Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Rozwój i wychowanie (724 Wątki)

Niekontrolowane siusianie- reakcja na nowego członka rodziny?

Data utworzenia : 2014-07-31 18:16 | Ostatni komentarz 2014-08-05 19:24

cerien

5556 Odsłony
24 Komentarze

Jak to już niektórzy wiedzą jestem mamą dwójki dzieci. Starsza- córa w maju skończyła 4 latka a w styczniu na świecie pojawił się jej braciszek. Bałam się po opiniach innych rodziców że będzie zazdrosna o synka...tym bardziej że ona zawsze była i jest moją przylepą. Bałam się że poczuje iż ktoś zajął jej miejsce bo wiadomo że dzieci przeważnie tak reagują że były jedyne a teraz ktoś potrzebuje więcej uwagi. Ku mojemu zdziwieniu wręcz było odwrotnie....uzależniła się ona od swojego brata...pokochała go od pierwszego wejrzenia i nigdy nie dała nam do zrozumienia że czuje się odrzucona (staramy się też aby nie miała podstaw tak uważać). Jednak wraz z pojawieniem się drugiego dziecka pojawił się też pewien problem...nie od razu ale po jakimś miesiącu. Córa zaczęła zapominać się wysiusiać....w efekcie przypominała sobie w momencie kiedy dłuzej już trzymać nie dała rady. Nie zdarza się jej to często ale zdarza. Przez 7 miesięcy od urodzenia synka mieliśmy takie przygody z 7 razy i to o różnych porach, w nocy, za dnia...jestem w szoku. Na nocnik nauczyła się robić mając 2 latka. Zanim skończyła 3 latka pozbyliśmy się również pampersów w nocy. Do tego roku zdarzyło jej się w nocy popuścić moze z trzy razy ale za dnia nigdy. A teraz jak w tym roku pojawił się nowy członek rodziny można by powiedzieć że przynajmniej raz w miesiącu taka przygoda nam się trafia....Moje pytanie- czy to może być odreagowanie na pojawienie się drugiego dziecka w Naszym życiu? I jak sobie z tym poradzić? Staram się zawsze przed snem przypominac córce aby się wysiusiała, za dnia też staram się gdy tylko w pobliżu jest toaleta przypominac jej o siusianiu....ale czasami jest tak że ledwo nadąża usiąść na nocnik czy toaletę...trzyma do ostatniej chwili.

2014-07-31 22:54

Kurcze sorki bo ja przeczytalam ze sie dopiero pojawi nowy czlonek rodzinny. Np jakies dziecko twoich krewnych. A to chodzilo o brata młodej, a twojego syna. Jeszcze na starość sie okazuje, że nie umiem czytać.

2014-07-31 22:38

Nie zrozumiałam...

2014-07-31 22:26

Cerien mówiłaś, ze pojawi sie kolejny bobas. Ale pewnie córka nie będzie go widywać codziennie i pewnie nie będzie takiego problemu.

2014-07-31 21:43

ciąża przebiegała u mnie dobrze, bez komplikacji. Córa dużo rozumiała...wiedziała że mama nie może jej teraz brać opka bo w brzuszku jest dzidzia. Sama innym o tym mówiła, że mamusia już nie może nosić na rączkach ale nie z żalem...bardziej w stylu "ja wiem, ja rozumiem"....również i to że pojechałam do szpitala nie wpłynęło na nią jakoś mocno....jedyne to co że jak przyjechali mnie odwiedzić i już zbierali się do domu to córa wpadła w straszny płacz....bo "ona bez dzidzi do domu nie wraca", już nie tyle że ja nie wracałam ale chodziło jej o dzidzie...bo ona się tak jej nie mogła doczekać....codziennie mnie pytała kiedy już bedzie. Potem jak wróciliśmy chciała i kąpać, i ubierać, i przebierać...sama do pomocy się garnęła...i cały czas na nim wisiała i wisi. Cały czas chce go przytulać i całować. Duże emocje z tym siusianiem z mojej strony są głównie przez to ze bardzo chciałam i chcę aby córa nie czuła się odrzucona, żebym ją przytulała kiedy tego chce i poświęcała uwagę jak tylko chce....i wydawało mi się że świetnie sobie z tym radzimy aż tu te problemy z siusianiem i szukam gdzie zrobiłam błąd i czy to faktycznie wina nowego członka rodziny. Ale tak jak pisze Aniami- Ania może faktycznie niepotrzebnie aż taką uwage do tego przywiązuje....córci najczęściej to się zdarza podczas zabawy...wtedy się zapomina...albo podczas snu... Może powinnam zacząć od siebie i po prostu na spokojnie podejść do tego siusiania.

2014-07-31 21:10

U nas tez to sie zdarza, ale zdarzalo sie rowniez wczesniej takie zapominanie, glownie w czasie zabawy. Ja sie tym zbytnio nie przejmuje, poniewaz dzieci maja prawo czasem do wpadki i nie trzeba na sile szukac przyczyny w rodzenstwie. Jesli nie masz sobie nic do zarzucenia w kwestii poswiecania czasu starszemu dziecku to ja bym sie nie przejmowala, my poswiecamy corce duzo uwagi, ona rowniez szaleje za mlodsza i to z wajemnoscia i nie lacze tych 2 spraw.

2014-07-31 20:31

WItam, Takie sytuacje dość często się zdarzają, gdy pojawia się małe dziecko w rodzinie. Powodów takiego moczenia się może być kilka: - dziecko czuje zazdrość ale nie potrafi okazać tego uczucia, nie czuje się z tym dobrze z tym, a jednak je odczuwa. - może sobie nie radzić z tą nową sytuacją, emocjonalnie nie jest w stanie sobie poukładać tego wszystkiego co miało miejsce - mamie rósł brzuch, później pojechała do szpitala i jej nie było, pojawił się braciszek, mama nie ma już dużego brzucha. Mimo, że 4 latek już dużo rozumie czasami pewnych tematów nie jest w stanie ogarnąć emocjonalnie (mówiąc kolokwialnie). Nic nie wiem o tym jak przebiegała ciąża, jakie są relacje między wami, jak dużą zmianę może odczuwać córcia więc trudno mi tutaj coś więcej podpowiedzieć. Można postarać się uporządkować najpierw kwestie ciąży, porodu i pojawienia się braciszka a siusianie zostawić, bo jeśli pojawia się sporadycznie to proponuje podejść do tego, "a przydarzyło się, pomóż mi posprzątać. Nic się nie stało. Każdemu może się zdarzyć". I nie robić z tego wielkiego "halo". Są w Tobie duże emocje związane z problemem córeczki z siusianiem. Napisałaś, że jak córeczka zrobiła siusiu w ciągu dnia to byłaś w szoku. Może ona poczuła ten twój szok. I to też może być jej sposób na zwrócenie na siebie uwagi. Z moich doświadczeń tematy nocniczkowe przechodzą jeśli rodzice nie podchodzą do nich zbyt emocjonalnie. Jeśli jeszcze mogę coś podpowiedzieć to pisz proszę. Serdecznie pozdrawiam Marta Cholewińska-Dacka

2014-07-31 20:25

Kasiu tylko że ona mi pomaga....Przyniesie pampersa, przyniesie krem, wyzuci zużytego pampersa, przewinie z moją pomocą....chętna jest do pomocy i wie i zdaje sobie sprawę że jest starsza od niego i że ona już nie musi mieć pampersów a on tak bo nie umie siusiać...nie raz mi o tym mówi...i zachowuje się jakby była dumna z tego że jest starsza i może być dla niego przykładem. Kiedy zdarzy się jej posiusiać i pytam się dlaczego to mówi że zapomniała....tłumaczę jej że jest starsza i musi pamiętać żeby siusiać...on niby to rozumie ale wciąż jej się zdarza.

2014-07-31 20:15

Ewelina powód może być właśnie taki jak podałas, czyli pojawienie się nowego członka rodziny. Córcia widzi jak przewijasz syna, jak się nim.zajmujesz i wg mnie siusianiem próbuje zwrócić Twoją uwagę. Bo jak nasiusia Ty też się nią zaopiekujesz, umyjesz, przebierzesz, tak samo jak braciszka. Może córcia Ci pomoże w przewijaniu brata? Może jak zobaczy na czym to polega, jak bedzie czuła się potrzebna to przestanie siusiać. Mój starszy syn też nieraz zachowuje się jak niemowlak, dlatego, że chce bym się nim zajeła tak jak Frankiem. Próbuje np.założyć pampersa...Myślę że mają poprostu taki etap, widzą, że wiele się w ich życiu zmieniło i pragną.naszego zainteresowania.