Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Zdrowe ssanie, mowa i zgryz (276 Wątki)

Mowa dziecka

Data utworzenia : 2013-05-22 15:53 | Ostatni komentarz 2023-11-25 14:02

Emilia-0

15602 Odsłony
118 Komentarze

Witam wszystkie mamy ;) chciałabym się poradzić Was jak nauczyć dziecko mówić. Mój synek skończył 2 latka tydzień temu i nie mówi ani słowa :(, zaczynam sie już martwić i sama nie wiem jak sobie z tym poradzić. Dużo mu tłumaczę w domu i na spacerach, mówię do niego, pokazuję i nic. Nawet nie pokazuje "papa", nie mówi ani "nie" ani TAK. Prosze o jakies rady z waszej strony.

2013-05-30 17:19

Gdy rozówj mowy dziecka przebiega w nietypowy sposób, warto zasięgnąć porady specjalisty. Nawet gdy podejrzewasz, że może być to uwarunkowanie genetycznie, to lepiej rozwiać swoje wątpliwości. Proszę pójść z synkiem do logopedy, który określi poziom rozwoju językowego dziecka i podpowie, jakie zabawy oraz ćwieczenia mogą przyspieszyć rozwój mowy. ~Monika

2013-05-27 12:35

Witam, przede wszystkim jestem zbudowana Pani czujnością! Sprawy komunikacji językowej u małych dzieci są – z wielu powodów – bardzo ważne. Prawidłowy rozwój mowy, nie tylko daje dziecku komfort dobrego kontaktu z otoczeniem i realizowania własnych potrzeb poznawczych, ale też pozwala na zbudowanie poczucia kompetencji, własnej wartości oraz równowagi emocjonalnej. Niewątpliwie, opisana przez Panią sytuacja, wymaga konsultacji z logopedą. Niemniej, warto przygotować się do takiego spotkania, by było ono maksymalnie efektywne i owocne. Należy: Wykonać kontrolne badanie słuch /skierowanie od prowadzącego pediatry/. Zastanowić się, jakie polecenia oraz instrukcje zadaniowe dziecko rozumie, a z którymi ma trudności /np. „idź do swojego pokoju i przynieś to duże auto”/. Proszę wypisać wszystkie sylaby, słowa /lub produkcje przypominające słowa/, które syn wypowiada świadomie, celowo i w sposób kierowany do otoczenia. Jak dziecko Panią przywołuje? Jak prosi o zabawkę lub coś do jedzenia? Czy dziecko ma trudności w jakiejkolwiek funkcji pokarmowej /np. nie potrafi pić z otwartego kubka lub gryźć/? Jak reaguje, gdy otoczenie nie rozumie jego przekazu – np. gestowego? Czy lubi bawić się z dziećmi – np. w parku lub w piaskownicy? Co jest dla Pani lub rodziny największą trudnością w porozumieniu z dzieckiem? Co Panią jeszcze niepokoi lub zastanawia w zachowaniu i rozwoju syna? Na co zwracają Pani uwagę osoby z najbliższego otoczenia, które obserwują chłopca? Proszę poczynić stosowne notatki i umówić konsultację logopedyczną. Na pewno przyniesie wiele cennych informacji, które pozwolą wypracować odpowiednią ocenę stanu komunikacyjnego dziecka i – ewentualnie – przedsięwziąć potrzebne działania korekcyjno – stymulacyjne. Aleksandra Łada

2013-05-25 20:11

Jeżeli byłaś z dzieckiem u lekarza i stwierdził, że wszystko jest ok to nie masz się czym martwić. W przeciwnym razie radziłabym iść. Nie każde dziecko rozwija się w takim samym tempie - niektóre dzieci potrzebują czasu żeby się nauczyć mówić. Mojego męża kuzyn miał ogromne trudności z mówieniem i pierwsze słowa wychodziły z jego ust dopiero po ponad 3 latach. Proponuję dziecku dużo czytać i jak najwięcej do niego mówić. :) Życzę cierpliwości i wytrwałości.

2013-05-24 14:56

Kurcze ja bym radziła to już skonsultować z lekarzem.Kiedyś jak moja szwagierka była z półtorarocznym synkiem u logopedy bo wydawało się że za mało mówi jak na swój wiek (mówił tylko tak,nie,mama,tata i baba) to specjalista stwierdził,że jeśli dziecko dwuletnie nie wypowie ani jednego słowa to jest coś nie tak.(w jej przypadku było ok i teraz mały ładnie mówi). Spróbuj tak jak mówi Katarzyna prowokować dziecko do rozmowy.Zrobić taką kąpiel słowną. Jeśli to nie poskutkuje to dla świętego spokoju i żebyś się nie martwiła idź z synkiem do lekarza.

2013-05-23 14:45

A jesli wszystko jest w porzadku sprobuj pytac np Chcesz ciasteczko Tak czy nie ? Jesli bedzie kiwac glowka powiedz : Nie slysze :) Powiedz, dac Ci ciastko? moze to go zmotywuje :) a tak poza tym nie martw sie syn mojej znajomej zaczal mowic gdy mial 4 lata a gdy go zapytala czemu wczesniej nic nie mowil odpowiedzial ze ona zawsze mowila i wszystko moal naszykowane i nie mial powodow sie odzywac ;) autentycznie !

2013-05-23 14:08

Ja bym radziła sprawdzić słuch a do tego wizyta u logopedy i/lub neurologa. Brak mowy w tym wieku aż tak nie razi (choć powinna już być przynajmniej w formie podstawowej), ale to, że nawet nie pokazuje- to już martwi.