Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Rozwój i wychowanie (724 Wątki)

Motywacja

Data utworzenia : 2019-03-04 15:54 | Ostatni komentarz 2019-06-05 19:24

rewers342

1249 Odsłony
13 Komentarze

Jestem ciekawa jak to u was jest z motywacją dzieci . Jak wy je motywujecie do wykonania jakiejś czynności? A do Pani ekspert mam pytanie: Jak powinno się motywować dzieci w różnym wieku . Mam roczną córkę i 3 letniego synka . Zmotywować ich żeby zrobili coś razem graniczy z cudem . Córka jest bardzo zadziorna przez co synek nawet nie chce się z nią bawić . Jak sobie z tym poradzić?

Konto usunięte

2019-03-05 07:14

znowu ucięło mi post ;/. Dorzuciłabym jeszcze przybijanie piątki. Rewers, co znaczy, że Twoja córka jest zadziorna? Moja jest niewiele młodsza od Twojej i zastanawiam się co masz na myśli

Konto usunięte

2019-03-05 07:12

Fajny pomysł z tablicą. Rewers, na Ali znajdziesz mnóstwo ciekawych naklejek uśmiechniętych i smutnych albo groźnych buziek. Jeśli nie chcesz tak długo czekać to możesz je zamówić na allegro albo kupić w papierniczym. Do każdego wieku świetny sposób to motywacja słowna, ale zwracaj uwagę na formę bo słowa: fajnie, super stracą dla dziecka znaczenie. Mów za co chwalisz i dlaczego. Znalazłam fajne przykłady na stronie: https://mojedziecikreatywnie.pl/2014/11/jak-pozytywnie-motywowac-dzieci/ "To rzeczywiście wspaniała praca… Podoba mi się sposób, w jaki pracujesz. Wychodzi ci to znacznie lepiej. Cudownie! Masz u mnie wielkiego „plusa”. Rzeczywiście, dałaś z siebie wszystko. Fantastycznie! Jestem dumna z tego jak dziś pracujesz. Właśnie, tak! Spisałaś się na medal. Kapitalnie, radzisz sobie coraz lepiej. Wygląda na to, że to będzie wspaniałe. Jestem ci wdzięczny za twoją pomoc. Jesteś bardzo pomysłowa. Sprawiłaś mi wielką przyjemność. Pokazałeś dziś dobrą pracę. Gratuluję! Dałaś z siebie wszystko. Podziwiam twój wysiłek. Brawo! To jest wspaniałe. Tak trzymaj! Rewelacja! To jest fantastyczne. Ale jesteś pomysłowa. To bardzo dobra obserwacja. Dziękuję ci bardzo. Wszyscy pracowaliście bardzo dzielnie. Gratuluję! Miałeś rację. Mama i tata będą dumni, kiedy zobaczą twoją pracę. Jesteś bardzo uważny. Pięknie! Dobrze ci idzie. Och! Jak cudownie. Super. Znakomicie! Udało się! Co za piękna praca. Jesteś bardzo pracowita i wytrwała. Ale niespodziankę mi zrobiłaś! Cieszę się, że coraz lepiej mówisz. Swoją pracą sprawiłeś mi ogromną przyjemność. Teraz jestem z ciebie naprawdę dumna

2019-03-04 20:47

Aleksandra fajne zabawy dla rodzeństwa na pewno pozwoli to im się zżyć :) D.Piasecka super pomysł z tą tablicą ;) sama jak byłam młodsza i chodziłam do szkoły taką miałam i były tam zupełnie proste rzeczy do zrobienia: odrobienie lekcji,umycie zębów, sprzątanie zabawek itd i z chęcią zbierałam te "plusy".Widziałam kiedyś gotową tablicę w sklepie/internecie i chyba nawet kupowaliśmy na prezent dla chrześnicy męża.

2019-03-04 18:10

Myślę, że fajnym pomysłem byłoby stworzenie jakiejś tablicy z wypisanymi czynnościami czy obowiązkami, gdzie za ich wykonanie będzie naklejana naklejka, bądź po prostu jakiś znacznik :) Załóżmy po 5 spełnionych czynnościach z listy można zaproponować małą nagrodę. Będzie to miało również na celu zachęcić dziecko, które z pewnością będzie chętniej je chciało wykonywać kolejny raz. Oczywiście nie mówie tu o przekupstwie słodyczami i drogimi zabawkami, tylko jakąś skromną i zadowalającą nagrodą dla zachęcenia naszej pociechy. Myślę, że sama "zabawa" w taką listę będzie dla nich również frajdą szczególnie przy zwykłych obowiązkach i czynnościach, które dzieci nie za bardzo lubią, bądź nie chcą spełniać. Np. mycie zębów? Posprzątanie zabawek? Tu już w zależności w jakim wieku jest dziecko i czego od niego oczekujemy :) Ważna jest również zgodna z prawdą i konstruktywna pochwała. Kiedy dziecko zasługuje i jesteśmy z niego zadowoleni proponuje robić to jak najczęściej. Jak wiadomo dzieci uwielbiają być chwalone, ponieważ daje im to większe poczucie własnej wartości i czują się wtedy doceniane i kochane.

2019-03-04 17:52

Motywować dzieci możesz poprzez: - podziw i szacunek za wysiłek dziecka, jaki wkłada w realizację zadania, chwalenie dziecka - wskazywanie dziecku konsekwencji czynu np. jeżeli odrobisz lekcje, pójdziesz do szkoły przygotowany - wskazywanie celu i sensu, który dziecko zrozumie np. ucz się angielskiego, żebyś mógł przeczytać instrukcję do nowej gry komputerowej, którą otrzymałeś od taty. lub umiejętność czytania pozwoli Tobie samodzielnie czytać Twoje ulubione bajki. Dziecko chętnie podejmie wysiłek , jeśli będzie wiedziało czemu on służy. - wskazywanie jasnych zadań, w taki sposób aby dziecko wiedziało, co ma zrobić - bycie rodzicem inspiratorem - uczenie dzieci przez zabawę (nauka musi być interesująca i zaskakująca) - nagradzanie dziecka np. poprzez nowe kredki, kolorowa lampka na biurko, nowy piórnik itp. - umożliwienie dziecku rozwijania pasji - pokazywanie dziecku autorytetów np. tata bawi się z Twoją siostrzyczką (tata- autorytet dla dziecka) - ustalanie harmonogramu dla dziecka Przykładowe zabawy dzieci pod czujnym okiem rodzica: - Rysowanie, kolorowanie, dorysowywanie, łączenie w pary, szukanie podobieństw i różnic. - Wspólne wykonanie pomponów z włóczki. - Strojenie różnych, śmiesznych min. - Lepienie z plasteliny. - Tworzenie instrumentów z butelek, pudełek, gumek - Dopasowywanie, odrysowywanie, stopniowanie - Odrysowywanie cieni - Zabawa z liściami - Układanie wg wzoru np. nakrętek - Edukacyjna kostka - Ziemniaczane pieczątki - Zabawa w tajemnicze butelki - do nie przeźroczystych butelek wkładasz różne rzeczy np. orzecha, szyszkę, kamyczki, spinacze do bielizny itp. A dzieci zgadują ci jest w butelce. - Robienie kasztanowych ludzików, lepienie, liczenie, dodawanie, malowanie, wyklejanie - Poznawanie różnych nasion, ziaren i struktur poprzez dotyk - Wspólne malowanie, odciski dłoni