Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Rozwój i wychowanie (724 Wątki)

Siatki Centylowe

Data utworzenia : 2013-03-15 13:54 | Ostatni komentarz 2014-04-26 14:15

konto usunięte

7432 Odsłony
15 Komentarze

Siatki centylowe pokazują nam jak zmienia się waga i wzrost naszych dzieci. Taki siatki znajdują się w każdej książeczce zdrowia,dlatego w każdej chwili możemy do nich zaglądać. Niestety nie każdy umie dobrze odczytać z nich wynik.Ja sama na początku nie wiedziałam jak się do tego zabrać. Dzięki regularnemu zaznaczaniu wzrostu i wagi dziecka na siatkach,możemy stwierdzić,czy tempo rozwoju dziecka jest prawidłowe.A to ważne,bo nieprawidłowe usadowienie na siatkach centylowych może świadczyć o chorobie lub zaburzeniu rozwoju. Korzystanie z siatek centylowych: *mierzymy i ważmy dziecko *wybieramy siatkę dla chłopca lub dziewczynki *na osi poziomej znajdujemy punkt odpowiedni do wieku dziecka *na osi pionowej znajdujemy punkt odpowiadający masie lub wzrostowi *od każdego punktu prowadzimy linię prostą,a punkt przecięcia obu linii to pozycja centylowa dziecka Na tej stronie możecie wirtualnie sprawdzić w jakim miejscu usytuowane jest Wasze dziecko na siatkach: http://www.siatkicentylowe.com/ Moja córka ostatnio miała robiony pomiar na bilansie dwulatka.i okazało się że w swoim przedziale wiekowym wagowo jest w normie natomiast wzrostowo jest za duża jak na swój wiek.

2013-05-14 12:05

Też mam takie zdanie. Na siatkach lekarze powinni się wzorować, ale nie sugerować w zupełności. Często zdarza się, że lekarze używają tylko tych przestarzałych. Każdy maluch jest inny. Czasem nawet lekarze potrafią przepisywać sterydy bez potrzeby, bo dziecko jest za wysokie wg. tych siatek, a nic innego mu nie dolega. Taka nasza uroda. Jakby wyglądał świat gdyby wszyscy mieli np. 160 cm wzrostu itd. Mój synek mając niecałe 6 miesięcy miał wagę w 50 centylu, a mierzył 74 cm. Jest długi, ale szczupły. Taki się urodził i tak rośnie. Lekarze powinni obserwować dzieci, a nie te durne siatki. Przecież nawet przyrost wagi na tydzień liczy się od do, ale oczywiście jeśli maluch jest bliżej niższych wartości przybierania to już jest źle i najlepiej go dokarmiać sztucznie... A może wystarczy wziąść pod uwagę, że są dzieci i dzieci? Czasem to my same powinnyśmy dyscyplinować lekarzy

2013-05-13 19:19

W obecnych książeczkach są obie siatki zarówno dla dzieci karmionych sztucznie jak i piersią. Tylko jak dla mnie takie siatki to ogromna głupota, sama miałam problemy przez w/w siatkę. Lekarze uważali, że jestem za wysoka jak na swój wiek i kierowali mnie na badania przysadki mózgowej czy nie mam jakiś zaburzeń. Istna paranoja! Moja mama nie wyraziła na to zgody i bardzo jej za to dziękuje - męczenie dziecka tylko dlatego, że przekracza ogólnie przyjęte normy dla mnie jest chore. Poza tym, że byłam wysoka zupełnie nic mi nie było. Są ludzie niscy i wysocy, tak samo jak ładni i brzydcy - wszyscy nie mogą być tacy sami. Poza tym każdy rośnie w swoim tempie. Te siatki stworzono, aby lekarze mieli co robić i i mogli wysnuwać chore teorie i co chwilę nowe choroby.

2013-05-12 22:20

Drogie mamy wiedziałyście, że siatki centylowe powstały w czasach, gdy karmienie piersią nie było tak powszechne jak teraz. Dobór grupy obejmował populację dziecięcą karmioną głównie sztucznie. Mnie zaczęło to zastanawiać, gdy pani doktor stwierdziła, że mały za mało waży. Trochę poszperałam i dowiedziałam się o siatkach dla grupy dzieci karmionych wyłącznie piersią. ,,W kwietniu 2006 roku Światowa Organizacja Zdrowia opublikowała długo oczekiwane normy wzrastania dla dzieci od urodzenia do 5. roku życia. Dane zbierano w grupie 8840 dzieci w latach 1997-2003 w kilku rejonach świata, bardzo zróżnicowanych geograficznie i etnicznie (Brazylia, Ghana, Indie, Norwegia, Oman i USA)." W badaniu wzięły udział dzieci urodzone o czasie, zdrowe, pochodzące z rodzin, które żyją w dobrych warunkach środowiskowych i socjalno-ekonomicznych, objęte opieką lekarską. Matki tych dzieci zgłaszały chęć karmienia wyłącznie piersią przez minimum 4 miesiące i kontynuowanie karmienia przez minimum 12 miesięcy. Deklarowały też, że nie będą paliły papierosów. Przez cały czas karmienia piersią matki mogły korzystać z pomocy wykwalifikowanych konsultantów laktacyjnych (badanie rozpoczęło się w czasie, gdy zalecano karmienie wyłącznie piersią przez 4-6 miesięcy; od 2001 r. WHO zaleca, by trwało ono pełnych 6 miesięcy). Okazało się, że na rozwój dzieci w grupie 0-5 lat mają wpływ przede wszystkim sposób żywienia, czynniki środowiskowe, opieka zdrowotna, w mniejszym zaś stopniu predyspozycje genetyczne i przynależność etniczna. Przy spełnieniu wspomnianych warunków, dzieci z różnych rejonów świata wykazywały porównywalne wzorce wzrastania. Na podstawie zebranych danych opracowano siatki centylowe masy ciała i wysokości oraz wskaźnika BMI dla dziewcząt i chłopców" Zważając na stanowisko Amerykańskiej Akademii Pediatrii, że to dzieci karmione wyłącznie piersią stanowią wzorzec wzrostu i rozwoju oraz że u takich dzieci do końca 6. miesiąca życia nie stwierdza się deficytów wzrostu. Fragmenty pochodzą z artykułu zamieszczonego w Magazynie Pielęgniarki i Położnej (dostałam to od swojej położnej) Siatki są dostępne na stronie: www.who.int/childgrowth (W języku angielskim i francuskim)

2013-04-10 22:29

Zgadzam się z Tobą ProudMommy. Ja tez wg siatek mam lekko niedożywioną córkę. A co najlepsze każdy kto ją widzi mówi, ze bardzo ładnie wygląda. Nigdy w życiu nie usłyszałam, że jest za chuda itp. Nas tez ostatnio pielęgniarka uświadamiała, że córka za mało tyje. Ale gdyby porównać ile jednocześnie urosła... Jest bardzo długa (a my też kurduple;p) i tym samym waga się rozkłada. A co najlepsze ona naprawdę ładnie wygląda! Także popieram siatki centylowe to jakiś relikt przeszłości. Każde dziecko jest inne, rozwija się indywidualnie i nie można tego uogólniać. Dlatego ja nic tam w tych śmiesznych siatkach nie sprawdzam. Moje dziecko ładnie wygląda, ma apetyt, jest wesołe i ruchliwe i to jest dla mnie podstawą do stwierdzenia, że dobrze się rozwija.

2013-03-23 16:19

Jak dla mnie te siatki centylowe są beznadziejne-przeciez wiadomo że każde dziecko rozwija się we własnym tempie.Jedne będzie bardzowysokie i szczuple,inne nizsze i pulchniejsze. Gdybym miałą się kierowac siatkami chyba bym zwariowała-bowiem wynika z nich że moje dziecko jest jakimś mutantem bo przekracza najwyższy próg siatki (taka jest długa):) Zatem kierowanie się siatkami u małych dzieci według mnie mija sie z celem-jesli dziecko przybiera na wadze i rosnie niema powodu do niepokoju. Każde dziecko to indywidualnosc a takie siatki to nic tylko uogólnianie...

2013-03-21 12:44

Mam dokładnie taką samą sytuację jak u Ciebie, a.100krotka - każdy kto widzi moją córkę, myśli, ze jest starsza, bo jest z tych długaśnych (a my oboje kurduple). Dla mnie siatki centylowe to zło! Po ostatnim szczepieniu lekarka zaczęła narzekać, że moja córka jest za chuda i pobiegła do lekarza, który na szczęście jest mądrym człowiekiem i nie wariował jak ona.

2013-03-16 22:45

Moja córka wg siatek jest dosyć szczupła jak na swój wiek i długa. Tzn waży mniej niż większość dzieci w jej wieku i jest dłuższa. Ale wygląda bardzo dobrze i pani doktor mówi, że wszystko jest ok. Mała rozwija się prawidłowo, jest ruchliwa, ładnie je, nie choruje i to jest dla mnie najważniejsze. A, że w siatkach nie jest idealnie to mało ważne.