Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Zdrowe ssanie, mowa i zgryz (276 Wątki)

Krótkie wedzidelko języka

Data utworzenia : 2018-02-08 12:50 | Ostatni komentarz 2022-04-17 17:10

Jost1402

8153 Odsłony
68 Komentarze

Drogie Mamusie! Kiedy najlepiej zdecydować się na zabieg podcięcia wedzidelka u malucha? Syn ma 4,5 miesiąca. Nie problemu z jedzeniem mleka z piersi i z butelki. A do tego świetnie trzyma smoczek. Czy Zabieg jest konieczny? Boję się że moze to zmienić jego umiejętności chwytania smoczka i odruchu ssania A aktualnie jeszcze nie wprowadziłam pokarmów stałych.

2018-03-05 00:45

Zdarzają się sytuację, że wedzidelko jest krótkie ale nie na tyle że wymaga to podcięcia. Ale jak jest bardzo krótkie to niestety trzeba je podciać po co dziecko ma się niepotrzebnie męczyć.

2018-03-04 21:37

Lina nie do końca jest tak, jak mówisz :) dziewczyny ogólnie sprawa wędzidełka to nieco dłuższy temat...po pierwsze, czy podcina się wędzidełko u niemowlaka? Kiedyś ocena wędzidełka po narodzinach była praktycznie obowiązkowa i gdy było ono znacznie skrócone niezwłocznie sie je podcinało. Obecnie rzadko się spotyka, by ktoś w szpitalu zwracał na to uwagę. Ogólnie podcięcie zależy od wielu składowych: stopień skrócenia, umiejscowienie, grubość, z czym dziecko ma problemy itp. U starszych dzieci wykonuje sie próby wg Ostapiuk i na tej zasadzie się je ocenia. Obecnie niestety nie stomatolog, nie laryngolog ani nie lekarz ma największe pojęcie o wędzidełku a LOGOPEDA/NEUROLOGOPEDA i w razie jakichkolwiek wątpliwości najlepiej właśnie u niego zasięgnąć rady! Dobry logopeda zna się lepiej na wędzidełkach niż jakikolwiek specjalista. Lina fakt nie trzeba przygotowywać się do zabiegu ale jeśli chodzi o czas po zabiegu to się troszkę mylisz bo raczej nie pozostawia się dziecka/osoby tylko należy masować je i ruszać by nie pojawiły się zrosty :)

2018-03-04 12:33

Ja miałam za krótkie wędzidełko i mi nie podcinali. Podobnie mój syn. Lekarz też powiedział, że nie jest na tyle krótkie, żeby ingerować od razu, bo może być tak że nie będzie miał problemów z mową innymi czynnościami. Obecnie ma dwa i pół roku i mówi wyraźnie. Ja mam prawie 30 lat i też nie mam kłopotów z mówieniem :).

2018-02-23 22:07

Z początku panie myślały, że to ja z córką przyszłam na podjęcie wedzidelka. Ale my tylko z mężem na ósemki do kontroli.

2018-02-23 09:13

Aneta to dosc czeste zjawisko. Ja pracuje w klinice stomatologicznej i u nas tez niejednokrotnie pojawialy sie dzieci na podciecie wedzidelka natomiast nie byly to juz noworodki :)

2018-02-21 21:58

Ja byłam dziś z mężem u dentysty i przyszło jedno małżeństwo z malutkim dzieckiem na podpięcie wędzidełka.

2018-02-21 21:19

Lina dokladnie jak pisze aneta kompletnie nie wiedziałam ze można miec problemy z wedzidelkiem i ze zdarzaja sie sytuacje ze wycina sie jej czasem juz jako u noworodka? No ale dobrze , warto wiedziec..

2018-02-20 22:11

Nasz synek też miał krótkie wędzidełko i w szpitalu pediatra powiedziała, że jak nie ma problemu ze ssaniem to nie ma potrzeby podcinać, chyba że później, gdyby miał problemy z mową. Po powrocie do domu poczytałam trochę i umówiłam wizytę u logopedy. Logopeda po obejrzeniu języczka stwierdziła że w naszym przypadku na 99% syn będzie miał problemy z mową w przyszłości, a wcześniej może być już problem przy rozszerzaniu diety i mogą rosnąć krzywo ząbki. Zaleciła podcięcie jak najszybciej, najlepiej do ukończenia miesiąca, bo u takich maluchów wędzidełko nie jest jeszcze tak unerwione i po podcięciu nie potrzeba rehabilitacji u logopedy jak w przypadku starszych dzieci. Zabieg umówiliśmy u laryngologa dziecięcego, trwał chwilę i do domu. Tak wyglądało to u nas, ale synek miał mocno skrócone wędzidełko i umiejscowione na końcu języka. Czy jest potrzeba podcięcia oceni specjalista dopiero po obejrzeniu dziecka, bo jest to sprawa indywidualna, nie każdemu podcięcie będzie potrzebne.