach. Czasami dzieci też odreagowują w zabawach np. jedna lalka zaczyna wtedy byc drugą, czy mówić jej jakieś bardzo złe rzeczy. Warto na to pozwalać, kontrolować przyglądać się gdzieś z boku, bo jeśli dziecko na co dzień funkcjonuje dobrze to taki sposób zapewne znalazło sobie na ujście emocjom, które w środku przeżywa. Warto pamiętać o spędzaniu z synkiem w ciągu dnia trochę czasu w relacji 1:1 (i to dotyczy mamy, która dziecku została najbardziej poniekąd odebrana). Można jeszcze z zakresu SI (integracji sensorycznej) robić zabawy wieczorne np. w zawijanie synka w kocyk jak naleśnik. Taka zabawa daje takie odczucia, które przy przeładowanym układzie nerwowym przynoszą wyciszenie. Pisz nam proszę jak tak postępy i pozdrawiam serdecznie, Marta Cholewińska-Dacka

2015-11-29 19:56

Dziewczyny moją rację. Porozmawiaj z synkiem , może faktycznie on przeżywa zachowania siostry. Skoro pomaga podczas opieki nad nią i bardzo się przywiazal to nie rozumie dlaczego ona płacze lub innych zachowań. W dzień dziecko jest zajęte zabawą ale w nocy podświadomie to odragowuje. Dla świętego spokoju jak synowi nie przejdzie , to zabierz bo do psychologa. Będziesz miała odpowiedź specjalisty i radę co z tym zrobić. Spróbuj też zrobić, aby dziecko czuło się bezpieczniej w nocy. Może maskotka do przytulania ? A może zaswiecone światło ? Nie umiem powiedzieć co konkretnemu dziecku pomoże, ale warto spróbować. Trzymaj się przy dwójce dzieci do których wstajesz w nocy na pewno jesteś wykończona. Daj znać czy przeszło synowi .

2015-11-29 14:27

Może coś obejrzał w telewizji? I tak odreagowuje w nocy? Macie włączoną telewizję Ty albo babcia? Bo dziecko potrafi naprawdę bardzo emocjonalnie podchodzić do wielu rzeczy i coś co dla nas jest normalnością, dla takiego maluszka już niekoniecznie. Jak to będzie trwało jeszcze z tydzień to wybierz się z nim do lekarza i powiedz mu o tej sytuacji.

2015-11-28 21:23

Kasiu moim zdaniem podobnie jak dziewczyn jest to że synek w pewnym stopniu odreagowuje to co działo się w ciągu dnia. Wiem że Twoim zdaniem nie ma sytuacji stresowych ale trzeba pamiętać że dzieci mogą inaczej bardziej emocjonalnie obierać różne rzeczy i później odreagowywać np płaczem czy problemami ze spaniem . Piszesz że synek Cię ponagla kiedy mała płacze, przynosi jej zabawki i może jest tak że On przeżywa to że mała płacze, może myśli że coś ją boli lub jest jej źle i pomimo iż bardzo ją kocha to nie umie sobie poradzić z tą sytuacją. Pewnie chciałby jak najlepiej dla maleństwa ale sam jest dzieckiem które ma swój maleńki delikatny świat. Myślę że fajnie byłoby porozmawiać z nim o płaczu dziecka i uświadomić że siostrzyczka poprzez płacz komunikuje się z Wami i że nie musi aż tak bardzo się przejmować tym płaczem choć miło że pomaga ją uspokoić.

2015-11-28 15:41

Może tak być jak mówi roxi że w ciągu dnia tego nie okazuje natomiast w nocy odreagowuje. Mój synek ma 5lat i gdy 4miesiące temu pojawiła się siostrzyczka Tomek bardzo się cieszył, siedział przy niej, przytulał jej nóżki, podawał i wyrzucal pampersy ale gdy poszłam z córką do szpitala synek przebywał u babci. Od tego czasu nie chce na dłużej zostać u nas jest awantura, krzyk. Chodzi więc tam do przedszkola, ma razie go tam zostawiłam. Może moja historia różni się od twojej, ale synek też u nas nie chciał spać itp gdy poszliśmy do psychologa poradził żeby to tak zostawić i dać mu ochlonac nowa sytuacja. Powiedział że on nie upublicznia swojej zazdrości. Może wizyta u psychologa na kierowała by was we właściwą stronę.

2015-11-28 15:17

Może dziecko ma jakiś lęk i dlatego w nocy odreagowuje płaczem. Może się zaczął bać ciemności albo samotności? Może przystaw łóżeczko na jakiś czas do waszego łóżka i zobaczysz jak się będzie czuć. Czasem dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej bardzo niespokojnie śpia i budzą sie po kilkanaście razy w nocy z płaczem.A w ciągu dnia zachowuje sie normalnie?np. opóźniona reakcja na ból,napady złości? Choć może byc tak żę pojawiło się nowe dziecko w domu i dziecko czuje sie przez to inaczej,ma w związku z tym jakiś lęk i źle się czuje przez ta nowość w życiu. To nowa sytuacja i może nie okazywać tego za dnia ale jednak w nocy może go to męczyć