Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Zdrowe ssanie, mowa i zgryz (276 Wątki)

Wysokie podniebienie

Data utworzenia : 2018-01-12 19:53 | Ostatni komentarz 2018-03-05 21:01

Natalik89

2816 Odsłony
14 Komentarze

Dzień dobry Urodziłam synka dwa miesiące za wcześnie. Pierwszy miesiąc był karmiony sonda. Później zaczęliśmy próbować karmienie piersią i troszkę sonda. Na pocZątku szło całkiem dobrze. Zdecydowaliśmy sie usunąć sondę. Mały przez kilka dni byl karmiony tylko piersią i schudl. Jego waga stala w miejscu przez dwa tyg. Po czym zdecydowali założyć sondę ponownie i pojawiło sie pytanie co jest przyczyną. Okazało sie ze ma wysokie podniebienie. Problemy z połykaniem i ssaniem. Ewidentnie lubi leżeć przy piersi ale nie ma siły pic. Jakie kroki mamy podjąć?gdzie sie udać?dodam ze obecnie mieszkamy w Szwecji a tutejsi lekarze nie za bardzo mogą znalezc przyczynę lub tez nie są na tyle doświadczeni w tym temacie, by potrafic zdjagnozować problem.Mielismy wizytę u "specjalisty" gdzie po ogledzinach jamy ustnej czwórka lekarzy stwierdziła iż nasz syn rzeczywiście ma wysokie podniebienie ,ale nie mogą nam pomóc. Rozważamy przyjazd do kraju w celu uzyskania pomocy. Nasz syn musi zacząć pić samodzielne, opieka szpitala wypisze już wkrótce małego i zostawi nas samych z problemem.

2018-01-13 11:27

No to pozostaje udac sie do specjalistow ktorych wymienilam i wdrozyc terapie. Ewentualnie skoro jest taki ciezki przypadek z saniem lekarze moze pomysla nad operacja. Ogolnie malo sie mowi o podniebieniu gotyckim bo to dosc niewygodny temat dla lekarzy i boja sie go poruszac. Tak jak mowilam Doradca laktacyjny, logopeda, ortodonta, laryngolog i ewentualnie fizjoterapeuta...sama nic nie zdzialasz. Pamietaj ze ja tez nie jestem nikim wykwalifikowanym i to sa tylko moje propozycje, ktore moja kuzynka miala i zastosowala. Pozdrawiam i daj znac co bedzie sie dalej dzialo. Trzymam kciuki.

2018-01-13 09:36

Maly nadal jest karmiony sonda. Piersią nie ma za dużo siły. Ewidentnie się męczy. Tak mam butelki np Medela specialneeds ale nie za bardzo to wychodziło. Z tego wszystkiego najlepiej wychodzi karmienie piersią przez nakładkę ale on się nie najada,szacujemy ze wypija może 20ml. Reszta przez sondę.

2018-01-12 21:47

Jezeli nakladka pomaga to karm go z nakladki i w miedzy czasie odciagaj pokarm zeby nie zaburzyc sobie laktacji. W bardzo nasilonych przypadkach podniebienia gotyckiego zalecana jest operacja, ale to musisz konsultowac z lekarzem, mozliwe ze Teojemu synkowi wystarcza same cwiczenia. Odnosnie butelek probowalas tych ze smoczkami do rozszczepu podniebienia? Moze one pomoga. Moja corka co prawda nie ma wysokiego podniebienia, ale to bliski temat memu sercu bo w rodzinie mamy takiego brzdaca i jemu akurat cwiczenia pomagaja. :)

2018-01-12 21:46

W takim razie udaj sie jeszcze do doradcy laktacyjnego. Malec ssie slabiej bo nie moze dobrze zlapac cycuszka... Po prostu nie da rady odpowiedno mocno zacisnac cycuszka w buzi, zeby prawidlowo ssac. Konsultowalas sie z laryngologiem? Tylko on moze stwierdzic czy podniebienie zalicza sie do gotyckiego czy tez nie. Nie kazde wysokie podniebienie jest gotyckim. Mimo wszystko trzeba jak najszybciej wdrozyc terapie logopedyczna. Zacytuje "Terapia logopedyczna obejmuje ćwiczenia usprawniające pionowe ruchy języka oraz ćwiczenia żuchwy i wzmacnianie mięśni warg. Terapia taka zawsze odbywa się w konsultacji z ortodontą.". Im szybciej zaczniecie tym lepiej. Probowaliscie podawac pokarm strzykawka?

2018-01-12 20:36

Tak byłam u logopedy stwierdził że malec ssie tylko słabo. Podniebienie jeden z lekarzy nazwał gotyckim i na tym się skończyło. Odnośnie butelki to mamy ich chyba z dziesięć różnych ze smokami i cały czas poszukujemy innych. Pijąc z piersi muszę używać nakładki żeby mógł złapać i próbować pić.

2018-01-12 20:14

Wizyta u wykwalifikowanego doradcy laktacyjnego, ktory dokladnie zbada przebieg ssania u malca. Wazna jest tez wizyta u logopedy, ktory nakresli dokladnie problem. Czy jest to moze podniebienie gotyckie? Mowisz o wysokim podniebieniu, ale czy jest ono jakos zdiagnozowane, masz wiecej informacji na ten temat? Zbyt wysokie podniebienie powoduje problemy w prawidlowym zassaniu piersi a co za tym idzie pobieraniu pokarmu. Dziecko ma problem z prawidlowym podnoszeniem jezyka, a co za tym idzie, wyksztalca sie u niego nieprawidlowa technika polykania pokarmu. https://lovi.pl/pl/karmienie-piersia/669/1/1/Karmienie+dzieci+z+wadami+jamy+ustnej+ Zapoznaj sie prosze z tym artykulem, moze on w jakims stopniu odpowie na meczace Cie pytania. Moze odciagaj mleko i karm synka butelka z duzym, specjalnym smoczkiem? Bywa tak, ze dzieci z wysokim podniebieniem nie sa w stanie ssac piersi mamy... Bez wizyty u doradcy laktacyjnego, logopedy i ewentualnie fizjoterapeuty raczej sama nie znajdziesz rozwiazania na ten problem. Moze doradca laktacyjny pokaze Ci sposob na karmienie synka piersia. Jesli wiesz cos wiecej o tym podniebieniu napisz co dokladnie wiesz. Pozdrawiam.