Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Zdrowe ssanie, mowa i zgryz (276 Wątki)

cofnięta szczęka

Data utworzenia : 2014-12-18 22:47 | Ostatni komentarz 2017-01-27 16:52

aniniani

9701 Odsłony
14 Komentarze

Witam, moj synek ma 6 miesiecy i juz ktoras osoba z kolei zwrocila mk uwage na to ze synek ma mocno cofnieta szczeke do tylu. Czestk podgryza i zasysa sobie dolna warge. Czy moge cos na to poradzic?czy dopiero jak bedzis starszy to bedzie mozna jakos to skorygowac?

2014-12-26 19:47

właśnie...zgadzam się z koleżankami. Póki dziecko nie ma wszystkich zębów to nie można póki co z tym nic zrobić...bo niekiedy wydaje nam się ,że szczęka jest cofnięta a po wyrośnięciu wszystkich zębów juz jest ok... Ja jednak wiem po mojej koleżance,że jeśli szczęka jest bardzo cofnięta i sa wszystkie zęby to by poprawić stan żuchwy to trzeba ją łamać...dokładnie..łamać..moja koleżanka słysząc o tym przestała przejmować się swoją szczęką...nie przeszkadza jej ona aż tak by łamać szczękę ;)

2014-12-25 02:23

Aniniani Twój synek ma dopiero/aż:) 6 miesięcy, a zgryz małego dziecka kształtuje się przez wiele lat, dlatego napisałam że wady zgryzu leczy się dopiero jak są stałe zęby. Wady zgryzu to nie to samo co krzywe zęby, lecz również można je leczyć aparatami ortodontycznymi. Na tym etapie rozwoju swojego smyka, powinnaś zwrócić uwagę: - czy prawidłowo ssie pierś, tj. głęboko i szeroko ją obejmuje, - do karmienia używać smoczka dynamicznego, takiego który podczas ssania się wydłuża a potem skraca, - dziecko powinno przełykać pokarm trzymając język za zębami, - zadbać o zęby mleczne, aby za wcześnie nie wypadły, ponieważ powoduje to kłopoty z rozwojem szczęki, - jak dziecko będzie starsze oprócz ortodonty na przygryzanie wargi i prawidłową pracę żuchwy może pomóc logopeda, - ze starszym dzieckiem będziesz mogła wykonywać ćwiczenia typu: picie ze słomki, dmuchanie balonika, podmuchiwanie papierka bądź piórek. Pytałam jeszcze moją mamę co ja miałam za "smoczek" do korekty zgryzu i to była "płytka przedsionkowa", którą korygowano mi wadę zgryzu. Najlepiej kochana spytaj swojego pediatrę bądź ortodontę, co robić.

2014-12-23 23:17

Nam mówiono, że koryguje się krzywe zęby dopiero jęsli szczeka urośnie i wyjdą już wszytskie stałe. Ale w tym wypadku nie chodzi o same zęby tylko o szczękę, Myślę, że możesz iść z tym do lekarza bo jeśli podjął by jakieś leczenie to byłoby to korygowanie położenia samej szczęki, a nie uzębienia.

2014-12-23 20:26

Właśnie to ortodonta nam powiedział, że wady zgryzu leczy się jak są stałe zęby, ponieważ na zębach mlecznych jest za wcześnie, a wada może powrócić. Może macie inne doświadczenia, ale nam kazał wrócić jak będzie komplet zębów stałych. Najlepiej zapytać ortodontę.

2014-12-22 01:17

Nie do końca zgodzę się z mamulą że ze zgryzem można coś zrobić kiedy pojawią się stałe zęby ponieważ wtedy może się okazać że można było wcześniej zacząć leczenie. Tak naprawdę można już z małym dzieckiem pójść do ortodonty ( niestety terminy na wizytę w ramach NFZ są dość długie)i on oceni czy dziecku już na ten moment nie trzeba zastosować leczenia ortodontycznego . W przypadku wad zgryzu najlepsze efekty są jeżeli leczenie zaczynamy wcześniej a nie gdy wyszły już stałe zęby. Natomiast może się okazać że cofnięta szczęka u tak małego dziecka jest zjawiskiem fizjologicznym i po jakimś czasie samoistnie ulegnie wysunięciu. Można na wszelki wypadek zapisać dziecko do kolejki oczekujących na wizytę do ortodonty i obserwować , bo może za kilka miesięcy taka wizyta będzie tylko kontrolna.

2014-12-22 00:56

Ze zgryzem można zrobić porządek, dopiero jak będą stałe ząbki. Natomiast z przygryzaniem wargi może być różnie, ponieważ może być od smoczka, od zgryzu. Nasz syn przygryzał wargę, ponieważ oddychał przez usta z powodu powiększonego trzeciego migdałka. Sprawdź, czy jak ssie smoczek (jeżeli go ssie) to nie zawija sobie wargi do środka, bądź jak ssie pierś. Może ma zły nawyk przy ssaniu, i będziesz mogła sama poprawiać- wywijać na zewnątrz dolną wargę, czym nauczysz go poprawnego odruchu. Sprawdź też czy nie oddycha przez usta. Jeżeli oddycha przez usta sprawdź, czy nosek ma czysty, jeżeli tak udaj się do lekarza pediatry bądź laryngologa.