Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Zdrowe ssanie, mowa i zgryz (276 Wątki)

karmienie piersią a butelką

Data utworzenia : 2015-11-17 22:30 | Ostatni komentarz 2015-12-08 09:22

Katka

2471 Odsłony
10 Komentarze

dzień dobry, chciałabym Panią prosić o wyjaśnienie różnic między karmieniem piersią a butelką. Przeczytałam ostatnio, że: "Najlepsze możliwości do rozwoju prawidłowej artykulacji ma dziecko, które od urodzenia przez przynajmniej 8 miesięcy jest karmione piersią. Podczas ssania piersi, wargi obejmują brodawkę, język cofa się, unosząc tylną cześć do podniebienia miękkiego(zamykając przepływ powietrza z nosa) i dziecko wykonuje naprzemienne ruchy -obniżając i cofając żuchwę, następnie podnosząc i wysuwając ją ku przodowi. Jest to ruch podobny do ruchu żującego. Mleko jest pobierane i przesuwane za pomocą ruchów ssących i żujących. W ten sposób, dziecko kilkakrotnie w ciągu dnia trenuje wszystkie mięśnie i narządy, które będzie wykorzystywało do wypowiadania pierwszych słów oraz pobierania pokarmu z łyżeczki i picia z otwartego kubka. Inaczej sprawa ta wygląda podczas picia z butelki dziecko wykonuje już tylko ruchy ssące. Aby nabrać powietrza musi przerywać ssanie, co utrwala nieprawidłowy nawyk oddychania przez usta. Żuchwa nie przemieszcza się do przodu, wargi są zaciśnięte wokół smoczka, a policzki wciągnięte, z procesu wyłączony jest również czubek języka. U dziecka karmionego butelką wiotczeją wargi, język leży na dole jamy ustnej – nie jest tak „ruchomy” jak przy piciu z piersi". Czy rzeczywiście to są aż tak znaczne różnice? Dziękuję za odpowiedź

2015-12-08 09:22

Moja starsza córka od 4 miesiąca była dokarmiana butelką, a od 8 zrezygnowała całkowicie z piersi. Zaczęła mówić zdaniami w wieku 13 miesięcy. Druga córka była karmiona wyłącznie piersią, nie tolerowała żadnych smoczków przez 1,5 roku i zaczęła mówić w wieku 2 lat, ale jak już zaczęła to nie mogła przestać. Wszystko zależy od dziecka i od tego ile czasu poświęca się na rozmowy, zabawy z dzieckiem. Pierwszej córce bardzo dużo czytałam i śpiewałam, przy drugiej niestety zabrakło trochę czasu, były też inne obowiązki. Najważniejszą zasadą jest to, że choćby dziecko miało nie wiadomo jak rozwinięty aparat mowy, a nie będzie tej mowy słyszało, to nie zacznie szybko mówić.

2015-11-25 09:58

Jasne, zawsze warto się skonsultować :)

2015-11-24 20:26

Dziewczyny, dziękuję za odpowiedzi - ma podobne doświadczenia, ale interesuje mnie też wyjaśnienie eksperta - warto znać konkretne i poparte naukowo argumenty za i przeciw

2015-11-24 16:20

Lenka 26 czyli teściowa na coś się przydała? :D a tak serio, w tym co napisała autorka posta, nie jest wszystko prawdą . Mój syn od połowy drugiego miesiąca życia jest karmiony butelka, nie prawda, że musi przerywać ssanie, żeby złapać powietrze, nie zauważyłam tego. Tak samo nie miał nigdy w życiu wciągnietych policzków, a z łyżeczki je odkąd miał 3,5 miesiąca bo musiał wcześniej mieć rozszerzona dietę. To tak jak z używaniem smoka, że dziecko ma krzywy zgryz lub wolniej mówi. Zarówno ja jak i moja siostra uzywalysmy smoków jak byłyśmy małe i moja siostra miała zawsze piękne równe zęby, a ja nie, było po prostu kilka czynników, które miały na to wpływ

2015-11-20 09:36

Mój synek chyba swoją gadatliwość ma po mojej teściowej nadaje jak katarynka a że dużo czasu z nią spędzał to mam efekty :D

2015-11-19 14:28

Zgadzam się z przedmowczynia , wiele zależy od samego dziecko oraz od czasu poświęconego mu. Jeżeli rodzic dużo bawi się z dzieckiem i są to zabawy pobudzające do mówienia to dziecko szybciej się rozwija. Nie ma co obwiniać się, że przez karmienie butelką moje dziecko będzie mniej mówiło czy miało inne problemy.

2015-11-19 11:05

Nie ma reguły :) mnie mama karmiła butelką bo inaczej nie szło. mówiłam dośc szybko a w wieku 3 lat potrafiłam przeczytać cos w ksiażce. to jak sie rozwija dziecko zalezy od rodzica, od genów, ile czasu rodzic poświeca dziecku na nauke nowych słów, jak często sie do niego mówi. mam sasiadke która jest starsza o 2 miesiace od mojego synka i jest naprawdę mądrym dzieckiem . ale słysze że duzo z nią rozmawiają, bawią sie. niestety ja nie mam takiej ilości czasu. ale synek tez potrafi pokazać co chce.

2015-11-19 09:16

Mój synek był karmiony butelką i bardzo szybko zaczął mówić, a syn mojej siostry ma 1,5 roku i dopiero zaczyna mówić pojedyncze słowo a mój syn w tym wieku mówił pojedyncze zdania.