Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Zdrowe ssanie, mowa i zgryz (276 Wątki)

Zaprzestanie gaworzenia - alarm !?

Data utworzenia : 2015-10-03 12:36 | Ostatni komentarz 2015-10-07 12:08

grabla

6968 Odsłony
14 Komentarze

Witajcie. Moja jedna pociecha ma 5 miesięcy - dodam, że druga również. Pojawil sie u nas problem dotyczący zniknięcia gaworzenia. . Dziecko zaprzestalo wydawac z siebie dźwięki. Od jakiegoś czasu zaczynam słyszeć ponowne dźwięki jednak sa ciche i przypominają stekanie. Kiedy czas na logopede??

2015-10-07 12:08

Też mieliśmy ten problem, dlatego założyłam kiedyś podobny wątek, w ktorym wypowiedział się ekspert Lovi. http://lovi.pl/pl/forum/4/4634 Nie martw się, takie przerwy są normalne, bo dziecko rozwija się dynamicznie i skokowo. Jak skupia się na szlifowaniu jednej umiejętności, to niespecjalnie zajmuje go druga. U nas tak było i po jakimś czasie wszystko wróciło do normy. A do specjalisty bym się zwróciła, gdyby ten stan znacznie się przedłużał albo gdyby nastąpił po szczepieniu, upadku, wypadku czy jakimś szoku.

2015-10-05 21:34

Jednego jestem pewna- dobrze że zwracamy uwagę na takie rzeczy i że możemy porozmawiać na ten temat. Nie dawno spotkałam mamę 6 letniej dziewczynki która mówi raptem 4 wyrazy, są pod stałą opieką neurologa, logopedy, psychiatry, psychologa i mama jeździ z nią gdzie się da aby dociec przyczyny tego stanu i pomóc dziecku. Ale kiedy zapytałam ją kiedy zaczęło ją to niepokoić to powiedziała że dopiero gdy mała skończyła 3 lata zaczęła ten stan konsultować. Ja po swoim synku widzę skoki w rozwoju i bardzo się cieszę z każdej nowej umiejętności ale sama wiem że czasami potrzeba czasu i cierpliwości oraz pomocy rodziców aby dziecko czyniło postępy. Mamy które są tu od jakiegoś czasu wiedzą że mój Wojtuś ma stwierdzone opóźnienie ruchowe ale rehabilitacja, zabawki które pobudzają jego rączki, ruch i jeszcze raz ruch powodują że nadrabia różnicę między nim a rówieśnikami. natomiast co do wymowy słówek to śmieję się gdy wołam go Wojtuś a On mi mówi EDE co znaczy idę ale rzadko kiedy faktycznie idzie w moim kierunku , natomiast wie co to słowo znaczy ponieważ gdy prowadzę go za rączki mówi EDE. Ostatnio nauczył się słowa INNE i cały czas je powtarza. :)

2015-10-04 23:11

Beatko takze by mnie nie pokoilo gdyby dziecko zaprzestalo mi wydawac dźwięki w wieku 12 msc jednak maciebracje.. kazde dziecko ma swoj tok rozwijania sie..

2015-10-04 21:17

powiem Wam, że moja córka gaworzyła ale nie jakoś strasznie i też się tym martwiłam, w kwestii mowy też późno zaczęła - pojedyncze słowa były owszem w jej słowniku, ale bardzo wolno, wolno się rozgadywała, odkąd skończyła 2 lata gada, gada i gada, że buzia jej się nie zamyka, gada zdaniami, wszystko powtarza i tak nagle wszystko to nastąpiło, że ja byłam i jestem nadal z niej dumna, iż mimo trudnych początków teraz z dnia na dzień pięknie gada :), a tak aby było śmieszniej na początku mówiła te podstawy mama, tata, nie, baba, dada, tak, am - a potem pojawiły się słowo papuga, pepla - a więc raczej z tych trudnych :), każde dziecko jest inne i rozwija się w swoim tempie, bo córa mojej siostry ponad pół roku młodsza od mojej gada już od dłuższego czasu i był taki moment iż córa siostry mówiła miała większy zakres słów niż moja Zosia

2015-10-04 20:37

Ja bym się bardzo zaniepokoiła, gdyby dziecko, które ma już ponad rok przestało wydawać dźwięki. A wydaje mi się, że taki maluszek ma do tego jeszcze całkowite prawo.

2015-10-04 19:19

Mój synek ma 14 miesięcy i ja zaobserwowałam że były właśnie momenty kiedy przestawał gaworzyć po to aby za kilka tygodni zacząć mówić ze zdwojoną siłą. Zapewne tak właśnie jest że dziecko w czasie kiedy przestaje mówić czy gaworzyć wsłuchuje się w to co my do niego mówimy aby później zacząć naśladować nas i wymawiać coraz to nowe dźwięki. Myślę że nie ma się czym martwić kiedy maluszek na moment przestaje gaworzyć , a trzeba uzbroić się w cierpliwość która zaowocuje tym że za jakiś czas usłyszycie nowe , urocze dźwięki.

2015-10-04 11:35

U nas także jest teraz.cos podobnego do uu.. a bardziej nawet lekkiego stekniecia :),

2015-10-04 10:46

no to tak jak my - były już ble, ma, la, ba, bu, a teraz jest tylko "u" :)