Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Rozwój i wychowanie (724 Wątki)

Leworęczność

Data utworzenia : 2015-07-29 13:45 | Ostatni komentarz 2015-10-24 15:04

klio69

3141 Odsłony
31 Komentarze

Moja córka ma prawie rok i w większości przypadków używa lewej ręki. Chwytając zabawki lub jedząc, zazwyczaj podaję jej w prawą dłoń by ją uaktywnić, ale najczęściej kończy się to i tak przełożeniem w lewą dłoń. Na rehabilitacji usłyszałam, że nie powinnam się tym martwić, gdyż dziecko ma prawo używać lewej dłoni znacznie częściej niż prawej do 2rż. Córka jest rehabilitowana ze względu na wcześniactwo miała problem ze skracaniem prawego boku co może być jednoczesną przyczyną osłabienia prawej strony i przełożenia na to, że częściej aktywuje się lewą stroną. Czy jeżeli dziecko wykazuje w tym wieku większą skłonność do używania lewej strony, czy jest prawdopodobieństwo, że tak zostanie czy za pomocą ćwiczeń prawa strona się uaktywni?

2015-07-30 11:13

już odpowiadam - zawsze mi się to podobało, mam kuzynkę i kuzyna leworęcznych i zawsze mnie intrygowało np. pisanie, bądź trzymanie nożą, łyżki w lewej ręce - taka indywidualność Mój tata jest majkutem (tak u nas na to mówią), np. łyżkę trzyma w prawej ręce, piszę prawą, ale np. gwoździe wbija trzymając młotek w lewej ręce, mąż mojej kuzynki tak samo, pisze prawą, ale wszelkie czynności wykonuje lewą. Wiadomo takiego dziecka trzeba bardziej na początku pilnować z pisaniem, dzieci w szkole mogą się śmiać, ale co w dzisiejszych czasach jest zgodne z normami - chyba nic :)

2015-07-29 22:59

beti2270 chyba zaciekawilas wszystkie mamy dlaczego bys chciala zeby dziecko bylo leworeczne?

2015-07-29 22:46

Mój syn też bardziej używał lewej ręki gdy był mniejszy. Wszystko brał do lewej, ale teraz widzę, że już ta ręka nie jest tak często używana jak prawa. Z czasem wszytsko może się zmienić i wybór tej ręki nastąpi później. A czy bycie leworęcznym jest utrudnieniem. Mi wydaje się, że nie. Sama jestem leworęczna i wszystko robię normalnie.

2015-07-29 22:28

Teraz na każdym kroku zauważam tą lewostronność, wydaje mi się nawet, że jest tak jakby przekrzywiona na lewą stronę - masakra. Ale tak to jest gdy na coś ktoś zwróci uwagę to momentalnie się to u swego dziecka zauważa..przechodziłam już to w przypadku gdy pediatra stwierdził, że młodej uciekają oczy..nie dostrzegałam tego w ogóle oczywiście do czasu, aż została zwrócona mi uwaga. Też chętnie poznam opinię Twoja w tym temacie, dlaczego leworęczność, bo nie chcę sugerować się przypuszczeniami.

2015-07-29 22:09

Beti hehe a pozwól,że zapytam dlaczego byś chciała ? :) zaintrygowałaś mnie

2015-07-29 22:03

oj, mój starszy syn tak około roczku też posługiwał się bardziej lewą ręką niż prawą, ale z wiekiem mu to przeszło i wszystko robi prawą ręką. Tak naprawdę około roczku dziecko dopiero poznaje swoje ciało i związane z nim możliwości, więc próbuje obu rąk, ale nawyk prawo- leworęczności kształtuje się włąśnie około 3 roku życia. Chociaż ja bym chciała leworęczne dziecko :)

2015-07-29 13:56

Nie martw się,wybór ręki którą będzie się posługiwać następuje dopiero gdy dziecko skończy 3 lata tak na prawdę :) nie ma co już wyrokować,ze dziecko roczne używa lewej ręki bo nie jest powiedziane,że takie będzie :) To wszystko zależy jak rozwinięte są półkule mózgowe i która z nich jest dominująca więc ja myślę,że ćwiczenia niewiele tu dadzą Możesz ew. ćwiczyć półkule mózgowe np. żonglerką :) Zajrzyj tu,coś więcej jest napisane o ćwiczeniach dla dzieci : http://www.pppzambrow.szkolnastrona.pl/index.php?p=m&idg=zt,42,64