Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Zdrowe ssanie, mowa i zgryz (276 Wątki)

Jak czterolatka nauczyć wymawniania "sz"

Data utworzenia : 2014-05-29 11:22 | Ostatni komentarz 2019-03-20 13:48

Magdalenamsl

8896 Odsłony
39 Komentarze

Witam , Ostatnio na bilansie czterolatka pani dr powiedziała mi ze mam nauczyć moja córkę mówienia "sz" . Powiedziała że jeśli w ciągu najbliższego roku nie nauczy się wymawiać sz to będzie musiała chodzić do logopedy . Jak mogę nauczyć ją wymowy sz? Cw z nią powtarzanie czy dać jej jeszcze czas ?

2019-03-20 13:48

Z takich prostych ćwiczeń to polecam zabawy logopedyczne - https://blog-juniorangin.pl/gimnastyka-buzi-i-jezyka-zabawy-logopedyczne-dla-najmlodszych/ - można je wykonywać nawet codziennie. Oczywiście wiadomo, że w granicach rozsądku, żeby dziecko się nie zniechęciło. Ale myślę, że może to pomoc w wymowie trudnych spółgłosek i ogólnie poprawić jakość wymowy malucha

2016-10-01 08:01

Moja siostrzenica bardzo późno zaczęła mówić i to bardzo niewyraźnie,nie wymiawiala K, Sz,Cz, Ł, R, zjadala pierwsze litetki w wyrazach, naprawde bylo zle z jej mową. W zeszlym roku jako 4 latka poszla do przedszkola i tam raz w tygodniu miała zajecia z logopeda, i po tych zajeciach zaczęliśmy zauważać różnicę, ale wiadomo jak to w przedszkolu, raz zajecia sa w nastepnym tygodniu nie ma. Wiec siostra umowila sie z Panią logopeda z przedszkola na prywatne zajecia w te wakacje. Pani przyjeżdżała 2 razy w tygodniu na godzine czasu i wystarczyło a siostrzenica ( w listopadzie konczy 5 lat) pięknie mówi, dodatkowo Pani logopeda daje materiały dodatkowe siostrze i ćwiczą w domu we dwie. A siostrzenca dwulatka w 10 min nauczyla mowic AUTO, do tej pory cały czas mówił BUMA, ile siostra probowala go nauczyc i nic;) Wiec moze warto skonsultować sie z logopeda, na pewno pomoże.

2016-09-27 23:55

Moja córeczka w przedszkolu miała zajęcia z logopedii. Były to takie ćwiczenia jak dotykanie językiem nosa,kącików ust,podniebienia ,dziąseł,robienie rurki z języczka.Przez takie proste ćwiczenia i inne( wydobywanie dźwięków) można wpłynąć na sposób mówienia dziecka. Przynosiła też jakieś proste rymowanki,których musiała się nauczyć prawidłowo wymawiać. Tak samo dziecko się uczy przez piosenki.Najważniejsze jest to ,aby dużo ćwiczyć,zachęcać do mówienia dziecko,by nauczyło się w końcu prawidłowo wymawiać dane słowo. Logopeda pokazałby jak i jakie ćwiczenia wykonywać z dzieckiem adekwatne do danej wady wymowy.

2016-09-23 10:18

Drogie Panie, chciałam podzielić się informacją co zrobić aby przyczynić do tego aby dziecko zaczęło wymawiać np literkę SZ i R i inne... Moja koleżanka zapisała swoją córeczkę na warsztaty śpiewu i tańca...(4 latka)i wtedy jeszcze nieświadoma wpływu warsztatów....teraz już ma realne potwierdzenie- że ŚPIEWANIE PIOSENEK ma znakomity wpływ na poprawę mowy i wymawianie literek z którymi dziecko ma problem. Problem zniknął w naprawdę zaskakującym krótkim czasie i córeczka pięknie wymawia wszystkie literki.Dlatego warto śpiewać z dziećmi-niewazne czy ktoś ma talent czy nie..Najwazniejsze aby pomagać naszym Maluszkom prawidłowo się rozwijać:)

2016-09-16 19:25

Przede wszystkim należy tłumaczyć dziecku, rozmawiać, zwracać uwagę, żeby mówiło wolniej i ĆWICZYĆ ĆWICZYĆ ĆWICZYĆ ! Pokazać dziecku, że chcemy pomóc, poświęcać więcej uwagi. Jeżeli ogarnia Ciebie jednak duży niepokój, nie zwlekaj i skonsultuj się z logopedą.

2016-09-15 20:43

Jak najwięcej ćwiczyć języczek i wymawiania słów. Jeśli rzeczywiście w ciągu roku nie załapie, to najlepiej iść do logopedy - logopeda nia zaszkodzi a pomoże. Wiem po sobie, miałam problemy z wymawianiem "R" , logopedia i ćwiczenia pomogły w około pół roku :)

2016-08-27 16:34

Pomocą w prawidłowym wymawianiu słów jest zrozumienie i szanowanie dziecka nawet kiedy ma problemy w poprawnej wymowie wtedy wiele ciepła im przekazujemy i one czują, ze pomimo problemów ktoś chce im pomóc. Jest mnóstwo ćwiczeń przez zabawę które możecie wykonywać sami w domu...wcześniej jednak dobrze jest zasięgnąć porady specjalisty aby mnieć pewność, ze wszystko poprawnie wykonujecie.

2016-08-25 19:23

Zapobieganie jest zwykle łatwiejsze niż leczenie. Co należy robić? - zapewnij dziecku atmosferę miłości akceptacji i ciepła - nie stawiaj zbyt dużych wymagań, nie krytykuj ciągle zachowania dziecka, staraj się nie przenosić swojego stanu emocjonalnego na dziecko, bądź konsekwentny w stosowaniu dyscypliny! - zbadaj swój sposób mówienia - czy moja mowa nie jest zbyt szybka, czy mój sposób mówienia nie jest zbyt natarczywy i agresywny, czy nie używam zbyt trudnych słów, czy nie przerywam zbyt często wypowiedzi swojego dziecka, czy uważnie słucham, co mówi do mnie(niekoniecznie trzeba przerywać wykonywaną czynność by słuchać uważnie)? - ogranicz oglądanie TV i korzystanie z komputera, a więcej czasu spędzaj razem z dzieckiem!