Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Rozwój i wychowanie (724 Wątki)

Eko rodzicielstwo

Data utworzenia : 2015-02-02 13:32 | Ostatni komentarz 2015-02-08 09:00

konto usunięte

2797 Odsłony
12 Komentarze

Długie karmienie piersią, zmiana diety na naturalną, brak szczepień, malowanie pokoiku dziecka ekologiczną farbą, noszenie malca w chuście, - bycie ekologiczną mamą to kategoria bardzo pojemna. Obejmuje wszystko od "eko" śpioszków i niepryskanych owoców, po trwałą zmianę stylu życia całej rodziny. Moda na ekologiczne wychowywanie dzieci została zapoczątkowana w latach 70. przez matki z pokolenia hippisowskiej rewolucji. Wówczas nosiły one dzieci w chustach (podobnie jak kobiety z najdalszych zakątków ziemi), stosowały dietę wegetariańską lub pięciu przemian, bawiły się z dziećmi eko - zabawkami z drewna. W Polsce w tym czasie również wychowywano dzieci ekologicznie, jednak bardziej z konieczności, niż z przekonania. W sklepach nie było bowiem nic- dlatego też młode mamy długo nie odstawiały ich od piersi, karmiły swoje dzieci warzywami prosto z ogródka oraz wybierały pieluchy tetrowe. Przełom nastąpił dopiero w latach 90, kiedy zaczęły do nas docierać zagraniczne trendy w macierzyństwie. Zachować zdrowy rozsądek Macierzyństwo ekologiczne ma być głosem zdrowego rozsądku, powrotem do bliskości z dzieckiem i życia bliżej natury. Przykładem życia „eko” jest zakładanie domowego ogródka, alternatywne i bezbolesne metody porodu, nieszkodliwe dla dziecka metody walki z alergią i chorobami orz pozbawione szkodliwych substancji chusteczki nawilżone czy pieluchy. Ważne jest, by młode mamy zrozumiały, że ekologicznie nie koniecznie znaczy drogo. To także zastąpienie żrących chemicznych proszków sodą oczyszczoną i zwykłą cytryną, „przestawienie się” na pieluchy wielorazowe, chustę zamiast wózka, długie karmienie piersią i samodzielne przygotowanie posiłków z lokalnie rosnących warzyw zamiast kupowania słoiczków. Czy eko= drogo? Sklepy dla mam i dzieci pełne są dziś drogich zabawek z ekologicznego drewna, gotowych „eko” obiadków, „zdrowszej” wody. Sieci odzieżowe oferują buciki dla bobasa ze zbieranej ręcznie bawełny i kauczuku za kilkaset złotych. Tymczasem ekologiczne macierzyństwo nie ma być nałożeniem na matkę kolejnych, drogich w realizacji obowiązków, lecz uwolnieniem się od tych, które nakłada na nas współczesny świat. Bo ekologiczne wychowywanie to nie dodatkowe wydatki spowodowane modą, lecz świadomy wybór. Jakie jest Wasze zdanie na ten temat Drodzy Rodzice?

2015-02-02 20:01

Ja robię to co uważam za słuszne, bądź to co mogę zrobić, bo inaczej nie mam możliwości - pieluchuję wielorazówkami - dla małego przygotowuję sama pierwsze posiłki do rozszerzania diety, choć nie wszystkie, bo nie mam możliwości teraz czegoś tam zakupić. Chciałam sama mu wyhodować warzywka, ale się nie dało, ogródek nie obrodził. Za to porobiłam słoiczki z jabłuszkami, które za moment dostanie - niestety nie karmię piersią - korzystam z wózka Jestem pewna, że młodemu nie szkodzę, bo z tego co nieeko, staram się wybierać co najlepsze

2015-02-02 19:20

Ja zdecydowanie nie jestem eko mamą, za wygodna i leniwa na to jestem:). Jedyne co miałam eko to poród, bez żadnych wspomagaczy. No i popieram walkę o karmienie piersią (bo zwykle to jest walka;))

2015-02-02 14:45

Ja nigdy nie byłam i nie będę eko mamą, ale wykorzystałam lub wykorzystam niektóre podpunkty o których napisałaś. Ja bardzo krótko karmiłam piersią, bo mało miałam mleka. Co do kwestii szczepień to długo zastanawialiśmy się, które wybrać. Jednak od początku wiedzieliśmy, ze będziemy szczepić. Pokoik też pomalowaliśmy ekologiczna farbą. Mały dostaje warzywka z naszego ogródka i na wiosnę ponownie działam z warzywami z domowego ogródka. Staram się dać synkowi to co najlepsze, ale nie przesadzam z tym. Osobiscie mieszkam na wsi i mam możliwość założenia własnego ogródka więc korzystam z tego. Mi do gusty nie przypadł pomysł z chustą więc na siłę nie próbowałam. Obiadki gotuję swoje, bo mały chętniej je zjada i taniej nam to wychodzi.

2015-02-02 14:40

Chroniąc prawa autorskie podawaj źródło ! http://www.siostraania.pl/artykul/eko-mama---moda-czy-sposob-na-lepsze-macierzynstwo