Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Rozwój i wychowanie (724 Wątki)

Wszystkie skoki rozwojowe niemowląt.

Data utworzenia : 2017-12-13 12:32 | Ostatni komentarz 2017-12-17 21:39

J.Swierczewska

9455 Odsłony
13 Komentarze

Okresy skoków: 5 tygodni (wrażenia), 7-9 tygodni (wzory), 11-12 tygodni (niuanse), 14-19 tygodni (wydarzenia), 22-26 tygodni (relacje- lek separacyjny), 33-37 tygodni (kategorie), 41-46 tygodni (sekwencje) Jakie są symptomy kolejnego skoku? Przeważnie dziecko „chce z powrotem do mamy”, zaczyna być marudne, wymaga ciągłej uwagi, gorzej je, gorzej śpi lub nagle przestaje robić to czego sie juz nauczyło tak jakby cofalo sie w swoim rozwoju. Taki kryzys jest dla mamy i dziecka bardzo stresujący bo z punktu widzenia dzidzi nagle wszystko się w jego światku zmienia i jest przestraszone, stąd to wiszenie na mamie i cycku- bo tam czuje się najbezpieczniej. Mamy czują się sfrustrowane ciągle płaczącym dzieckiem, i nie rozumieją co się z nim dzieje. Skok w wieku 5 tygodni Dziecko zaczyna być bardziej uważne i ?obudzone?, wszystkie zmysły są wrażliwsze niż wcześniej. Od tej pory dziecko słyszy, widzi czuje zapach i smak zupełnie inaczej niż dotąd i to może sie mu wydawać niezrozumiale i przerażające. Jedynym sposobem wyrażenia tego strachu jest krzyk i płacz oraz szukanie bezpieczeństwa w ramionach rodziców. 8 tydzień Dziecko zaczyna rozróżniać wzory w dźwiękach, zapachach i smaku, zauważa, ze jego dłonie należą do niego i jakie to uczucie gdy trzyma sie ręce ponad głowa czy przed sobą. Dziecko zaczyna mieć kontrolę nad swoimi ruchami ale nadal są one nieskoordynowane. 12 tydzień Jak wcześniej możesz zauważyć, że dziecko jest bardziej krzykliwe, marudne, śpi i je gorzej lub jest cichsze niż przedtem. W wieku 12 tygodni dziecko wkracza w świat zniuansowany: dziecko uczy sie rozumieć delikatne różnice i zachowywać sie zróżnicowanie. Może np. słyszeć różnice w tonie głosu, zauważać jak zmienia sie światło w pokoju, kiedy słońce skryje sie za chmurę. Zauważysz, że ruchy dziecka są bardziej miękkie kiedy wyciąga rączki, by coś schwycić lub gdy odwraca głowę śledząc jakiś ruch. 19 tydzień Marudne okresy zaczynają być coraz dłuższe, mogą trwać aż do 6 tygodni i zacząć sie juz w 14-tym tygodniu. Dziecko zaczyna rozumieć zdarzenia, w sensie krótkich sekwencji przechodzących z jednego w inny wzór. Innymi słowy może np. nauczyć sie wyciągnąć rękę po zabawkę, złapać ja jedna ręką, potrzasnąć, przekręcić i włożyć do buzi. Inny przykład to fakt, ze dziecko może łączyć dźwięki w sekwencje ? np mamama, tatata. 26 tydzień Okres marudzenia może zacząć się już około 23 tygodnia i trwać około 4 tygodni. Typowe dla tego okresu jest na przykład to, ze dziecko źle śpi i wydaje sie mieć koszmary senne, jest nieśmiałe w stosunku do obcych, nie ma apetytu, nie chce, żeby zmieniać mu pieluchę czy ubranie. Dużo sie teraz dzieje ? dziecko zaczyna widzieć i rozumieć różne relacje/stosunki. Zauważa fizyczną odległość pomiędzy przedmiotami i pomiędzy ludźmi. Pierwszą rzeczą, która dziecko zauważa i na co reaguje jest odległość pomiędzy nim samym a rodzicami. Świadomość, że mama i tata niebezpiecznie zwiększa ta odległość a w dodatku samemu nie można mieć na to wpływu mogą być dla dziecka przerażające. Bardzo absorbująca i interesująca jest obecnie obserwacja położenia różnych rzeczy wobec siebie ? rzeczy mogą być w sobie wzajemnie, na sobie, pod sobą itd. Dziecko zaczyna zauważać jak wpływać na rozwój wypadków, co robić żeby sie cos działo. Wyłącznik światła jest super dla tego rodzaju eksperymentów! Dziecko zaczyna zauważać, ze niektóre rzeczy/sytuacje są ze sobą związane. Np ze klucz przekręcony w dziurce w drzwiach wejściowych oznacza, ze tata jest w domu! Dziecko zaczyna rozumieć, gdy cos jest ?nie tak? np. gdy ludzie zderza sie ze sobą ? to może być zabawne ? ale i przerażające. Fizycznie dziecko zaczyna lepiej koordynować swoje ruchy, raczkowanie idzie mu coraz lepiej. Bardzo ważne jest, by pamiętać, ze dla każdego dziecka świat relacji będzie innym ? własnym- przeżyciem ? całkowicie opartym na tych umiejętnościach, które dziecko zdobyło w poprzednich skokach rozwojowych. 36 tydzień Około 36-40 tygodnia Twoje dziecko zaczyna zauważać i rozumieć, ze świat można podzielić na grupy. Dziecko zauważa, ze rzeczy mogą mieć cechy wspólne np. mogą brzmieć lub pachnieć podobnie. Niektórzy badacze uważają, ze w tym wieku zaczyna rozwijać sie inteligencja. Kiedy dziecko zaczyna dzielić świat według kategorii jego sposób myślenia zaczyna być podobny do myślenia dorosłych. Dlatego zaczynamy lepiej rozumieć własne dzieci ponieważ myślą w podobny sposób do naszego. 46 tydzień W 46 tygodniu ( 44-48 ) dziecko zaczyna znajdować i tworzyć sekwencje za pomocą swoich zmysłów. W poprzednim skoku dziecko często rozbierało przedmioty na części po to, by je zbadać ? obecnie zacznie je w tym celu składać ? na przykład budować wieżę z klocków zamiast rozbierać zbudowaną wieżę. Twoje dziecko zaczyna łączyć zdarzenia ? np. zebranie swoich ubranek z podłogi i włożenie ich do kosza na brudna bieliznę. Zauważysz, ze dziecko zaczyna rozumieć, ze niektóre zdarzenia zazwyczaj następują po sobie i ze wie, jakie następne zdarzenie nastąpi po poprzednim. WSZYSTKIE INFORMACJE POBRANE I SKROCONE ZE STRONY! - https://www.rodzice.pl/temat/skoki-rozwojowe/ Mysle ze to ogromnie wazne informacje. Gdybym sama wiedziala o tych skokach rozwojowych na czas, zaoszczedzilabym sobie ogromnie duzo stresow.

2017-12-17 21:39

U nas skoki rozwojowe były wręcz książkowe. Na początku podchodziłam to tematu dość sceptycznie, ale szybko się okazało, że jest coś na rzeczy. Świetne streszczenie no i super że podane źródło, w razie co można sobie zerknąć.

Konto usunięte

2017-12-17 20:20

Kiedyś tego szukałam, mega przydatne informacje, dzięki :)

Konto usunięte

2017-12-17 06:48

Bardzo przydatne informacje w pigułce : )

2017-12-16 13:11

My właśnie weszliśmy w 14 tydzień i mała nie chce spać, Dzisiejsza noc to jakiś koszmar nie chciała w ogóle spać. ale zauważyłam u niej nową umiejętność, że śmieje się w głos.

2017-12-16 06:44

Ewcia2 bardzo sie ciesze ze moglam Ci pomoc. Rewers ja korzystam z telefonu i niestety u mnie lupka czasami zawodzi - kilka razy potrafi nie pokazac nic, a za np. 7 razem pokazuje. Takze przepraszam jesli powielilam, ale jest to z przyczyn ode mnie niezaleznych. Niestety nie mam jak przerzucic sie na komputer. Skoro watek byl ten zglosze to usuniecia i tyle.

2017-12-15 22:39

rewers faktycznie;-) czasem nie wchodzimy na lupku albo wpiszemy inaczej i nie mozemy znalesc...ale jak ktos nawet nie wie ze jest cos takiego jak skoki rozwojowe a ja np. Nie wiedziala.. Zawsze myslalam.ze takie jest mije dziecko i tyle...a jak napisała J.Swierczewska to sie dowiedziałam , wiec pewnie bym nie napotkala sie na ten wcześniejszy juz artykuł na ten temat . a warto wiedziec...bede wiedziala juz przy drugim i warto wiedziec ze cos takiego jest;-)

2017-12-15 22:00

https://lovi.pl/pl/forum/5/1390/1. Mozna odświeżyć również stary wątek. Lupka dziewczyny.....

2017-12-14 20:43

Bardzo fajny artykuł. Dziękuję za informację ;)