Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Rozwój i wychowanie (724 Wątki)

Sygnalizowanie potrzeb

Data utworzenia : 2014-08-29 10:30 | Ostatni komentarz 2014-09-06 18:49

SamantKa

8717 Odsłony
18 Komentarze

Kiedy dziecko powinno zacząć świadomie odczuwać swoje potrzeby i je pokazywać? Jak nauczyć roczniaka sygnalizowania potrzeby załatwienia się czy nawet głodu?

2014-08-29 11:43

Ja mam problem i jestem zdezorientowana czy coś robię źle czy po prostu ten rok to może nie czas.. Chciałabym nauczyć Kasjana załatwiać się do nocnika albo na toaletę ale niestety on nie sygnalizuje w żaden sposób nawet, że ma coś w pampersie a tym bardziej, że chce coś zrobić.. Tak samo jest z jedzeniem - on niegdy, naprawdę nigdy nie płakał gdy był głodny - teraz to tez dla mnie jest zgadywanie na wyczucie i czas czy chce jeść czy nie. Jak wychodzimy z domu to powie da da tzn. że idziemy ale zasygnalizować tego, że chce iść nie umie. Jestem bezradna i nie wiem co mam robić, jak go nauczyć pokazywać, że coś chce.. Próbowałam na zasadzie gestów np. ze chce jeść to pokazuje na buzię a jak załatwić to idzie do łazienki - ani to ani to nie wyszło . I to są tylko przykłady, bo walczę od miesiąca a nie ma żadnych efektów..: ((( To, że jest śpiący wyczuwam ale również nie przekazuje jakiś jasnych sygnałów, że chce spać.. : (( i tym sposobem nie chce go z nikim zostawiać, bo on cały dzień może chodzić i nic nie jeść albo łazić z kupa w pieluszce dopóki się go nie złapie na zmianę.. Wszyscy sobie tłumacza, że jak jest głodny to przyjdzie albo ma cos w pieluszce to mu będzie niewygodnie ale to niestety nie on. Za postęp i tak uważam, że zaspokaja pragnienie jeżeli ma coś do picia w zasięgu wzroku ale jeżeli nie to się w żaden sposób nie upomina..: (

2014-08-29 11:06

Ciekawe pytanie Samantko ,, mi się wydaje, że każde dziecko uczy się tego w innym czasie i pokazuje swoje potrzeby wtedy kiedy jest na to gotowe ,,można by było to porównać np. to zrób da da jak się gdzieś idzie to czekamy z niecierpliwością na to jak dziecko zacznie pokazywać ,że rozumie co do niego mówimy i co od niego oczekujemy ,, każde dziecko jest inne i jedne uczą się i rozumieją szybciej a inne później , Moja córka zaczęła klaskać , robić da da w wieku 8 miesięcy dla jednych to późno a dla innych w sam raz :) Myślę ,że takie kosi kosi i dada albo o pokazanie gdzie jest mama gdzie tata ...świadczy o tym ,że dziecko zaczyna sygnalizować ,że nas rozumie i może dawać sygnały ,,, oczywiście sygnalizowanie jedzenia i siusiu to już trudniejsza sprawa ,, Jeśłi chodzi o siusiu to najpierw dziecko musi zrozumieć co oznacza siusiu ,, kupka ,, np. mój bratanek nauczył się wołać dopiero w wieku 2 lat teraz biega i woła bomba ,,siku ,, a znam też dzieci , które w wieku roku trzymają się za pieluszkę i wołają sisisssssiii ,,, i wtedy mama leci po nocnik :) także myślę, że jest to zarówno sprawa indywidualna każdego dziecka oraz ma tu także wpływ nauka rodzica, tego jak dziecku daną rzecz tłumaczy . No i od podejścia ,, wiadomo, że jak rodzic dziecku nic nie tłumaczy to niech się cudów nie spodziewa ale jak dziecku tłumaczy i pokazuje sisisi to nocnik ,,, kupka jest fuuuuuuu ... pokazuje kubeczek i tłumaczy że trzeba pokazać jak się chce pić ,, łączy przedmioty i słowa z którymi dziecko może sobie kojarzyć daną czynność to jest mu łatwiej i efektów można się spodziewać szybciej :) Moja córka ma 9 , 5 miesiąca i mówi am jak chce jeść i klepie się po brzuszku :) no ale siku jeszcze nie woła :P hehe ale myślę , że jak zasób słów się zwiększy to zacznie :) Pytasz jak nauczyć ,, myślę ,że dobrym pomysłem jest łączenie rzeczy ze słowami , czynnościami o czym wspomniałam wyżej :) ja tak starszą córkę uczyłam i po roczku wszystko pokazywała i wołała ...nawet jak nie umiała czegoś wypowiedzieć to przynosiła daną rzecz .. np. jak chciała wyjść na dwór to przynosiła buty albo czapkę :)