Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Zdrowe ssanie, mowa i zgryz (276 Wątki)

karmienie na śpiąco / niemowlak z refluksem

Data utworzenia : 2015-01-20 21:14 | Ostatni komentarz 2018-06-28 23:32

a.jaklik

10454 Odsłony
8 Komentarze

Witam. Mój 3,5 miesięczny syn ma stwierdzony refluks (USG jamy brzysznej bardzo liczne cofnięci). Od 2 miesiąca karrmiony butelką (piersią sie nie dało, zagęszczałam przed karmieniem, ale wymiotował, odmawiał całkowicie ssania). z zagęszczaczem. Na początku było bez problemów (jakiś tydzień) zjadał ok 120 ml, 7 razy na dobę. Potem wszystko się pospuło. Syn zjadał coraz mniej, przy każdym połknięciu płakał. Włączono mu ranigast (10mgx2). Poskutkowało na tyle, ze lepiej spi i jest spokojniejszy, natomiast cofnięcia nadal były. Po walce z karmieniem butelka (różne pozycje, rózne mieksca, cisza, spokój itp.) syn znowu odmówił ssania i zjada tylko wówczas, gdy śpi lub zasypia (niekiedy otwiera oczy i zjada porcję i zasypia a czasami na śnie). Zjada ok 100-140 ml. Na widok butelki darcie bez wzgledu na to co jest w środku (mleko czy herbata) pociagnie dwa razy i placze, znowu pociagnie i placze. Po takim jedzeniu mamy tylko bóle brzucha i niechęc do nastepnego karmienia. Karmiię go co 3 godziny (karmień jest 6). Ostatnio udało mi się nakarmić go rano i zjadł 100 ml kleiku ryżowego ale łyżeczka (mleko ani herbatka nie wchodzą w ten sposób). Co z nim zrobić? Zostawić? Nie męczyć już dłużej (walka trwa od miesiąca, a w tym czasie pojawiła się różnież ospa). Ile powinien zjadać tego mleka? Czy nutriton powoduje, że jest ono bardziej kaloryczne i dłużej jest trawione? Co z wprowadzaniem nowych pokarmów? Jakie owoce są bezpieczne dla takich dzieci? Jak długo może trwać refluks( Badania ogólne są dobre, przełyk skrócony do 11 cm).

2018-06-28 23:32

Jeśli pojawiają sie jakies problemy żołądkowe, czy to refluks, czy kolka lub wzdęcia, może warto jest zmienić mleko, którym karmi się malucha? U mnie na takie dolegliwości bardzo pomogło mleko Humana Anticolic . To specjalistyczne MM własnie na takie problemy, o bardzo dobrym i bezpiecznym składzie!

2015-01-22 10:24

Witam, niestety refluks jest stosunkowo często rozpoznawaną przypadłością niemowląt. Wymaga bardzo roztropnego prowadzenia przez pediatrę i gastroenterologa - najlepiej, jeśli możliwa jest współpraca tych specjalistów w czasie leczenia dziecka, a przynajmniej dobra komunikacja między nimi. Istotą leczenia jest bowiem odpowiednie skonfigurowanie diety niemowlęcia /w tym także obserwacja reakcji na zagęszczanie pokarmów - czy nie pojawiają się bóle brzucha lub trudności z wypróżnieniami/. Jeśli jest takie wskazanie medyczne - należy włączyć farmakoterapię i monitorować jej skuteczność - w razie potrzeby, zmienić leki. Nie jest dobrym rozwiązaniem wprowadzanie wielu zmian jednocześnie, bo trudno wtedy stwierdzić co pomaga, a co szkodzi. Wysokie pozycjonowanie, zagęszczanie pokarmów i rozszerzanie diety w systemie jednoelementowym /każdy nowy produkt osobno/ - to stałe zalecenia dla wszystkich dzieci z refluksem, ale niestety nie zawsze jest to pakiet działań wystarczających. Zwykle sytuacja ulega pewnej poprawie, gdy można po 4m.ż. rozszerzyć dietę dziecka. Wiadomo bowiem, że karmienie przez sen w dłuższej perspektywie do niczego nie prowadzi, choć pozwala okresowo zachować przyrost masy ciała niemowlęcia. Przy braku skutecznego leczenia antyrefluksowego, dziecko zacznie się coraz częściej wybudzać i, zarówno w czasie prób podaży w aktywności, jak i w czuwaniu będą narastały symptomy dyskomfortu, a nawet reakcje psychogenne - podobne do jadłowstrętu. Zatem należy zrobić wszystko, by wyeliminować przyczynę zaburzeń żywienia, czyli sam refluks. Zachęcam do ścisłej i systematycznej współpracy z lekarzami oraz bardzo metodycznego, spokojnego postępowania, choć zdaję sobie sprawę ze stresu i nagromadzenia emocji, które Pani w tej przewlekłej sytuacji towarzyszą. Aleksandra Łada

2015-01-21 08:39

Dzięki bardzo za odzew. U nas z tym karmieniem to jest tak, że on się nie rozgląda tylko pociągnie i płacze, dlatego narazie nie widzę innej opcji (a wypróbowałam już wiele sposobów przez miesiąc) jak karmienie podczas snu. Pediatara doradziła kleik. a co owoców to wiem, że lepiej zaczynać od warzyw. Byłam tylko ciekawa jakie owowce są bezpieczne przy refluksie. Czy po tym karmieniu na śpiąco mała zaczęła ładnie jeść? U nas z przyrostami wagi też był dramat, ale to przez refluks (wcześniej przybierał 600g przez pierwsze 2 tygodnie i 800g przez 4 tygodnie) a potem 500 w 5 tygodni. smoczek jest dobry i maly wolno ssie. dzieki za nazwe syropu.

2015-01-20 23:50

Nie wiem czy pomogę ale ja dziecku w tej przypadłości podawałam Gastrotus baby (napisałam jak się czytało ten lek bo nie pamiętam dokładnie nazwy) i w naszym przypadku przyniósł nam obojgu dużą ulgę, może spróbuj..

2015-01-20 23:45

a.jaklik z wprowadzenie stałych pokarmow radziłabym poczekać do ok 5 miesiąca. Tym bardziej z owocami bo najpierw zaczynamy od warzyw. Co do tego ze dziecko nie chce jesc może to być przez to ze teraz choruje. Ja sama mam w domu niejadka i przez pewien czas miałam tak ze mala była glodna a nie zjadla ani z piersi ani z butelki. Tez tak jadla pociagnela pare razy porozgladala się znow pociagnela dwa razy i nasze karmienia trwaly baaardzo długo trochę może z ciekawości otaczającego ja swiata a troche sama nie wiem czemu. Wiec przez pewien czas chyba ok miesiąca nasza pediatra kazala mi ja karmic po prostu na spiaco bo były male przyrosty wagi- ok 5-8 dag tyg zamiast 15-20 dag.No i mala jadla bardzo dużo w nocy żeby nadrobić stracone kcal te z dnia a efekt byl ostatecznie taki ze w nocy jadla kilka razy a w dzien nie była glodna bo najadła się w nocy. Mysle ze synek z czasem się sam ureguluje a teraz może mieć troche uraz do butelki i dlatego się tak dzieje. Pewnie niektóre mamy mnie skrytykują za to stanowisko no bo przecież jedzenie powinno być swiadome ale nie jest to latwe w niektórych przypadkach i ja uważam ze lepiej żeby dziecko jadlo na spiaco niż żeby było glodne. 3,5 miesięczne dziecko orientacyjnie powinno jest ok 6-7 posilkow w ilości ok 150 ml. Tylko ze to jest srednia ilość jedno dziecko zje więcej na porcje bo jest większe inne będzie jadlo czrsciej a mniej. Moja corka nigdy nie zjadala tej uśrednionej ilości mleka. Maksymalnie było to ok 100 ml raczej nigdy więcej na jedna porcje mimo ze była coraz starsza. Nutrition jest to zagęstnik który utrzymuje dluzej mleko w zoladku i zwieksza nieco kaloryczność mleka. Niestety nie orietuje się ile może trwac refluks. Ale mysle ze przy stałych pokarmach na pewno będzie mniejszy.

2015-01-20 23:17

Nie wiem czy dobrze myślę a może spróbuj dawać mu jeść częściej a mniej i koniecznie po jedzeniu przytrzymuj go w pozycji pionowej . A jak jest u niego z kupką?. Ja zauważyłam że jak mój synek czasami 2 dni nie zrobi kupy ( rzadko się zdarza) to po jedzeniu lub podczas stękania - ulewa się mu pomimo iż np minęło 2 godz od jedzenia. Pytałam o przepływ smoczka ponieważ może w tym przypadku lepiej jest używać smoczek z najwolniejszym przepływem 0+ aby dziecko jak najwolniej jadło.

2015-01-20 21:08

Kleik kazał wprowadzić pediatra. Łożko ułożone na książkach, dodatkowo poduszka klin. Ospa już przeszła a krosty w gardle też były ale już ich nie ma, gardło jest czyste. Niestety problem z karmieniem nie zniknąl.

2015-01-20 19:18

Zastanawiam się czy nie za wcześnie zaczęłaś rozszerzanie diety u maluszka?. Konsultowałaś to z pediatrą? Napisz proszę jakiego smoczka używasz do karmienia, czy po każdym posiłku odbijasz dziecko i czy np próbowałaś pod materac włożyć specjalną poduszkę klin lub np książki które delikatnie podniosą materac na wysokości główki dziecka. Jak czytam że masz takie problemy z karmieniem to mam wrażenie że strasznie się oboje męczycie a tak nie powinno być. Jedzenie dla dziecka ma być przyjemnością i zastanawiam się czy nie warto poprosić o pomoc specjalistę np położną . Dodatkowo ospa którą synek przechodzi na pewno ma wpływ na jego samopoczucie- jest pewnie bardziej rozdrażniony , nie piszesz czy w ustach nie pojawiły się krosty ponieważ one mogą też być powodem tego że dziecko nie chce jeść. Jeżeli możesz to odpisz proszę na moje pytania i myślę że wspólnie spróbujemy pomóc ale warto też abyś odznaczyła to pytanie - jako pytanie do eksperta LOVi i specjalista odpowie Ci bardziej fachowo na temat karmienia dziecka z refluksem żołądkowo - przełykowym.