Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Zdrowe ssanie, mowa i zgryz (276 Wątki)

karmienie piersią a butelką

Data utworzenia : 2015-11-17 22:30 | Ostatni komentarz 2015-12-08 09:22

Katka

2472 Odsłony
10 Komentarze

dzień dobry, chciałabym Panią prosić o wyjaśnienie różnic między karmieniem piersią a butelką. Przeczytałam ostatnio, że: "Najlepsze możliwości do rozwoju prawidłowej artykulacji ma dziecko, które od urodzenia przez przynajmniej 8 miesięcy jest karmione piersią. Podczas ssania piersi, wargi obejmują brodawkę, język cofa się, unosząc tylną cześć do podniebienia miękkiego(zamykając przepływ powietrza z nosa) i dziecko wykonuje naprzemienne ruchy -obniżając i cofając żuchwę, następnie podnosząc i wysuwając ją ku przodowi. Jest to ruch podobny do ruchu żującego. Mleko jest pobierane i przesuwane za pomocą ruchów ssących i żujących. W ten sposób, dziecko kilkakrotnie w ciągu dnia trenuje wszystkie mięśnie i narządy, które będzie wykorzystywało do wypowiadania pierwszych słów oraz pobierania pokarmu z łyżeczki i picia z otwartego kubka. Inaczej sprawa ta wygląda podczas picia z butelki dziecko wykonuje już tylko ruchy ssące. Aby nabrać powietrza musi przerywać ssanie, co utrwala nieprawidłowy nawyk oddychania przez usta. Żuchwa nie przemieszcza się do przodu, wargi są zaciśnięte wokół smoczka, a policzki wciągnięte, z procesu wyłączony jest również czubek języka. U dziecka karmionego butelką wiotczeją wargi, język leży na dole jamy ustnej – nie jest tak „ruchomy” jak przy piciu z piersi". Czy rzeczywiście to są aż tak znaczne różnice? Dziękuję za odpowiedź

2015-11-19 04:56

Zgadzam się z Beti. Nie zawsze dziecko karmione piersią zaczyna mówić szybciej od rówieśnika karmionego butelką. Przykładem jest mój Mąż, który z pewnych przyczyn nie mógł być karmiony piersią. Kiedy Jego mama przyjechała z młodszym bratem ze szpitala, On wypowiedział zdanie: "Mama pe, ma dzidzi". Jego najstarszy brat karmiony piersią miał prawie 4 lata nim zaczął cokolwiek mówić. Mój kuzyn, który również był karmiony piersią też bardzo długo nie mówił. Mój synek był karmiony piersią przez prawie 1,5 roku. Teraz ma 2 latka i mówi tylko: tata, baba, da, takie, lala i nic poza tym. Poza tym teraz są smoczki kształtem bardzo przypominające brodawkę, więc nie ma powodów do obaw :)

2015-11-18 14:32

ja powiem tak: obserwując dzieci, a obecnie w wieku do 6 lat znam ich dośc sporo i wiem jak były karmione, to to, że karmione piersią mówią lepiej, szybciej i wyraźniej wcale się nie sprawdziło, np. mój syn 4 miesiące karmiony piersią ma 5 lat, ale "r" nie mówi, a jego 3 miesiące młodszy kuzyn od urodzenia na butelce i pięknie mówi "r". Sprawa tak się ma z kilkoma innymi dziećmi. Moim zdaniem artykulacja dobra zależy od tego w jaki sposób bawimy się z dzieckiem, chodzi o to, żeby dziecko dużó naśladowało dźwięki, mówiło do lustra, wygłupiało się, robiło minki. chodzi o ćwiczenie mięśni, co nie oznacza oczywiście, że kp nie pomaga, bo z pewnością tak jest, ale ja przynajmniej takiej zależności w moim otoczeniu nie zauważyłam