Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Zdrowe ssanie, mowa i zgryz (281 Wątki)

krztuszenie

Data utworzenia : 2015-03-02 19:00 | Ostatni komentarz 2020-01-28 23:27

palusi

8641 Odsłony
9 Komentarze

Witam, mam 8miesieczne dziecko. Maluch od urodzenia ma problemy z polykaniem mleka i wody. Jak byla malutka pila mleko ar bo tylko wtedy sie nie krztusila, obecnie musze jej mleczko zageszczac kleikiem. Wody w ogole nie pije. Probowalam roznych smoczkow i kubkow, pojenie lyzeczka tez nie pomaga. Potrafi sie zakrztusic 1 kropla wody. Problemu z jedzeniem pokarmow salych nie ma, nawet takich z malutkimi drobinkami, pietke od chleba pieknie je, chrupki kukurydziane, wszystko dla jej wieku, oprocz wody, sokow a nawet niezageszczonego mleka. Dostalam skierowanie do logopedy, ktora kazala mi masowac podniebienie, jezyk od spodu w gore oraz szyje, ale maluch gryzie, zlosci sie i masowanie nie przynosi zadnych efektow. Jesli jest mozliwosc prosze o rade co moge zrobic, aby przestala sie krztusic? Nadmienie ze karmie ja na siedzaca z glowa normalnie ulozona. W pewnym momencie po prostu slysze jak glosno przelyka i od razu sie krztusi. W tym wieku dziecko juz powinno pic, tymbardziej ze na polu bedzie sie robic coraz cieplej. Jeszcze dodam, ze corka miala robione usg przezciemiaczkowe oraz usg brzuszka. Usg brzuszka ok, usg przezciemiaczkowe wykazalo przedwczesnie zrosniete szwy czaszki, jednakze oprocz wizualnych aspektow ten typ zrosniecia nie bedzie wplywal na rozwoj dziecka oraz nie bedzie stwarzal zadnych powiklan typu np.nadcisnienie srodczaszkowe. Pozdrawiam

2020-01-28 23:27

?

2015-03-04 18:33

Witam, z opisanej przez Panią sytuacji wnioskuję, że konieczna będzie konsultacja laryngologiczna - zwłaszcza w zakresie oceny budowy i funkcjonowania podniebienia miękkiego oraz krtani. To pierwszy krok do rozpoznania rzeczywistych przyczyn epizodów krztuszenia /należy wykluczyć choćby takie problemy jak wiotkość krtani, itp./. Do momentu wykonania diagnostyki laryngologicznej, proponuje ograniczyć podaż niezagęszczanych płynów, by nie narażać dziecka na dyskomfort i ryzyko epizodów aspiracji oraz - okresowo - odstąpić od wykonywania masaży, bo mogą okazać się zbędne, jeśli przyczyna krztuszenia będzie tkwiła zupełnie w innym obszarze. Ufam, że po konsultacji laryngologicznej możliwe stanie się podjęcie właściwych decyzje w postępowaniu terapeutycznym wobec Pani córeczki. Aleksandra Łada

2015-03-04 08:58

Palusi Anna ma racje spruboj moze te buteleczki z logo te nose super vent, moj synek tez mial podonna sytuacje I musialam zageszczac mlelo nutrica lub sinlac. Ale te smoczki sa idealne na takie problemy,akurat wygralam ta buteleczke do przetestowania I jest naprawde godna polecenia , i rowniez skonsultuj to z pediatra.

2015-03-03 18:44

Palusi kiedy zakładasz nowy wątek po wpisaniu tytułu zaznaczasz kwadracik - pytanie do eksperta. :) Co do butelek a szczególnie smoczków to polecam Lovi , mój synek kiedy używałam innej butelki bardzo często się dławił, ulewał i miewał kolki ale odkąd używam butelki Lovi Super Vent nie mam tego problemu. Podesłałam ten link ponieważ jest w nim mowa o problemach z połykaniem pokarmów o określonej konsystencji czy fakturze , a jeżeli piszesz że dziecko dławi się tylko podczas picia wody czy innych napojów to trzeba by się zastanowić dlaczego tak się dzieje. Na forum pani doktor odpowiadała na podobne pytanie tylko że w tamtym temacie dziecko miało problem z jedzeniem potraw o gęstej nie miksowanej konsystencji, możesz sobie przeczytać : http://lovi.pl/pl/forum/4/1151 Moja koleżanka ma teraz podobny problem z tym że jej synek jest karmiony sondą i w wyniku tego że od kilku tygodni jest tak karmiony , przeszedł ciężką operację ma problemy ze ssaniem i dławi się najmniejszą kroplą mleka. Koleżanka uczy go picia dając mu dosłownie oblizać końcówkę kubeczka czy łyżeczki i stopniowo zwiększa jej zawartość. Mam nadzieję że ekspert Lovi pomoże Ci rozwiązać problem :)

2015-03-03 17:04

Droga Palusi, moja znajoma miała podobny problem, tyle że u niej mała ani nie piła niczego poza piersią ani też nie jadła. Byli na wizycie u neurologopedy i ta poradziła także masowanie i karmienie specjalną łyżeczka i kazała próbować podawać wodę. Masowanie przyniosło efekty ale po pewnym czasie dopiero, więc trzeba cierpliwości. Trzymam kciuki, że i u Ciebie będzie dobrze :-)

2015-03-03 15:44

Palusi jak mówisz, że przez wiekszą dziurkę wypija bez krztuszenia , to tak sobie myslę czy możliwe jest, że do picia ma malutką dziurkę - ciągnie i połyka to z powietrzem i dlatego się krztusi, niewiem...... zastanów się jeszcze nad laryngologiem, niech ją obejrzy, najwyżej ci powie, że jest wszystko w porządu (będziesz spokojniejsza) Odnośnie soczków to miałam na myśli Bobofruta marchewkowe lub bananowe są gęstesze np.od jabłkowych

2015-03-03 11:18

Kurcze nie wiem jal zrobic, zeby sie zaznaczylo jako pytanoe do eksperta :/ (jestem swiezynka na forum) Bardzo Wam dziekuje za komentarze. ANNAWIANNA- bardzo dziekuje za link, natknelam sie juz kiedys na podobny artykul w tym temacie, ale objawy raczej nie wskazuka na to zaburzenie. Maluszek zjada wszystko, kazdy smak jest ok poza zbyt slodkimi deserkami i brokulami ;) te sloiczkowe deserki nie podchodza jej bo sa za slodkie, ale juz jal sama zrobie i zblenduje to ladnie wcian. Wode tez chcialaby pic, rwie sie do tego, ale jak sie krztusi to nic z tego. Buzo nie lubi myc i kremowac, ale jak ja dotykam reka po twarzy to zachowuje sie normalnie, zabka szczoteczka szorujemy i to bardzo lubi, pakuke wszystko do buzi ale to w jej wielu normalne. Dlatego tez wykluczylam to schorzenie. KROPKA010- jakie konkretnie geste soczki masz na mysli? Nie spotkalam sie z takimi niestety, a mysle ze zdalyby egzamin u nas, chociaz nie ukrywam ze wolalabym podawac sama wode. Co do smoczkow- czy smoczek avent 1, czy Nuk specjalny do plynow i wody (bodajze S), niestety nie ma to znaczenia... z tego Nuka leci doslownie pi 1 kropli i tak tez ta 1 kropla sie zakrztusila :( jak daje jej kaszke przez smoczek Y, a zrobie troche zadsza to zje szybciutko bo mocno leci, ale sie nie krztusi. Problem tkwi jedynie w wodzie i mleku (bez kleiku) Dziwi mnie np ze slina sie nie krztusi, a przy zabkowaniu jest jej przeciez duzo

2015-03-03 09:36

Palusi,a próbowałaś jej dawać dopicia gęstsze soczki - takie aby swoją konsystencją nie przypominały wody ? Jaka masz diurke w smoczku do picia, może trzeba jej zrobić malutką, tak aby picie leciało powolutku ? Czasami tak jest,że krztuszenie się dziecka to znak, że maluszek najprawdopodobniej nie łyka lub nie nadąża z połykaniem pokarmu z powodu zbyt szybkiego podawania mu go do buzi. Na twoim miejscu poprosiłabym pediatrę o skierowanie do laryngologa, który szczegółowo oceni jamę ustną, nosową i gardło dziecka.