Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Zdrowe ssanie, mowa i zgryz (281 Wątki)

Krzywy zgryz a katar u noworodka.

Data utworzenia : 2015-04-09 23:31 | Ostatni komentarz 2020-01-28 23:27

nienormatywna

3747 Odsłony
16 Komentarze

Witam wszystkie mamy :) mam pytanie zapobiegawcze - ponieważ jako jedyna w całej rodzinie mam krzywy zgryz, a za miesiąc sama urodzę córkę męczy mnie jedna kwestia. Zgryz mam krzywy tylko na górnych zębach i z tego co mówili lekarze, to spowodowane tym, że cały czas przełykam jak niemowle - czyli wypycham językiem podczas przelyku zęby do przodu. Lekarz stwierdził, że to było spowodowane tym, że jako noworodek miałam katar i musiałam sie nauczyć przełykania i oddychania przez usta podczas picia mleka matki (NIGDY nie miałam smoczka ani butelki w buzi, bo plułam nimi na prawo i lewo, piłam tylko pierś a potem przerzuciłam się na kubeczki i łyżeczki) - i zastanawiam się na ile jest to uzasadnione i na ile można było temu zapobiec??? Czy Wasze dzieci nie karmione butelką też mają zgryzy? Czym to jest spowodowane i jak sobie z tym radzicie?

2015-04-20 00:06

ojej - a na jakiej zasadzie to działa?

2015-04-19 22:53

Ogólnie nawet dla mamy na krzywy zgryz polecam chrupać surowe marchewki, ja jako mała dziewczynka równiez miałam krzywy zgryz i jadłam codziennie marchewki i nie mam tego problemu :) Polecam ! Swojemu synkowi też daję do chrupania bo on natomiast cały czas smoczka ciągnie niby tylko do snu ale jednak.

2015-04-13 00:08

Kaaneta - o to mi chodziło :) dziękuję Ci bardzo :)

2015-04-12 23:33

witam, Krzywy zgryz zazwyczaj powoduje właśnie stosowanie butelki, czy kubeczków z dziubkami, tak więc szybkie wprowadzanie łyżeczki i kubeczków jest dobre dla zgryzu oraz ze względu na profilaktykę przeciwprochnicową. Infantylny sposób połykania, czyli taki o którym piszesz, przechodzi naturalnie po 1 roku życia, wtedy właśnie należy skontrolować jak dziecko przełyka. Jeśli wypycha język między zęby, powoduje to ich przesuwanie. Gdy zauważysz coś niepokojącego, powiedz o tym pediatrze, ten zaleci wizytę u logopedy, ortodonty. Im szybciej ustalą leczenie tym szybciej zapobiegnie to wykształceniu się wady zgryzu;)

2015-04-12 07:55

Przyczyn wad zgryzu jest sporo. Należą do nich m.in : ▪ oddychanie przez usta, ▪ ssanie kciuka, zagryzanie wargi, ▪ zbyt długie karmienie dziecka butelką, utrwala niemowlęcy typ połykania i układania języka między zębami, ▪ niedobór witaminy D w organizmie, ▪ dysproporcje zgryzu uwarunkowane genetycznie, ▪ urazy, ▪ zgrzytanie zębów u starszych dzieci, ▪ niewycięcie migdałków, ▪ u starszych dzieci próchnica, która nieleczona powoduje ubytki w uzębienia. Profilaktykę przeciwpróchnicy należy rozpocząć od najmłodszych dni życia dziecka. Po każdym karmieniu starajmy się przetrzeć jamę ustną ściereczką czy pieluchą tetrową, aby resztki mleka nie powodowały nambnażania się bakterii w jamie ustnej naszych dzieci.

2015-04-12 06:53

Ja maz zęby jak u królika z tego względu, że za krótko cyckałam smoka- opinia ortodonty..

2015-04-10 14:30

tak jak pisałam powyżej - u mnie wada zgryzu nie jest dziedziczna, bo mam wysunięte do przodu tylko jedynki górne, z powodu złego nawyku przełykania. I dlatego piszę by zapytać - jak mam pilnować by moje dziecko nauczyło się przełykać poprawnie :) Ale dziękuję za informacje z materacem :)

2015-04-10 13:11

Wady zgryzu mogą być dziedziczne i jeżeli Ty masz wadę zgryzu to może Twoje dziecko mieć podobny układ szczęki , lub nabyte w wyniku: asymetrii twarzy, zbyt długiego ssania kciuka lub smoczka, obgryzania paznokci, zbyt wczesnej utraty zębów mlecznych, wad wymowy, oddychania przez usta, nieprawidłowego układania dziecka podczas snu ( najlepiej układać dziecko na płaskim materacu pod który włożymy poduszkę typu klin), podawanie przez długi okres czasu posiłków o jednolitej konsystencji, nieprawidłowe karmienie dziecka i wiele innych. Tak naprawdę my jako mamy mamy;) ogromny wpływ na to jak będzie wyglądać uśmiech naszego dziecka i należy od samego początku dbać o to aby ząbki rosły proste i przede wszystkim zdrowe.