Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Sekcja prawna (114 Wątki)

rodzicielski z ZUS praca

Data utworzenia : 2016-11-06 20:18 | Ostatni komentarz 2017-12-15 11:47

konto usunięte

1362 Odsłony
4 Komentarze

Hej,hej. Nigdzie nie mogę znaleźć informacji,ba,nawet na stronie rodzicielskiego nie ma informacji o sytuacji jak w moim przypadku. Już tłumacze o co chodzi. Miałam umowę o pracę przedłużoną do dnia porodu. Wszystkie dokumenty odnośnie macierzyńskiego i rodzicielskiego składałam do mojego pracodawcy. Wygląda to tak,że zasiłek i macierzyński i rodzicielski (80%) płaci mi obecnie ZUS. Moje pytanie jest takie:czy mogę pójść do pracy otrzymując ten zasiłek? Na stronie rodzicielski.gov.pl przeczytałam,zw można pracować w wymiarze 1/2 etatu będąc na urlopie rodzicielskim,ale u pracodawcy który udzielił urlopu. Czyli jak rozumiem powinnam się zgłosić do mojego poprzedniego pracodawcy? Tyle,ze nasz stosunek pracy ustał w dniu narodzin Synka... Czy twz może jest tak,ze mogę iść do pracy,ale wtedy stracę zasiłek? Słyszał ktoś cos o tym co w takiej sytuacji? Bardzo dziekuje za wszystkie odpowiedzi :)

2017-12-15 11:47

Praca u dotychczasowego pracodawcy Kobieta, która w trakcie przebywania na zasiłku macierzyńskim chce wrócić do pracy w swojej firmie, może zrobić to dopiero po upływie 20 tygodni od daty porodu. Zgodnie z przepisami, praca na etacie u tego samego pracodawcy możliwa jest dopiero w okresie urlopu rodzicielskiego, przy czym praca może być wykonywana w niepełnym wymiarze czasu pracy (1/2 etatu). Uzyskany zaś dochód pomniejsza proporcjonalnie wysokość zasiłku macierzyńskiego. Praca w nowej firmie Młoda mama, która zdecyduje się na pracę w trakcie urlopu macierzyńskiego u innego pracodawcy, nie będzie już podlegała przepisom dotyczącym ograniczeń co do wymiaru etatu, momentu podjęcia pracy oraz wysokości zasiłku - jak w przypadku firmy, która udziela urlopu. W przypadku umowy-zlecenia czy dzieła obowiązują takie same zasady jak opisane wyże. Jakie składki i kto je opłaca Kobiety przebywające na urlopie macierzyńskim otrzymują zasiłek macierzyński, który staje się tytułem do ubezpieczeń. Składki opłacane są z budżetu państwa. Podejmując zatrudnienie w okresie sprawowania opieki, mama podlega już obowiązkowemu tytułowi do ubezpieczenia, a od tego, jaką umowę podpisze, będzie zależało czy składki będą odprowadzane po raz kolejny czy nie. Podejmując dodatkowe zatrudnienie w ramach etatu, składki na ubezpieczenia społeczne będą odprowadzane z obu tytułów, zasiłku i umowy. Składki z tytułu umowy o pracę opłacane są bowiem obowiązkowo, nie można z nich zrezygnować, jeśli odprowadzane są już z jednego tytułu. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku podpisania umowy-zlecenia. Jeśli podstawą naliczania zasiłku macierzyńskiego jest kwota co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę, nie ma obowiązku odprowadzania składek od wynagrodzenia, oprócz zdrowotnej. Źródło: Ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych; Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy.

2016-11-07 09:54

Małgosiu znalazlam coś takiego może pomoże :) Pobieranie zasiłku macierzyńskiego nie wyklucza możliwości podjęcia dodatkowej pracy, czy to w formie umowy o pracę, czy też w formie jednej z umów cywilnoprawnych (np. umowy zlecenia czy umowy o dzieło). Istotne jest jednak wskazanie sytuacji, w których dodatkowe zatrudnienie ma wpływ na wysokość zasiłku macierzyńskiego oraz sytuacji, w których dodatkowe zatrudnienie pozostaje bez wpływu na wysokość tego zasiłku. Bez wpływu na wysokość pobieranego zasiłku macierzyńskiego pozostaje dodatkowe zatrudnienie w okresie urlopu macierzyńskiego (zarówno podstawowego, jak i dodatkowego oraz rodzicielskiego) polegające na: świadczeniu pracy w ramach umowy o pracę zawartej z pracodawcą innym niż ten, który udzielił urlopu macierzyńskiego, świadczeniu pracy w ramach jednej z umów cywilnoprawnych – nie ma przy tym znaczenia, czy umowa cywilnoprawna jest zawierana z pracodawcą, który udzielił urlopu macierzyńskiego czy też z innym podmiotem. Podjęcie dodatkowej pracy w jednej ze wskazanych powyżej form nie powoduje utraty prawa do zasiłku macierzyńskiego bądź zmniejszenia jego wysokości, niezależnie od liczby przepracowanych godzin bądź wysokości uzyskanego wynagrodzenia. źródło: mamopracuj.pl

2016-11-06 21:51

Przeczytałam ten wątek tylko z tego co słyszałam przepisy sie w tym roku jakoś pozmieniały...

2016-11-06 21:28

Podsyłam Ci link do wątku o podobnej tematyce http://lovi.pl/pl/forum/22/4810