Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Sekcja prawna (113 Wątki)

zmiana nazwiska dziecka po rozwodzie

Data utworzenia : 2013-06-14 15:17 | Ostatni komentarz 2015-11-15 19:44

Kaajkaa

4763 Odsłony
16 Komentarze

witam, mój synek ma nazwisko ojca. jednak chcialabym aby nosił moje. slubu nie mam ani nie mialam z jego ojcem. czy potrzebna jest mi zgoda ojca ? wie któras z mam?

Konto usunięte

2015-11-15 19:44

Nadawanie imion i nazwiska regulują przepisy Ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego. W przypadku urodzenia się dziecka poza związkiem małżeńskim, co do zasady powinno dojść do uznania ojcostwa, wtedy to rodzice wspólnie decydują o wyborze imienia i nazwiska dziecka. Może to być nazwisko matki, ojca lub nazwisko dwuczłonowe, ojca i matki. Jeżeli do takiego uznania nie dojdzie, lub jeśli ojciec nie jest znany, dziecko nosi po prostu nazwisko matki. Ustawa faktycznie przewiduje możliwość zmiany imienia w ciągu 6 miesięcy od urodzenia dziecka, lecz nie mówi nic o zmianie nazwiska. Można próbować i złożyć do sądu wniosek o zmianę nazwiska, ale wniosek ten musiałby być bardzo dobrze uzasadniony, chociaż z tego co wiem, rzadko się to udaje.

2015-08-12 10:10

przy podejmowaniu decyzji warto przeczytać http://wspolnedzieci.pl/article/zawarcie-kolejnego-malzenstwa-a-nazwisko-dziecka

2013-10-01 09:13

Jeżeli rodzice nie mogą się dogadać co do nazwiska to nazwisko jest dwuczłonowe, miałam taką sytuację.

2013-09-19 14:47

Zmiana nazwiska musi być udokumentowana, dokument do uzupełnienia kosztuje 40 zł. Miesiąc czeka się na decyzję władz wyższych w tej sprawie. Ojciec musi być obecny podczas składania wniosku.

2013-09-19 14:27

i jak , wszystko w tej sprawie sie ulozylo ? ciekawa jestem bo znajoma ma podobny przypadek ;<

2013-07-16 15:06

U mnie w rodzinie ciocia niedawno zmieniała nazwisko swojej córce, która ma już 6 lat. Na początku był rozwód rok po ślubie i kilka miesięcy po narodzinach małej. Z racji tego, że ciotka była w związku małżeńskim za normalne uznała, że przejmuje nazwisko męża i potem będzie miała je jej córka. Po rozwodzie, który trwał 3 i pół roku, z racji przemocy w rodzinie, ciotka dostała alimenty na siebie i na dziecko a ojciec widzenia w specjalnym ośrodku 2 razy w miesiącu, w mieście zamieszkania ciotki. Niedługo po rozwodzie ciotka wystąpiła o zmianę swojego nazwiska na panieńskie (trwało to około miesiąca) a po jakimś czasie o zmianę nazwiska córki na jej panieńskie - wniosek o zmianę nazwiska składa się w sądzie rodzinnym i nawet jeżeli ojciec wyraża zgodę na zmianę nazwiska to trwa to trochę czasu - w przypadku ciotki było to pół roku - normalnie byli wzywani świadkowie itp i potrzebny był konkretny powód zmiany nazwiska, bo "dla zachcianki" sąd w ogóle nie weźmie sprawy pod uwagę i oddali wniosek - tu powodem było bardzo nieciekawie brzmiące nazwisko (coś jak np. Majtki) i to ciotka do zmiany nazwiska podała, że dziecko nie ma już kontaktu z ojcem (zupełnie nie odpowiadały mu takowe widzenia jakie dostał) i w żaden sposób, nawet emocjonalnie, nie jest z nim związana..

2013-07-03 14:37

Prawo rodzicielskie ciezko odebrac, ale mozna je ograniczyc. W obu przypadkach nie zwalnia to tatusia z obowiazku alimentacyjnego. Skoro uznal dziecko to niech placi, a ze jest nieodpowiedzialny to nie musi o dziecku decydowac.

2013-06-16 20:51

rozumiem. trzymam więc kciuki by Ci się udało :) zadzwon jutro do tego urzedu i się wszystkiego dowiedz