Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Rozwój i wychowanie (724 Wątki)

Branie do buzi gryzienie przedmiotów u rocznego dziecka

Data utworzenia : 2015-01-25 15:17 | Ostatni komentarz 2015-02-24 19:49

Monkor

6078 Odsłony
7 Komentarze

Dzień dobry. Moj prawie roczny synek od wielu miesiecy, tzn od wczesnego niemowlęctwa, bierze przedmioty do buzi i uwielbia je gryźć. Nie moge dawać mu do oglądania książeczek bez kontroli, czy nie obgryza ich cichaczem.. (niektóre egzemplarze jego biblioteczki mocno ucierpiały). Moge mu zmienic pieluchę jedynie wtedy gdy ma coś w rączkach, najlepiej jakąś nową zabawkę lub interesujący przedmiot, co oczywiście wędruje od razu do buzi i zostaje zaatakowane przez sześć mleczaków... Uwielbia tubki wszelkie, butelki, czyste i zakręcone mocno oczywiście. Ok, to jego sposób na poznawanie świata, ale czy przypadkiem nie jest na to nieco za duży? i jeśli są powody do niepokoju, że w jego wieku odbiega takie zachowanie od normy, to czy są sposoby na oduczenie go tego zwyczaju? smoczek jest w jego buzi przy usypianiu, kiedy jest zdenerwowany i podczas spacerów. W innych sytuacjach nie stosujemy smoczka.

2015-02-24 19:49

Mój ma 10 miesięcy i wszystko jest do zjedzenia. A przynajmniej jest poddawane próbie konsumpcji. Niestety wydaje mi się, że maluch nie do końca jeszcze rozumie ideę zakazów i choć rozumie słowo puść, to nie wolno już jest trudniej - może dlatego, ze jest to bardziej abstrakcyjne. Puścić zna bo jest to czynność fizyczna, której mógł się nauczyć a z intelektualnym sterowaniem jest jeszcze chyba za wcześnie :) Myślę jednak, że dla roczniaka to jednak nic nadzwyczajnego ani niepokojącego pchać do buzi - a już zwłaszcza przedmioty, które absolutnie do tego się nie nadają...

2015-02-22 11:59

Witam, synek nadal bierze wszystko do buzi ale jakby mniej. niedawno skończył roczek. Wychodzi mu trzeci ząbek na dole, na górze ma cztery, może to gryzienie w jakiś sposób prynosi ulge obolałym dziąsełkom. Odpowiadając na pytania Pani psycholog synek nie napycha jakoś specjalnie buzi przy jedzeniu, je zarówno cieple jak i chlodne posiłki i rzadko wkłada paluszki do buzi. Brudzi rączki jak każde inne dziecko i nie ma z tym problemów. Może to gryzienie minie u niego stopniowo.

2015-02-19 18:13

Ja mam synka, co prawda nieco mlodszego bo ma 8m-cy ale od samego poczatku az do teraz (i podejrzewam, ze za szybko sie to nie zmieni) bierze wszystko do rąk, nastepnie wklada do buzi...jest zainetersowany, w ten sposob poznaje swiat: ksztalty, fakture...najbardziej interesują go wszelkiego typu nowosci, nudza go stare zabawki woli dostac wlasnie jakis krem, tubke, szczotke, termometr do wody itp. trzeba jednak caly czas obserwowac malucha, moj synus ostatnio dostal od babci ksiazke z twardymi stronami no i oczywisccie chwila nieuwagi i okladka została obgryziona (mimo zapewnien sprzedawccy, ze nic sie nie stanie jak dziecko zabierze ta ksiazeczke do buzi...)... zgadzam sie natomiast z Pania psycholog, ze w pewnym wieku dziecko powinno ograniczac intensywnosc takich zachowan..

2015-02-01 20:43

Witam, Branie przedmiotów do buzi u rocznego dziecka nie jest niczym niezwykłym. Dziecko w tym wieku jeszcze poznaje świat poprzez wkładanie wszystkiego do buzi. Jednak stopniowo coraz bardziej będzie się to zmieniało na korzyść rączek a wtedy przedmioty coraz rzadziej będą trafiały do buzi. Część dzieci ma w tym wieku większą potrzebę aby wkładać rzeczy do buzi, inne szybciej zaczynają badać świat korzystając z rąk. Niektóre dzieci potrzebują silniejszej stymulacji w obrębie jamy ustnej, dlatego długo nie ustaje u nich potrzeba wkładania przedmiotów do buzi. Jeśli takie zachowanie nie będzie traciło na swojej intensywności i będzie nadal się utrzymywało w kolejnych miesiącach to można wybrać się na konsultacje do neurologopedy, można też skonsultować się z naszą Panią Aleksandrą Ładą z forum o zdrowym ssaniu. 14 miesięczne dzieciaczki powinny już to ograniczać. Leila jeśli twoje bliźniaki jeszcze bardzo wkładają rzeczy do buzi to możesz dawać im do jedzenia twardsze rzeczy typu: skórka od chleba, suszona śliwka czy morela, marchewka. Możesz też przed każdym posiłkiem czy myciem ząbków robić taki prosty masażyk polegający na lekkim uciskaniu obszaru wokół ust. W ten sposób może uda się zaspokoić potrzebę silniejszej stymulacji na tyle że będą ograniczały wkładanie przedmiotów do buzi. A czy dzieciaki lubią każde jedzenie czy tylko jakieś określone? Czy jedzą jedzenie zarówno chłodne jak i dobrze ciepłe? Jak radzą sobie manualnie? czy nie mają problemu z pobrudzeniem sobie rączek, buzi a może brudzą się nadmiernie? Czy mocno napychają buzie przy jedzeniu? pozdrawiam serdecznie, Marta Cholewińska-Dacka

2015-01-27 18:32

Mam wrazenie ze gryzienie przedmiotów go uspokaja chwilami..jest dosyc charakterny. Aktulanie walcze z jego zamiłowaniem do kabli. Jeśli w pokoju jest pare minut ciszy i spokoju to znaczy że maly dorwał kabel:-))

2015-01-26 14:55

Hej ja mam identyczną sytuację, mam 14 miesięczne bliźniaki i nadal wszystko ląduje w buzi.. nie wydaje mi się żeby jakoś bardzo odbiegało to od normy ale też już mnie to denerwuje, że takie duże dzieci a trzeba tak bardzo pilnować. U nas smoczek też tylko przy usypianiu, na spacerach i do uspokojenia. Chyba nie da się oduczyć wkładania przedmiotów do buzi no bo jak? :) samo musi minąć i oby szybko :)

2015-01-25 16:18

http://lovi.pl/pl/forum/4/3900/1 zobacz na ten wątek,może tutaj znajdziesz odpowiedź ;)