Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Rozwój i wychowanie (724 Wątki)

Rozwijanie talentu dziecka

Data utworzenia : 2014-12-09 14:18 | Ostatni komentarz 2014-12-10 06:50

annawianna

2361 Odsłony
7 Komentarze

Mimo iż mój synek jest jeszcze maleńki, zastanawiam się nie raz kim będzie jak dorośnie, jaka będzie miał pasję i jak odkryć w dziecku talent. Wiem że dzieci w różnych momentach życia przejawiają różne zainteresowania, ale jak odróżnić chwilową ciekawość od prawdziwej pasji. Może macie mamy jakieś doświadczenia w odkrywaniu i rozwijaniu talentów u swoich dzieci ?.

2014-12-10 06:50

Annawianna, tak jak napisałaś, on Cię naśladuje, coś w Twoim zachowaniu go zainteresowało, le to nie znaczy od razu że się ksiądz i Was szykuje. Pasje mi się wydaje, ze zaczynają się tworzyć jak dzieci nabierają świadomości swoich czynów, potrafią sprecyzować swoje dzialanie.

2014-12-09 22:44

Mnie sie rowniez wydaje, ze jesli dziecko i my nie sprobujemy rozwinac jego zainteresowania to nigdy sie nie dowiemy czy to prawdziwa pasja czy chwilowa ciekawosc. Uwazam, ze trzeba wykorzystywac kazda sytuacje zainteresowania dziecka w konkretnym kierunku.

2014-12-09 21:43

Moim zdaniem, to właśnie w dużym stopniu mamy wpływ na zainteresowania naszych dzieci, bo one jednak od małego "papugują" nasze zachowania - tak jak u Ciebie np modlitwę. Mój synek od jakiegoś czasu jest wielkim fanem odkurzania, jak tylko zobaczy, że biorę odkurzać, to zabiera mi rurę i jeździ nią po całym mieszkaniu, jakby odkurzał - a jaką ma przy tym frajdę:), ale obawiam się niestety, że takie zamiłowanie do porządków, to szybko mu minie :P

2014-12-09 21:12

Judytka - Ty mnie nie strasz mój synek ostatnio cały czas się modli. Ile razy zobaczy obraz Matki Bożej na ścianie to zaczyna coś mówić i próbuje składać ręce. Ja codziennie się z nim modlę i chyba jemu się to spodobało. Ale czy zostanie księdzem? :) Zadałam to pytanie dlatego że zastanawiam się na ile to my rodzice wpływamy na to jakie pasje odkryje maluch a na ile jesteśmy w stanie odkryć pasje które są tylko i wyłącznie naszego dziecka. Ja chciałabym na przykład zaszczepić w swoim synku pasję podróżowania i poznawania nowych miejsc, ale pewnie będę się zastanawiać i obserwować co jemu sprawia radość. Nie chcę aby mój synek realizował jakieś moje ambicje a bardzo chciałabym móc dobrze nim pokierować gdy zobaczę że coś w sposób szczególny jego interesuje. Czasami oglądam dzieci kilkuletnie które mają takie zdolności że tylko pozazdrościć a jeżeli rodzice stworzą im odpowiednie warunki aby mogły się rozwijać to naprawdę dziecko może odnieść sukces.

2014-12-09 20:48

Pasja mojego synka w tej chwili są traktory , chyba chce zostać rolnikiem he he :) a tak na poważnie to tak jak napisały dziewczyny pozostaje obserwować. Jeżeli dziecko zainteresuje się tańcem warto zabrać je na jakieś lekcje, zajęcia w tym kierunku i pokazać jak to wygląda a nóż widelec to akurat jego pasja, jesli zrezygnuje nie możemy mieć o to pretensji.. :)

2014-12-09 20:39

tu chyba tylko sprawdzi się metoda prób i błędów. to co dziecko zainteresuje niech będzie podtrzymane. Jeśli po raz enty zmieni swoje "hobby" nie miejmy do niego pretensji, że przed chwilą chciało coś innego - dziecko przeciez poznaje świat i nie wie jeszcze co jest dla niego fajne póki tego nie wypróbuje.. ale tez nie zmuszajmy dziecka do robienia czegoś, czego totalnie nie chce. Moim zadniem trzeba potomkowi pokazywać wiele, ile rzeczy w życiu można robić, niech ma z czego wybierać. Niech ono wybierze, a nie my za niego. owszem można obserwować, do czego dziecko może mieć predyspozycje i w tym kierunku je zachęcać, ale nie zmuszać.

2014-12-09 20:28

Mi osobiście się wydaje, że jeśli właśnie wykorzystamy tę chwilową ciekawość i spróbujemy w atrakcyjny sposób dla dziecka ją jeszcze bardziej rozbudzić, to może się ona przerodzić w prawdziwą pasję :). Małe dzieci z reguły są zaciekawione wieloma rzeczami i wiele chcą próbować, a ukierunkować możemy je właśnie my (oczywiście nie na siłę, a pokazując, jaka dana rzecz może być interesująca), albo rówieśnicy, reklama, tv, które o obecnych czasach niejako narzucają często zainteresowania, szczególnie u dzieci, które są bardzo podatne na takie wplywy.