Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Rozwój i wychowanie (724 Wątki)

zabawy rodzeństwa

Data utworzenia : 2014-05-16 18:01 | Ostatni komentarz 2015-02-27 21:31

Marta.Kleczkowska

4207 Odsłony
4 Komentarze

Między moimi dziećmi są niecałe 2 lata różnicy, córka 14 miesięcy, a synek za miesiąc 3 latka. zauważyłam, ze od jakiegoś czasu córka zrobiła się bardzo zazdrosna bije go, gryzie itp. nasz dzień zaczyna się od bijatyki. tłumaczę im, że nie mogą się bić, że są rodzeństwem. pomóżcie żeby była zgoda między nimi, czy to tylko taki przejściowy okres

2015-02-27 21:31

To nie mija dopóki są dziećmi niestety, Moje są już starsze i dalej się biją, na to nie ma sposobu, chyba każde rodzeństwo się bije. Między mną a moją siostrą było 5 lat różnicy (ja starsza) i odkąd młoda zaczęła coś rozumieć biłyśmy się często. Czasem dla zabawy a czasem bardzo poważnie jak dla nas :). Opiszę jedną z wielu sytuacji: spałyśmy na jednym łóżku i co wieczór była walka kto ma zgasić światło i żeby czasem noga siostry nie wylądowała na mojej połowie. Kiedyś tak się kopałyśmy, że w końcu siostra wylądowała na ziemi. Mam jak wróciła z pracy zastała ją jak spała pod stołem. Wtedy rodzice postanowili, że kupią nam dwa osobne łóżka. Jak już każda miała swoje pozostała walka o to kto zgasi światło i znalazłyśmy sobie nową o szafki... także to normalne w rodzeństwie ale zawsze mogłam liczyć na siostrę i ona na mnie. Do teraz tak jest, że oddałabym za nią życie.

2014-06-04 08:58

Miedzy moimi dziecmi jest 3.5 roku roznicy starsza ma 4 lata a mlodsza 6 miesięcy i na szczęście nie mam takiego problemu ... miedzy dzieckiem 3 a 4 letkim wiest ogromna przepasc ... Zauwazylam bedac w ciąży i tlumaczac wtedy 3 latce o ciąży i o dzidzi ze raz wydawalo się ze rozumiała a za chwile pyt o to samo ... Teraz po porodzie starsza corka już rozumie bardzo dużo .. Wiadomo ze zawsze trzeba zwracać uwagę na bawiące się dzieci ,,, zawrze może przytulic malucha z a mocno polozyc się na nim czy uderzyć dzieci w tym wieku maja rozne pomysły .Mimo wszystko moje dzieci bardzo się kochają ,, bardzo dużo z nimi rozmawiamy co wolno a czego nie ... no w zasadzie to ze starsza bo mala jeszcze nie rozumie :P ,,,ale bawia się super ,,,odpukać jeszcze nie miałam sytuacji zazdrości ani klutni o zabawke ,,, starsza wręcz się mlosdza opiekuje :) a to przyniesie kremik a to pieluszke bawia się razem wieczorem w lozku smieja razem ...strasznie to lubia

2014-05-19 21:26

Witam, I jedno i drugie dziecko jest w takim wieku w którym pojawia się wiele trudnych zachowań, dzieci w tym wieku są też bardzo egocentryczne - skupione na sobie i swoich potrzebach. I o ile te starsze coraz bardziej zaczynają zwracać uwagi na innych, te młodsze widzą tylko swoje potrzeby. Córeczka jest w wieku ok. 15-18 miesięcy, w którym mogą pojawić się również zachowania buntownicze związane z okresem buntu dwulatka. Poza tym zaczyna coraz bardziej odkrywać swoją niezależność, pewnie wiele rzeczy chce również robić sama - to dość charakterystyczne dla tego wieku. Broni też swojego terytorium i zabawek. A ponieważ chce zapewne żeby wszystkie jej potrzeby były zaspokajane natychmiast to pojawiają się konflikty - teraz chce się tym bawić, teraz chce tutaj siedzieć, teraz chce tą miseczkę (i to zwykle jest to co chce rodzeństwo w tym samym czasie). Proponuje dużo cierpliwości. Takie zachowanie minie :) ale to nie znaczy, że nie należy nic robić. Należy metodą "zdartej płyty" tłumaczyć dziecku jakie zachowania są nie dopuszczalne i na jakie się nie zgadzamy, a nagradzać i zwracać uwagę na te zachowania, które nam się podobają czyli wyznaczyć granicę. Cierpliwość i konsekwencja to kluczowe sprawy i niestety nie łatwe. Synek też może być rozdrażniony bo pewnie siostra psuje mu wiele zabaw. To o czy warto pamiętać, że nie należy oskarżać - wystrzegać się mówienia "i co mu zrobiłeś/łaś?" a raczej "co się stało/wydarzyło?". Warto zagospodarować sobie czas tak aby móc spędzać choć trochę z każdym dzieckiem osobno. To zwykle pozytywnie wpływa na wybuchy zazdrości wśród rodzeństwa. Mniej więcej do wieku 2,5 roku dzieci bawią się obok siebie ale nie koniecznie ze sobą. Po tym wieku zaczyna się to stopniowo zmienić, co nie oznacza, że wcześniej dzieci nie nauczą się dogadywać między sobą. Jeśli jeszcze mogę odpowiedzieć na jakieś pytanie to chętnie to zrobię :) Pozdrawiam serdecznie Marta Cholewińska-Dacka

2014-05-16 20:32

Nie wytłumaczysz, za mała jest. To jest okres przejściowy, każde rodzeństwo chyba tak ma. U mnie i mojej siostry trwało to mniej więcej do czasu aż skończyłam liceum (jestem starsza). U ciebie pewnie szybciej się sprawa rozwiąże, bo córka jednak zainteresuje się bardziej babskimi zabawkami niebawem :)