Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Zdrowe ssanie, mowa i zgryz (276 Wątki)

Krótkie wedzidelko języka

Data utworzenia : 2018-02-08 12:50 | Ostatni komentarz 2022-04-17 17:10

Jost1402

8152 Odsłony
68 Komentarze

Drogie Mamusie! Kiedy najlepiej zdecydować się na zabieg podcięcia wedzidelka u malucha? Syn ma 4,5 miesiąca. Nie problemu z jedzeniem mleka z piersi i z butelki. A do tego świetnie trzyma smoczek. Czy Zabieg jest konieczny? Boję się że moze to zmienić jego umiejętności chwytania smoczka i odruchu ssania A aktualnie jeszcze nie wprowadziłam pokarmów stałych.

2018-06-03 01:11

Tak to już jest z tymi szpitalami. Albo nie zwrócą uwagi, a jak już się czymś zainteresują to uspokajają a i tak wychodzi zupełnie inaczej.

2018-06-02 21:47

Mój synek miał podcinane wędzidełko jak miał 6 tygodni też nie miał problemu ze ssaniem piersi, od rodzinnego dostaliśmy skierowanie do laryngolog a Pani Laryngolog stwierdziła aby podciać gdyż miał zrośnięte od samego czubka język, w sumie im szybciej tym lepiej mały nie płakał a ja nie muszę się martwić czy sobie języczek wyćwiczy sam teraz jest mu o wiele łatwiej. Jedyne co mnie dziwi to to że nikt z szpitalu nie zwrócił na to uwagi dopiero sama po powrocie do domu zauważyłam.

2018-04-23 11:18

O tym kiedy podciąć wędzidełko niech zdecyduje specjalista. Jednak nie ma co z tym specjalnie czekać, krótkie wędzidełko sprawia, że maluszkowi trudniej ssać, jeść, a potem mówić - szybciej podcięte zapobiegnie wadom wymowy ( oczywiście tym bezpośrednio związanym z wędzidełkiem, np. trudnościom z wymawianiem głoski "l" lub "r"). To mało inwazyjny zabieg, choć oczywiście niezbyt przyjemny (szczególnie dla rodzica, który musi przytrzymać dziecko i popatrzeć na trochę krwi). Rekonwalescencja trwa raczej krótko i jest niczym w porównaniu z długotrwałą terapią logopedyczną i żmudnymi ćwiczeniami praksji oralnej w domu. Pracowałam z dziećmi, których rodzice odmawiali podcięcia wędzidełka i mało kiedy udawało się uzyskać fajne efekty terapii.

2018-04-08 22:29

Czytałam niedawno na blogu Hafija ze wielu lekarzy bagatelizuje ten problem ... Miałaś Anna szczęście ze trafiłaś na dobrego lekarza ;)

2018-04-07 22:48

Kiedy przyszła do nas lekarka (w 10. dobie życia naszego Maluszka), powiedziała: ma za krótkie wędzidełko języka, trzeba przyciąć. Zaczęłam czytać o tym w internecie, bo nigdy wcześniej nie spotkałam się z czymś takim. Nie miał problemów ze ssaniem. Pierwsza wizyta u pediatry, brał antybiotyk ( miał bakterie, nie związane w ogóle z wędzidełkiem), mówi : trzeba, zaczekać 2 tygodnie po skończeniu leczenia. Przestałam szukać na jakiś czas. W końcu wizyta szczepienna. Mówi: 2 tyg. po szczepieniu można podciąć. Lekarka wypisała skierowanie do poradni laryngologicznej. Się nadzwoniliśmy... W szpitalu tylko konsultacja, nie mogą tego zabiegu wykonać u takich małych dzieci. Szukamy dalej. Aż w końcu udało sie prywatnie, w dużym mieście, 150 zł, bezboleśnie. Adaś miał skończone 9 miesięcy. Teraz, 2 tygodnie po zabiegu, widzę różnicę. Nadal ssie tak samo, ale jego języczek 'uwolnił się'. Potrafi wytknąć go daleko, a wcześniej tego nie robił. I jedzenie innych posiłków idzie mu coraz lepiej. Ogólnie widzę różnicę. W naszym przypadku podcięcie wędzidełka pomogło. Gdybym wiedziała o tym wcześniej, zdecydowałabym się na to już dawno. Niepotrzebnie tak długo zwlekaliśmy.

2018-03-17 19:48

Dokładnie. Ostapiuk (?) wymienia chyba z 5, czy 6 stopni skrócenia wędzidełka. Nie da się nie widząc dziecka i nie zbadając go doradzić w jakim wieku najlepiej podciąć wędzidełko :)

2018-03-10 10:25

Każda sprawę trzeba rozpatrywać indywidualnie. Jedne dzieci mają tak krótkie wędzidełko że wymaga natychmiastowego podciecia a inne maja krótkie ale nie na tyle żeby podciąć. Sam zabieg trwa chwilę i dziecko nawet o nim nie będzie za chwilę pamiętac. Jeśli wędzidełko nie jest na tyle krótkie żeby je od razu podciągnąć rodzice powinni obserwować malucha i zareagować w momencie np kiedy będzie miał trudności z wymową.

2018-03-07 17:43

Świetnym rozwiązaniem jest laserowe podcinanie wędzidełka wargi i języka :) Ja byłam z córcią w http://vita-dent.gliwice.pl/laseroterapia/ i jestem bardzo zadowolona :)