Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Rozwój i wychowanie (724 Wątki)

dziecko nadaktywne ruchowo

Data utworzenia : 2014-12-14 18:44 | Ostatni komentarz 2015-01-08 16:26

Ananika

3171 Odsłony
6 Komentarze

Już w czasie ciąży moje dziecko bardzo mocno się wierciło, rozpychało w brzuchu. Jestem osobą szczupłą, miałam cholestazę, leki i ścisłą dietę, myślałam więc, że maleństwo ma mało miejsca i to dlatego. Kiedy przyszło na świat wcale się to nie zmieniło. Już miesięczny bobas pedałował nóżkami, prężył się, rozciągał. Teraz dziecko skończyło trzy lata. Cały czas jest bardzo aktywne fizycznie. Interesuje się zabawami typu ćwiczenia, bieganie, taniec, skakanie. Bardzo rzadko skupia się na czymś spokojnym, jak puzzle czy malowanie-takie czynności lubi,ale wykonuje je krótko. Nawet w nocy, kiedy śpi (od urodzenia) wierci się po całym łóżku. Położne mi powiedziały, że dziecko ma taki charakter. Myślałam, że ta aktywność i nocne płacze to wynik jeszcze słabo rozwiniętego układu nerwowego. Ale teraz, gdy mam drugie dziecko i jest ono zupełnym przeciwieństwem pierwszego to już sama nie wiem. Drugie dziecko diagnozował neurolog, bo jest raczej za mało aktywne i stwierdził, że wszystko jest w porządku. Czy powinnam się martwić? Czy taka nadaktywność ruchowa może być pierwszym symptomem ADHD-czytałam, że ADHD można zdiagnozować dopiero u dziecka w wieku szkolnym ok7 roku życia?

2015-01-08 16:26

Witam, Jeśli potrzeba ruchu jest duża to na pewno warto ją zaspokajać. Powodów takiego zachowania może być wiele. Może być tak, że dziecko z wiekiem będzie się stopniowo wyciszać i lepiej koncentrować. Może być też tak, że taki sposób funkcjonowania będzie się nadal utrzymywał. Mam za mało informacji żeby coś konkretniej napisać Pani na ten temat. Przy tego typu niepokojach rodziców warto skonsultować się z terapeutą integracji sensorycznej, który będzie miał okazje poobserwować dziecko, przeprowadzi dokładny wywiad z rodzicem i wykluczy (albo potwierdzi) występowanie zaburzeń z zakresu integracji sensorycznej. Bywa, że dzieci zachowują się tak jakby miały ADHD - mają dużą potrzebę ruchu, krótko się koncentrują i zwykle to nie wszystko lecz nie wynika to z ADHD ale właśnie z zaburzeń integracji sensorycznej. Dziecko ma 3 latka i nie wszyscy specjaliści diagnozują dzieci w tym wieku ponieważ normy są dla dzieci od 4 roku życia. Ale są też tacy, którzy pracują już dziećmi w tym wieku. Może warto sprawdzić? Proszę poczytać na ten temat. Jeśli będzie miała Pani jakieś pytania chętnie odpowiem. Pozdrawiam serdecznie, Marta Cholewińska-Dacka

2014-12-16 21:40

Mój synek od urodzenia do dzisiaj jest bardzo aktywny i ciągle w ruchu ma 5 miesięcy a cały czas musi być w ruchu macha rączkami,nożkami a główka kręci prawie dookoła ciekawy wszystkiego nie usiedzi spokojnie nawet na kolanach,teraz jest taki to nie wyobrażam sobie co będzie jak będzie większy :-) W brzuch też taki był strasznie mnie kopał że aż było widać przez skóre brzucha :-)

2014-12-16 21:39

Mój synek też jest bardzo aktywny. Ja się śmieję, że moje dziecko nie siedzi tylko zawsze biega lub leży ( ale tylko jak śpi ). Synek nie czasu na odpoczynek.

2014-12-16 17:50

Cieszę się, że odpowiedziałyście na ten wątek, podzieliłyście się swoją wiedzą i doświadczeniem. I rozwiałyście moje wątpliwości. Dziękuję.

2014-12-14 21:31

To jest zdrowy 3 latek :) nic mu nie jest. Takie dziecko nie potrafi sie dluzej skupic niz 5 minut. Moja corcia teraz ma 4 lata i jest taka sama.

2014-12-14 20:32

Czytając mam wrażenie że opisuje Pani mojego bratanka, który jest również bardzo aktywny a czasami wręcz bardzo aktywny. Nie lubi dłużej niż kilka minut zajmować się jedną czynnością i bardzo szybko się nudzi. Kiedyś zapytałam znajomego pediatry czy nie ma ADHD ale zaprzeczył. Dziś bratanek chodzi do 3 klasy podstawówki uczy się bardzo dobrze , uwielbia przedmioty ścisłe(matematyka, język angielski), które wymagają skupienia, uwielbia być aktywny ruchowo i ma swoje zainteresowania. Patrząc na niego z perspektywy czasu widzę że dobrze się rozwija , choć pamiętam że potrafił dać niekiedy w "kość". W jego przypadku bardzo dużą zaletą okazała się być chęć poznawania coraz to nowych rzeczy, umiejętności, bardzo szybko nauczył się pływać, nie miał lęku przed nauką jazdy na rowerze czy innymi sportami. Do wszystkiego wręcz lgnął i myślę że warto chyba taki potencjał wykorzystać. Myślę że jeżeli pozwoli Pani rozwijać umiejętności sportowe , ruchowe to dziecko nie tylko wyładuje swoją energię ale może ujawni jakiś talent, czego mu z całego serca życzę.