Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Zdrowe ssanie, mowa i zgryz (276 Wątki)

Kiedy noworodek zacznie mówić?

Data utworzenia : 2013-02-19 13:20 | Ostatni komentarz 2016-02-27 01:22

gonia_03

22384 Odsłony
149 Komentarze

Kiedy noworodek czaczyna gaworzyć i mówić? KIedy zaczynają mu rosnąć ząbki?? Jakie macie doświadczenia??

2013-02-23 22:51

A w jakim wieku u dziecka pojawiają się ząbki? Moja córka skończyła 7 miesięcy i nadal u niej nie widać ząbków. Wiem, że to jest uwarunkowane genetycznie, ale napewno jest jakiś przedział wiekowy.

2013-02-23 21:20

Mój mały jeszcze nie gaworzy więc nie podzielę się swoim doświadczeniem ale mam nadzieje że znalazłam dla Ciebie przydatny artykuł :) W 2 - 3 miesiącu życia dziecko głuży, czyli wydaje specyficzne dźwięki o przypadkowym miejscu artykulacji, które nie mieszczą się w systemie fonologicznym języka. Brzmią jak gli, tli, kli, gla, bli, ebw itp. Głużenie u dzieci jest oznaką dobrego samopoczucia, początkowo ma charakter samorzutny a następnie pojawia się już jako reakcja na widok bliskiej osoby. Około 6 miesiąca życia dziecko zaczyna gaworzyć, czyli powtarzać dźwięki zasłyszane z otoczenia. Jest to duży krok na drodze rozwoju mowy. Wielką radość sprawia dziecku parskanie, prychanie, powtarzanie szeregu sylab: ma - ma..., ba - ba..., ta - ta..., la - la... Sylaby te nie mają jeszcze dla dziecka konkretnego znaczenia. Gaworzenie dostarcza dziecku nowych wrażeń słuchowych, dzięki którym przekonuje się, że odpowiednie ułożenie narządów mowy powoduje wydawanie odpowiednich dźwięków. Źródło:http://www.babyboom.pl/niemowleta/rozwoj/guganie_gaworzenie_mowenie_etapy_rozwoju_mowy.html

2013-02-21 23:06

Gonia_03 nie chcę Cię wprowadzać w błąd ale jak są białe plamki to też mogą być pleśniaweczki. Bądź faktycznie zaczynają Twojemu maluszkowi wychodzić ząbki. Najlepiej żeby się upewnić można skonsultować to ze swoją pediatrą - on będzie wiedział (a) na pewno.

2013-02-20 09:40

Aha Aha... Synek jak skończył 2 miesiące to już się śmiał w głos:) i gaworzy ( a guuu, a buu itd) a 3.03 skończy 3 miesiąc:) Nie wspomne, że wkłada już rączki do buzi i jak je butelkę z mlekiem to trzyma ją w dziąsłach i się nią bawi:) A na dole na dziąsłach ma białe plamki i takie szorstkie i okropnie się ślini:) Czy to znaczy że idą mu pomału ząbki??

2013-02-19 21:24

Mój synek ma 5 miesięcy a zaczął głużyć (takie dźwięki typu akhi gigi agu ału) jak miał skończone 2 miesiące chyba, w każdym bądź razie na pewno przed 3 miesiącami. Typowego gaworzenia ma-ma ta-ta itd. jeszcze nie ma, wydaje tylko takie te swoje odgłosy, piszczy, śmieje się. Nas w domu jest 5 osób więc każdy coś do niego ciągle mówi i mam nadzieję, że niedługo załapie i zacznie coś powtarzać. Najważniejsze żeby mówić do dziecka, chociażby nam się to wydawało bez sensu :) A ząbki to różnie, zależy np. w jakim wieku rodzice ząbkowali, nasz chyba teraz zaczyna bo ma takie białe na dziąsłach a od dołu ukrwione mocno i tak ma w miejscu trzech zębów, nie wiem czy mu 3 na raz idą?