Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Zdrowe ssanie, mowa i zgryz (276 Wątki)

Jąkanie

Data utworzenia : 2013-08-31 22:19 | Ostatni komentarz 2015-07-18 23:01

konto usunięte

7399 Odsłony
24 Komentarze

Kiedy rozpoznać, ze dziecko sie jąka gdy dopiero zaczyna mówić? Jak zaradzić jąkaniu?

2015-01-07 14:59

przede wszystkim każdą podejrzliwość o jąkanie czy wady wymowy, należy jak najszybciej konsultować. okaż dziecku czas , nie poprawiaj go, nie wypowiadaj słów za niego, bo to pogorszy sprawę. Powodzenia;)

2013-09-27 16:18

Z jąkaniem od razu do logopedy! To zbyt poważny problem, żeby czekać. Jeżeli nic się z tym nie zrobi, to fatalnie wpływa na samoocenę dziecka a później i dorosłego. Zbyt wielu rodziców lekceważy ten problem. W przedszkolach teraz dzieci są diagnozowane ale warto pójść do specjalisty jeżeli podejrzewa się jąkanie wcześniej.

2013-09-12 22:56

Jąkanie może być wynikiem traumatycznych przeżyć, może występować na tle nerwowym lub też być wynikiem naśladownictwa. Znam taki przypadek. Jedno dziecko było mocno związane z dziadkiem, który umarł. na pogrzebie wszyscy byli tak zaaferowani tym wszystkim i dziecko spędziło samotnie 2 godziny na cmentarzu. Chłopak ma teraz 24 lata i dalej się jąka, z tym że jeśli się nie denerwuje to mówi płynnie, a w nerwach to go zrozumieć nie można. Drugim przykładem jest syn sąsiadów. Matka się jąka i puki ojciec go upominał by jej nie naśladował było ok. Niestety za dużo czasu z matką, która ma to gdzieś i zapracowany ojciec spowodowały, że chłopak nie może słowa wydusić bo tak mu to w nawyk weszło, a mówił czysto Jednak żeby to było genetyczne to mało prawdopodobne.

2013-09-04 11:16

Przepraszam Dziewczyny miałam zapytać siostrę o to jąkanie i zupełnie zapomniałam. Akurat były imieniny babci i był taki rozgardiasz ( mój Mati + kuzyni ), że nawet za dużo nie pogadałam.

2013-09-02 20:57

Najlepiej tak jak pisze Marta przejść się z tym problemem do logopedy. Teraz w wielu przedszkolach są zatrudnieni specjaliści, którzy pomagają dzieciom przejść przez okres jąkania jeżeli takowe się pojawi. Wiele zależy od otoczenia dziecka, które musi zaakceptować je takie jakie jest i nie wyśmiewa tylko pomagać. My również musimy zachęcać dziecko do rozmawiania, żeby później się nie bało, ponieważ strach niestety dziecku nie pomoże. Aparat mowy wykształca się już od początku istnienia dziecka. To jak dziecko ssie i odpowiedni dobór smoczka przy karmieniu butelką ma wpływ na to jak dziecko będzie sobie radzi w przyszłości. Dlatego już od początku warto zadbać o wszystko i zwróci uwagę na to jak karmimy dziecko. Oczywiście nie należy popada w paranoje, ale lepiej zapyta środowiskową czy dziecko prawidłowo chwyta piersi, czy smoczek jest dobrze dopasowany i czy odpowiednio karmimy maluszka.

2013-09-01 12:36

Ja mam czasami wrażenie że córka się jąka.Nie wiem czy to moje widzi mi się,czy naprawdę pojawia się problem. Inni mówią mi,że czasami się jąka bo chce szybko coś powiedzieć i zapomina słowa-bo w końcu uczy się dopiero mówić.Słyszałam też,że to może się dopiero unormować ok dziesiątego roku życia-jeśli to jąkanie nie jest wynikiem złej budowy strun głosowych.

2013-08-31 23:01

Przy jakaniu wazne jest, zeby dziecko bylo zachecone do jak najczestszej rozmowy... Jakanie zwykle wynika z niesmialosci lub tez zaszczucia kogoś... Albo genetycznie tez znam przypadek :) wazne jest, zeby potwierdzać, ze wszystko rozumiemy, z uśmiechem zadawać pytania i nie traktowac jak kogoś z defektem...

2013-08-31 22:35

Jeśli mamy jakieś obawy co do rozwoju mowy u dziecka najlepsza będzie wizyta u logopedy, który sprawdzi czy faktycznie są jakieś nieprawidłowości. Logopeda zaleci ćwiczenia do wykonywania w domu, konieczne będą też wizyty w celu sprawdzenia postępów. Moja siostra jest logopedą i naprawdę proste ćwiczenia ( zdmuchiwanie świeczek, mlaskanie, chuchanie itp ) potrafią zdziałać cuda. Na stronie Poradni w Świdniku jest kilka praktycznych rad: • Mów tak, jak chciałbyś, aby mówiło twoje dziecko. • Słuchaj co dziecko chce powiedzieć, a nie jak. • Okazuj radość z rozmowy z dzieckiem. • Nie nakłaniaj dziecka do mówienia przy obcych. • Nie krytykuj, nie przerywaj wypowiedzi dziecka. • Nie mów do dziecka: „nie jąkaj się!”. • Nie nazywaj nigdy dziecka jąkałą. • Nie bądź rozdrażniony i niecierpliwy, jeśli dziecko staje się coraz bardziej zaniepokojone. • Nie mów za dziecko i nie odpowiadaj za nie na pytania. • Nie polecaj dziecku, aby powtórzyło, mówiło wolniej, pomyślało zanim powie lub też wzięło głębszy oddech. To wszystko powiększa zaburzenia, zwraca uwagę jak się mówi, zamiast co się mówi. Najlepszą rzeczą, którą można zrobić, jest zmniejszenie swojego niepokoju o niepłynność mowy dziecka. Ja ze swojej strony myślę, że u dziecka, które zaczyna mówić ciężko rozpoznać, że coś jest nie tak. Jakaś nieprawidłowość może być ale przez jakiś czas i potem nie zostanie śladu. Jutro będę się widziała z siostrą więc mogę zapytać co o tym sądzi. Pracuje wprawdzie ze starszymi dziećmi ale może akurat będzie wiedziała co i jak.