Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Zdrowe ssanie, mowa i zgryz (276 Wątki)

Rozwój mowy a długie karmienie piersią

Data utworzenia : 2013-09-19 22:53 | Ostatni komentarz 2016-07-26 18:23

Zuźka

14240 Odsłony
18 Komentarze

Szanowna Pani Doktor, czy długie karmienie piersią ma wpływ na rozwój mowy? Mój synek ma 2 latka, dostaje pierś w nocy - wieczorem i rano. Poza tym je wszystko, dobrze gryzie, żuje, pije z butelki typu bidon, słomek etc. Pytam, bo po raz kolejny słyszę/ czytam, że dziecko długo karmione piersią nie mówi, a jak kończy się z piersią, to zaczyna mówić. Nie ukrywam, że bardzo liczę na odpowiedź Pani Doktor, ale Was dziewczyny także proszę o wpisy, jakie są Wasze doświadczenia z Waszymi dziećmi, czy zauważyłyście zależność.

2016-07-26 18:23

Pierwszy raz spotykam się z opinią, że długotrwałe karmienie piersią zaburza proces mowy i działa negatywnie na kształtowanie zgryzu u dziecka. Ostatnio byłam z synkiem u dentystki. Pani stomatolog po obejrzeniu ząbków synka stwierdziła: "Franio ma piękny, prosty zgryz, pewnie nie dawała Mu Pani smoczka". Dodała też, że długotrwałe ssanie smoczka ma negatywny wpływ na zgryz dziecka i proces mowy... Nigdy jednak nie słyszałam o tym, żeby karmienie piersią trwające dłużej niż 1,5 roku miałoby jakkolwiek zaszkodzić dziecku. Mój synuś niedawno skończył 18 miesięcy i widzę, że nadal nie jest gotowy na pożegnanie z piersią. Ja chyba też nie :) Lubię te nasze wspólne chwile, są bezcenne :)

2014-06-25 12:13

Ja też słyszałam, że karmienie piersią usprawnia proces mowy i wierzę w to nadal :) Adaś jak miał 2 lata to gadał już całymi zdaniami, a karmiłam go 2,5 roku. Antoś ma 10 miesięcy (za pare dni) i mówi ze zrozumieniem MAMA, TATA i DA (daj :)) i NIE :) a więc też dobrze się zapowiada, ale może to być genetyczne po prostu. Znajomej córka była na butelce od urodzenia i sepleniła do 12 roku życia, więc tu to było widoczne i uznałam to za zalezność :) samo to, że z tego co Pani Dr pisze karmić piersią bez konsekwencji dla mowy zaleca się do 1,5- 2 lat, a różne źródła od butelki radzą odzwyczajać w oklicach roku.

2014-06-24 22:24

Całkowicie zgadzam się z Tasia88, że wielkie znaczenie ma zaangażowanie rodziców i opiekunów. Mojej kuzynki dziecko ma 2 ,5 roku i nadal bardzo słabo rozmawia, jedynie podstawowe słowa tata, mama, baba, dziadzia. Ja jako ciotka dziecka jestem tym przerażona. Wszystko rozumie, wykonuje polecenia, ale wydaje jedynie gardłowe dźwięki i dużo gestykuluje. Obserwując jednak rodzinę, widzę, że nikt dziecku nie czyta bajek, nie śpiewa piosenek, a jedyny program oglądany w TV to wiadomości. Może przez tą sytuację zbzikowałam, ale ja swojej córce już od pierwszego miesiąca życia czytam bajki na dobranoc, oglądamy proste obrazki i mówię nazwy przedmiotów na nich. Córcia ma 2,5 miesiąca i już cudownie gaworzy, mimo że jest karmiona piersią i wierzę, że szybko będzie gadać :)

2014-06-11 14:45

Ja obecnie karmie piersią moja córeczkę, nie mówi jeszcze ale gaworzy i świetnie jej to wychodzi. Natomiast mogę się wypowiedzieć, ponieważ pamiętam jak moja młodsza siostra zaczynała mówić i wszystko było w porządku, a moja mama karmiła ją piersią ponad 2 lata. Także to tylko teoria. Uważam, że proces rozwoju mowy, to sprawa indywidualna, każde dziecko jest inne. Duży wpływ na zaawansowanie mowy mają rodzice i otoczenie dziecka - jeżeli rozmawia się z dzieckiem, mówi się do niego już od narodzin (a nawet w czasie ciąży), to dziecko znacznie szybciej się rozwija:) Nie prawdą jest, że jeżeli dziecko jest małe to nic nie rozumie - owszem, z początku może nie rozumieć słów, ale za to rozumie mimikę i wyryte emocje na twarzy i emocje w tonie głosu. My z naszą córeczka rozmawialiśmy już na etapie rozwoju płodowego:)

2014-06-02 21:27

Mój Malec skończył roczek i wydaje mi się że nawet nieźle radzi sobie z mówieniem podstawowych sylab i dźwięków typu mama, baba, tata, dada, bruum, gaba, mniaam, eeee (tzn." tam i wskazuje rączką" ) chociaż nie ukrywam że mówi tylko wtedy gdy chce a nie jeśli chodzi o naśladowanie ...również martwi mnie to czy przez długie karmienie nie będziemy mieć problemów z mówieniem.Słyszałam natomiast, że chłopcy ogólnie później zaczynają mówić i podobno karmienie piersią nie ma nic z tym wspólnego ...ale bycie mamą chyba jest nierozłączne z zamartwianiem się na zapas ...:)

2014-06-01 16:58

Ja karmie Jasia piersią ma 10 miesięcy i próbuje powtarzać różne słowa , zna już takie jak mama, dada , tata, dziadzia , baba, Ala, Ola, kaka , ku-ku i jak go się poprosi o powtórzenie to bardzo ładnie powtarza wyraz więc u nas to się nie sprawdza a karmię piersią .

2013-12-22 16:09

Znam dzieci które długo były karmione piersią, a już w wieku 15 miesięcy potrafiły złozyc krótkie zdania, i ogólnie można było się z nią dogadać. Nie uważam aby ssanie piersi miało aż tak duzy wpływ na rozwój mowy a raczej indywidualny tok rozwojowy dziecka oraz to ile czasu mu poświęcamy. Czy my rozwijamy jego mowę np. czytając mu.

2013-12-21 22:42

Równiez dużo opinii słyszałam na ten temat ale musiało by to być potwierdzone badaniami .Bo są dzieci co w tym wieku dużo mówią i na piersi i na butelce a są takie co mało i również nie zależnie od piersi czy butelki .Ja zmieszczę się w okresie karmienia piersią proponowanym przez panią doktor właśnie zamierzałam córkę karmić do 18 miesiąca .Na razie nie ma nawet połowy tego czasu puki co dużo gaworzy i mówi po swojemu więc puki co idzie w dobrą strone.