Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Zdrowe ssanie, mowa i zgryz (276 Wątki)

Osłonki na piersi

Data utworzenia : 2013-09-12 16:38 | Ostatni komentarz 2020-01-28 23:18

SamantKa

5352 Odsłony
3 Komentarze

Jaki wpływ na rozwój aparatu mowy mają nakładki (osłonki) na piersi?

2020-01-28 23:18

?

2013-09-16 14:04

Bardzo dziękuję za odpowiedź!: )) Pytanie było z mojej czystej, maminej ciekawości i każdą kolejną informacją będę zachwycona!: )

2013-09-16 12:34

Witam, wbrew pozorom odpowiedź na Pani pytanie nie jest łatwa. Nie mogę bowiem przytoczyć żadnych badań, które pokazywałyby zależność pomiędzy stosowaniem osłonek na pierś /nakładek, "kapturków"/ a późniejszym rozwojem aparatu mowy. Aktualnie przyjmuje się w gronie pediatrów, ortodontów i neurologopedów następujące stanowisko: karmienie piersią jest dla niemowlęcia tak ważną, wręcz fundamentalną kwestią, iż zastosowanie koniecznego wspomagania tego procesu - np. pod postacią osłonek, staje się sprawą drugoplanową. Ważniejsze, by dziecko mogło skorzystać długoterminowo, intensywnie z poboru pokarmu drogą naturalną, nawet, jeśli czasowo wymaga to pewnych modyfikacji, ułatwień technicznych, itp. Karmienie piersią pozostaje tu priorytetem i wartością nadrzędną! Oczywiście - może dojść do sytuacji, gdy bardzo długie stosowanie nakładek przyczyni się do jakieś deformacji zgryzu /zwłaszcza w zakresie pozycjonowania żuchwy/, ale - jak wspomniałam powyżej - nie mamy na to dowodów klinicznych, a jedynie kazuistykę, czyli pojedyncze historie naszych pacjentów; a i w tych przypadkach trudno jednoznacznie stwierdzić, czy na ewentualne nieprawidłowości w kształtowaniu się aparatu oralnego wpływ miał tylko sposób poboru pokarmu z piersi mamy, czy też większy był udział innych czynników /np. uwarunkowania genetyczne, przebieg funkcji gryzienia, rozwój mowy czynnej, itp./. Przykro mi zatem, że nie jestem w stanie udzielić Pani bardziej jednoznacznej odpowiedzi, ale - według mojej wiedzy - taki jest stan rzeczy na dziś. Wydaje się, iż stosowanie koniecznego wspomagania w uzasadnionych warunkach daje dziecku więcej pożytków niż strat. Ważne, by promować karmienie naturalne. Jeśli pojawią się jakieś nowe informacje na ten temat - na pewno wrócimy do nich na Forum:) Aleksandra Łada