Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Sekcja prawna (113 Wątki)

Dofinansowanie dla kobiet w ciąży

Data utworzenia : 2016-08-03 16:36 | Ostatni komentarz 2016-09-08 16:44

Meriema

2965 Odsłony
9 Komentarze

Witam wszystkie mamy, Ostatnio próbuję doszukać jakichkolwiek informacji nt. dofinansowania dla kobiet w ciąży. Ponoć przysługuje od ósmego miesiąca ciąży do drugiego miesiąca życia dziecka. Mowa tu nie tylko o pomocy finansowej, ale również rzeczowej. Blef czy taka forma pomocy funkcjonuje w Polsce? Sporo się czyta, ale jak przychodzi, co do czego to same utrudnienia ze strony urzędu i innych placówek medycznych. Ubezpieczenie też się należy, a żadna przychodnia nie chciała mi wystawić zaświadczenia tylko grzecznie informowała, że rachunki przyjdą pocztą. Jeśli któraś z mam wie coś na temat tego postu, proszę o odpowiedzi. Dziękuję

2016-09-08 16:44

sieamanko

2016-08-04 18:55

Meriema również pozdrawiam :)

2016-08-04 17:50

Niestety, mam nadzieję, że uda mi się dołączyć dziecko do ubezpieczenia w UP. Zobaczymy, jeszcze czas do porodu, mam termin na koniec listopada. Także jakbym coś więcej wiedziała nt tego dofinansowania, dam znać tu na forum. Pozdrawiam i dzięki ;-)

2016-08-04 16:49

Widocznie nie wszędzie przestrzegają prawa kobiet ciężarnych...skoro opieka się należy to nie powinni odmawiać takiego świadczenia zarówno dla kobiety ciężarnej jak i dla dziecka... Ja nie korzystałam z tego więc ciężko mi powiedzieć coś w temacie...jednak daj znać co i jak potoczyło się w Twoim przypadku.

2016-08-04 00:05

Nie chodzi mi o dofinansowanie na założenie firmy. Właśnie mowa o tym, że skoro coś się należy to warto skorzystać. Poniżej wysyłam informacje nt. zaświadczenia, o które pytam. Pewnie jest prościej zadzwonić, ale ja już miałam problem z ubezpieczeniem, które jak piszecie się należy... Przychodnia odmówiła mi wystawienia zaświadczenia, skierowano mnie do UP. I się udało. Musiałam kombinować skoro nawet w zusie urzędniczka poleciła mi opłacać sobie składki... Jedno się mija z drugim, bo miesięcznie to ponad 500zł i dla osoby, która nie pracuje graniczy się z cudem. A jakbym pracowała to składki byłyby automatycznie pobierane. Problem tkwi chyba w niewiedzy urzędników i pracowników służby zdrowia. Nie znalazłam żadnego wątku z tematem, który poruszyłam. Chyba jeszcze nikt nie skorzystał ;-) dzięki za rady dziewczyny, jakby mi się udało to napiszę. Świadczenie obowiązkowe, przyznawane na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 5 października 1993 r. w sprawie określenia zakresu i form oraz trybu udzielania kobietom w ciąży oraz wychowującym dziecko pomocy w zakresie opieki socjalnej i prawnej Dz. U. z 1999 r. Nr.88 poz.983. Kobiecie w ciąży lub wychowującej dziecko przysługują świadczenia pieniężne lub świadczenia w naturze, jeżeli: - dochód osoby samotnie gospodarującej lub - dochód na osobę w rodzinie nie przekracza obowiązującego kryterium dochodowego przy przyznawaniu świadczeń z pomocy społecznej. Świadczenia pieniężne przysługują w okresie od 8 miesiąca ciąży do 2 miesiąca życia dziecka albo przez miesiąc w razie urodzenia dziecka martwego lub zgonu dziecka. Świadczenia w naturze przysługują w okresie od narodzenia dziecka do ukończenia przez nie dwóch miesięcy życia. Kobiecie w ciąży lub wychowującej dziecko przysługują, na jej wniosek, nie więcej niż 4 miesięczne zasiłki pieniężne w wysokości różnicy między wysokością branego pod uwagę przy przyznawaniu świadczeń z pomocy społecznej kryterium dochodowego a kwotą: posiadanego dochodu, jeżeli osoba gospodaruje samotnie, dochodu na osobę w rodzinie osoby uprawnionej nie więcej jednak niż wysokość branego przy przyznawaniu świadczeń z pomocy społecznej na pierwsza osobę w rodzinie kryterium dochodowego Kobiecie wychowującej dziecko przysługuje również jednorazowy zasiłek pieniężny na każde dziecko urodzone podczas ostatniego porodu. Przysługuje jej też zasiłek w naturze (wyprawka), pokrywający niezbędne potrzeby każdego dziecka urodzonego podczas ostatniego porodu, chyba, że uprawniona otrzymała zasiłek z tytułu porodu na podstawie odrębnych przepisów.

2016-08-03 22:18

Przez cały okres ciąży i połogu masz prawo do świadczeń jeśli masz obywatelstwo polskie oraz kiedy mieszkasz na terenie Rzeczypospolitej. Tak jak napisała Magros nie nasz też obowiązku rejestrować się w UP no jest to należne z automatu. Nikt nie może Ci odmówić świadczenia tylko musisz mieć przy sobie dowód osobisty.

2016-08-03 21:40

Znalazlam bardzo fajny artykuł odnośnie wszystkich świadczeń, które przysłygują kobiecie ciężarnej Jeśli przed zajściem w ciążę zdążyłaś się zarejestrować w Urzędzie Pracy jako bezrobotna, jesteś jednocześnie objęta ubezpieczeniem zdrowotnym. Jeżeli dodatkowo został ci przyznany zasiłek dla bezrobotnych, opłacane masz również składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Niestety oprócz tych świadczeń nie przysługuje ci ubezpieczenie chorobowe. Ubezpieczenie chorobowe ma tutaj ogromne znaczenie, bowiem bez niego nie przysługuje ci ani zasiłek chorobowy, ani zasiłek macierzyński (ten, który po porodzie jest wypłacany comiesięcznie matkom objętym zatrudnieniem). Prawo do otrzymywania zasiłku dla bezrobotnych mają kobiety, które przepracowały co najmniej rok, są zarejestrowane w Urzędzie Pracy jako bezrobotne (zrobiły to niezwłocznie po ustaniu zatrudnienia). Zasiłek dla bezrobotnych przysługuje przez cały okres ciąży, a także po porodzie. Świadczenia są wypłacane kobiecie tak długo, jak w normalnych warunkach zatrudnienia byłby wypłacany jej zasiłek macierzyński. Oprócz zasiłku bezrobotna ma prawo również do darmowej opieki medycznej, a po urodzeniu dziecka, może je zgłosić w Urzędzie Pracy do ubezpieczenia. Są sytuacje, w których bezrobotnym nie przysługuje prawo do zasiłku dla bezrobotnych. Staje się to wówczas, gdy kobieta nie spełnia warunków narzuconych przez Urząd Pracy i np. nie złożyła wniosku w Urzędzie Pracy. Wówczas przysługuje jej jedynie status bezrobotnej objętej ubezpieczeniem zdrowotnym. Jedyne świadczenie, które jej się należy to darmowa opieka medyczna oraz możliwość wpisania do ubezpieczenia dziecka. Może się również zdarzyć tak, że ciężarna mimo „ochrony” jako daje jej prawo pracy, może stracić pracę będąc w ciąży np. na skutek upadłości lub likwidacji firmy, w której była zatrudniona. Wówczas należy się jej zasiłek z tytułu urodzenia dziecka. Matce, która ma udokumentowaną opiekę lekarską od 10. tygodnia ciąży i poddaje się obowiązkowym badaniom co trzy miesiące, a ponadto w jej rodzinie dochód na jedną osobę nie przekracza 1922 zł miesięcznie (netto) przysługuje becikowe, czyli jednorazowa zapomoga w wysokości 1000 złotych. Matka samotnie wychowująca dziecko, może starać się o refundację kosztów opieki nad dzieckiem, jeżeli w ciągu 7. lat od urodzenia dziecka podejmie pracę zarobkową lub Urząd Pracy skieruje ją na szkolenie czy staż. Dodatkowo musi być jednak spełniony warunek, że miesięczny przychód z tytułu wykonywanej pracy nie przekracza minimalnego wynagrodzenia. Refundacja przyznawana jest określony czas. źródło:http://www.mjakmama24.pl/rodzice/dom-prawo-finanse/zus-i-macierzynski-jak-wylicza-sie-swiadczenia-kobietom-bezrobotnym,569_4603.html

2016-08-03 19:10

Nawet nie trzeba się rejestrować w UP, każda kobieta w ciąży, mająca miejsce zamieszkania w Polsce i obywatelstwo polskie ma prawo do świadczeń, co więcej ustawa mówi nie tylko o ciąży, ale o okresie ciąży, porodu i połogu. Gwarantuje to już nawet Konstytucja. Wtedy należy okazać dokumenty potwierdzające te dwa fakty, wystarczy dowód osobisty, jeśli chodzi o te dowody "starsze" i trzeba podpisać oświadczenie o tym, że się nie ma ubezpieczenia. Jeśli jakaś placówka robi problemy to zgłosić to do NFZ albo Rzecznika Praw Pacjenta albo poprosić o pisemną odmowę udzielenia świadczenia. Jak nam się coś należy to trzeba korzystać!