Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Rozwój i wychowanie (724 Wątki)

Wczesne wspomaganie rozwoju

Data utworzenia : 2015-02-27 23:11 | Ostatni komentarz 2015-03-01 11:25

klio69

2069 Odsłony
4 Komentarze

Z córką jesteśmy na etapie zmiany rehabilitacji i trafiłyśmy na Fundację, która zajmuje się wczesnym wspomaganiem rozwoju. Czym się ono charakteryzuje? Jest to tzw. rehabilitacja mająca na celu pobudzenie i stymulowanie ruchu oraz pobudzanie społecznego i emocjonalnego rozwoju dziecka. Komu przysługuje? Wcześniakom, dzieciom z wadami genetycznymi, wadami wrodzonymi, uszkodzeniami narządów zmysłu (słuch, wzrok) oraz problemy neurologiczne. Podałam wybrane zagadnienia przykładowo..zapewne jest szeroki wachlarz przeciwwskazań, które mają na celu wspomaganie rozwoju dziecka. Co jest niezbędne do uzyskania takiego wspomagania rozwojowego. Warunkiem jest przedstawienie wszelkiej dokumentacji lekarskiej dziecka jak i opinii pediatry dot. wczesnego wspomagania rozwojowego. Następnie przeprowadzone są spotkania z psychologiem i fizjoterapeutą mające na celu wystawienie opinii dotyczącej wspomagania dziecka. Po zebraniu wszelkiej dokumentacji komisja decyduje o ilości przyznanych ustawowo godzin (od 4 do 8) w zależności od potrzeb dziecka. Zakres wspomagania dziecka jest szeroki poczynając od podstawowej rehabilitacji, zajęć z logopedą, neurologopedą, oligofrenopedagogiem a kończąc na psychologu.

2015-03-01 11:25

Okazuje się, że niewiele rodziców jest świadomych możliwości skorzystania z tej formy wspierania rozwoju swojego malucha.

2015-02-28 15:23

Niedawno słuchałam w radiu wywiad z bardzo doświadczoną położną, autorką wielu ciekawych artykułów w czasopismach dla rodziców, która opowiadała właśnie o wczesnym wspomaganiu rozwoju małego dziecka. Z tej rozmowy dowiedziałam się , że nawet dzieci urodzone poprzez cesarskie cięcie otoczone są wspomaganiem i rehabilitacją, gdyż rodząc się w ten sposób omija je tak jakby jeden etap. Wg Niej w wyniku naturalnego porodu dziecko przechodząc przez kanał rodny ma stymulowane różne nerwy, dzięki którym łatwiej jest mu przystosować się do życia poza łonem matki. Położna opowiadała, że w przychodni, którą współprowadzi proponowane jest właśnie wyrównywanie tych "braków" poprzez rehabilitację, polegającą na stymulowaniu określonych bodźców dzieciom tuż po urodzeniu. Pierwszy raz spotkałam się z taką informacją. Dwie córki urodziłam siłami natury, teraz być może będę miała cięcie cesarskie i myślę, że jeżeli będzie taka możliwość to skorzystam z wczesnego wspomagania.

2015-02-28 13:39

moja siostra miała wcześniaki i właśnie korzystała z możliwości jakie dał im ośrodek wczesnego wspomagania rozwoju. Jest to palcówka dydaktyczna finansowania ze środków na edukację a nie finansowane przez NFZ dzięki temu jakoś to działa :) Jest to świetna sprawa ponieważ miała tam spotkania z psychologiem, rehabilitantem a w przyszłości jeżeli będzie taka potrzeba może korzystać z pomocy logopedy. Rehabilitanta według swojego uznania zapisywała na rehabilitację tzn jak była potrzeba to 2 razy w tygodniu a jak nie to raz w miesiącu w zależności na jakim etapie rozwoju było dziecko.

2015-02-28 09:54

Wczesne wspomaganie rozwoju jest bardzo rozchwytywane nie tylko przez rodziców, lekarzy. Ale także przez pedagogów szkół specjalnych. Na studiach musiałam przeczytać niejedną książkę odnośnie wczesnego wspomagania rozwoju. Skupialiśmy się głównie na uszkodzeniu słuchu u dzieciaczków, ale także problemy oligofreno, jak i tyflo pedagogiczne także były dotykane. Świetnie że szukacie dla córy nowe spojrzenie w rehabilitacji jej. Nie wiem co dokładnie dotyka Twoją córkę, ale prócz zmiany dla niej rehabilitację mogę Ci polecić świetną literaturę, pozwalającą dogłębniej zbadać jej problem nie tylko z sfery fizycznej ale także psychologicznej :) A mianowicie "Wczesna interwencja i wspomaganie rozwoju małego dziecka- Barbary Winczury i Beaty Cytowskiej" - Myślę, że książka jest świetna:) A przede wszystkim napisana "Ludzkim językiem" http://www.impulsoficyna.com.pl/katalog/wczesna-interwencja-i-wspomaganie-rozwoju-malego-dziecka,524.html - tutaj znalazłam Ci spis treści, żeby nie kupować książki na ślepo.( A może już masz) :)